Jarmark staroci i rękodzieła
I Międzynarodowe Warsztaty w Rybniku: Taniec i Ruch

II Rybnicki Festiwal Teatrów Przedszkolnych „SZTUKA MALUCHA”.

2016-11-02

Festiwal odbędzie się w dniach 3-4 listopada 2016 r. W godz. 9.00 - 15.00 swoje aktorskie talenty zaprezentują dzieci z 9 rybnickich przedszkoli nr: 5, 7, 13, 14, 21, 25, 26, 33 i 36. Wstęp wolny!

 

W dziecięcym repertuarze znajdą się przedstawienia teatralne inspirowane wierszami Jana Brzechwy, Doroty Gellner oraz innymi utworami literatury dla dzieci. Festiwal „Sztuka Malucha” ma nietypową formułę, zarówno aktorzy, jak i widzowie znajdują się na scenie. Mali artyści prezentują swoje przedstawienia w kameralnej atmosferze, a widownia będąc w bliskim kontakcie z aktorami, lepiej skupia uwagę i intensywniej przeżywa oglądane przedstawienia. Pomiędzy występami poszczególnych grup teatralnych, dzieci mają czas na aktywność ruchową i ekspresje plastyczną, co pozwala na uwolnienie zgromadzonych emocji i ponowne skupienie uwagi na kolejnych prezentacjach.

 

Poczynania małych aktorów oceniać będzie profesjonalne jury - artyści, pedagodzy teatru - w składzie: Katarzyna Chwałek - Bednarczyk, Izabela Karwot oraz Mateusz Banaszkiewicz. Nagrodą za sceniczne zmagania będzie spektakl „MiróMagia” w wykonaniu twórców i aktorów teatru PETI, prezentowany dla wszystkich uczestników Festiwalu.

 

Mirómagia” to barwne i surrealistyczne przedstawienie inspirowane twórczością malarską Joana Miró. Bohaterem spektaklu jest obraz, a w zasadzie jego wyobrażenie o nim, który poprzez swoją magiczną siłę rozbudza nasze zmysły i przedstawia kosmiczny świat snów i eterycznej nocy a zarazem przenosi nas w wyimaginowany świat dziwnych postaci, którym nadaje cechy ludzkie. Można rzec, powołując się na słowa Joana Miró, iż: „Ważniejszy od samego dzieła jest efekt, jaki ono wywołuje. Sztuka może umrzeć, obraz może ulec zniszczeniu. Istotne jest tylko ziarno, które zostało zasiane”.

 

W ramach Festiwalu organizowany jest też konkurs plastyczny „MiróMagia”, którego celem jest zapoznanie dzieci z twórczością hiszpańskiego malarza Joana Miró. Podczas Festiwalu odbędzie się wystawa prac nadesłanych na konkurs.

 

Organizatorem II Rybnickiego Festiwalu Teatrów Przedszkolnych jest Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Edukacyjnych "Kulturalny Domek” https://www.facebook.com/kulturalnydomek/ , Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl i Miasto Rybnik.

rybnik.eu kultura.rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny www.rybnik.com.pl
zamknij