Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
42 festiwal piosenki dziecięcej zgłoszenia od 4 marca do 8 kwietnia 2024 przesłuchania 23 i 24 kwietnia 2024, po prawej logo festiwalu.
po lewej portret kobiety, po prawej informacje o wystawie i wernisażu
po lewej zdjęcie kopbiety z profilu, po prawej adunu ziemia duchów

PODRÓŻE W NIEZNANE w Żółtym Młynku - 03.09.2019 r. - Jacek Mikołajczyk - “Mentawajowie z wyspy Siberut”.

2019-08-26

Klubokawiarnia Żółty Młynek (Rybnik ul. Św. Jana 2). Start o 19-tej. Wstęp wolny!

O podróży do plemienia Mentawajów myśleliśmy od dawna. Udało nam się to podczas trzeciego wyjazdu do Indonezji - zachwyca nas ten kraj i jego różnorodność, więc chętnie wracamy w znajome miejsca i jeszcze chętniej poznajemy nowe. Tak było i tym razem, kiedy odwiedziliśmy wyspę Siberut, która znajduje się na południe od Sumatry. Spędziliśmy tam 5 nocy w domu naszego gospodarza - Amantiru. Opowiemy o tym, jak żyją Mentawajowie. Jak wygląda ich dom, czym się zajmują, na co polują i dlaczego tak ważne jest dla nich drzewo sagu.

 

Jacek Mikołajczyk - aktor Teatru Dormana w Będzinie, autor większości zdjęć z naszych wyjazdów. Justyna Wróbel-Mikołajczyk - plastyk i rękodzielnik. Prowadzi Pracownię Kreatywności w Bielsku Białej i tworzy markę Zafilcowana. Regularnie podróżujemy od 2008 roku, głównie po Azji Południowo - Wschodniej. Od trzech lat w towarzystwie córeczki. Podróże z dzieckiem (i nie tylko) relacjonujemy na stronie: https://www.facebook.com/szczesciewplecaku/.

 

Mentawajowie - jest ich ok. 64 tys. Zamieszkują archipelag leżący 150 km na zachód od Sumatry. Żyją w chatach na palach, zwanych umami, w wioskach liczących do 30 osób, oddalonych od siebie do kilku godzin marszu. Wyznają animizm - wierzą, że poza człowiekiem duszę mają także zwierzęta i przedmioty. W trakcie ich ceremonii szamani rozmawiają więc z duszami zmarłych przodków i duchami dżungli. Do końca XIX w. Mentawajowie żyli w izolacji. Po odzyskaniu niepodległości w 1945 r. Indonezja zaczęła jednak prowadzić politykę „cywilizowania” ludów pierwotnych - zaczęto budować szkoły i kościoły, zakazano tradycyjnych tatuaży i piłowania zębów. Część Mentawajów ułożyła sobie życie w nowych realiach, pozostali wycofali się głębiej w puszczę. To właśnie te rodziny są dziś ostatnimi kultywującymi wiekowe tradycje. Info z: http://www.national-geographic.pl/ludzie/mokry-swiat-mentawajow.

Więcej też na: 

https://www.kuukandtravel.com/fascynujaca-kultura-mentawajow/

https://www.focus.pl/artykul/duchy-zamkniete-w-czaszkach-jak-zyje-niezwykle-plemie-z-indonezji

 

 

 

 

 

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij