Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
po lewej portret kobiety, po prawej informacje o wystawie i wernisażu
42 Festiwal piosenki dziecięcej im. Tadeusza Paprotnego. Przesłuchania 23 i 24 kwietnia 2024

Warsztaty fotografii w technikach szlachetnych - CYJANOTYPIA.

2017-11-01

W sobotę 4 listopada 2017 r. w godz. 10.00 - 13.00. Warsztat w ramach VII Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2017.

 

Warsztaty poprowadzą: Jakub Kaszuba i Krzysztof Sowa. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Koszt warsztatu to jedyne 20 zł. Zgloszenia przyjmuje Krzysztof Łapka: krzysztof.offo@wp.pl , tel. 513064196.

 

Warsztaty polegają na omówieniu techniki oraz na samodzielnym pokrywaniu papieru substancją światłoczułą, a następnie tworzeniu odbitek przy pomocy negatywów foliowych. Aby naświetlić papier wystawiamy go na słońce lub inne źródło promieniowania UV.

 

Program warsztatów:

- prezentacja prowadzących i omówienie techniki fotograficznej,

- krótka prezentacja multimedialna,

- pokaz zdjęć wykonanych w technice cyjanotypii,

- zajęcia praktyczne - wykonywanie zdjęć, wywoływanie i utrwalanie fotografii,

- pokaz zdjęć wykonanych podczas warsztatów.

 

Cyjantoypia - to jedna z najstarszych technik kopiowaniu obrazu, w której negatyw kopiowany jest na warstwie światłoczułej będącej mieszaniną cyjanożelazianu potasu i cytrynianu amonu i żelaza. Jest to jedną z najtańszych metod fotograficznych a wynaleziona została w 1842 roku przez Sir Johna Herschela. To on stworzył nazwę - fotografia, wprowadził terminy negatyw i pozytyw. Jednym z najwcześniejszych zastosowań cyjanotypii były zapiski fotograficzne biologa - Anny Atkins (1799 - 1871), która w latach 1841-1851 wykorzystała je w swojej pracy dokumentującej algi i paprocie. Była pierwszą kobietą-fotografem i autorką pierwszej książki, ilustrowanej wyłącznie fotografiami. Cyjanotypia cieszy się popularnością do dnia dzisiejszego, jako tzw. technika specjalna. Jej główną zaletą jest dobra jakość zrobionej odbitki stykowej w ciekawym kolorze niebieskim. Obecnie przeżywa renesans, głównie ze względu na niskie koszty i spore możliwości ekspresji.

 

Jakub Kaszuba - wieczny student jaworznickiej Szkoły Widzenia i członek Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest entuzjastą fotografii otworkowej i tradycyjnej, również tej w technikach szlachetnych. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Wraz z Krzysztofem Sową tworzy nieformalny tandem autorski Kaszuby. Razem też od lat prowadzą warsztaty fotograficzne. Twórcy słynnego już projektu pt. Fabryka słońca.

 

Krzysztof Sowa - wierny członek jaworznickiej Szkoły Widzenia, członek Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych, jest wspołautorem albumu fotograficznego „JAWORZNO Miasto w fotografii Szkoły Widzenia”. Dla wspolnych działań wraz z Jakubem Kaszubą tworzą Tandem Fotograficzny Kaszuby, który jest mocnym ogniwem Grupy Trzymającej OFFO - organizatora Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej.

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij