Jarmark staroci i rękodzieła

MIĘDZY NAMI FOTOGRAFAMI - warsztaty fotograficzne - 13.04.2019 r. w godz. 10.00 - 14.00.

2019-03-04

Osiem spotkań po 4 godziny od października 2018 r. do czerwca 2019 r. - w sobotę danego miesiąca w godz. 10.00 - 14.00. Warsztaty poprowadzą: Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa. Piąty warsztat - 13 kwietnia 2019 r.!

Cena jednego warsztatu to 50 zł. Maksymalna ilość uczestników to 15 osób. Materiały i narzędzia niezbędne do przeprowadzenia warsztatów zapewniają prowadzący:  Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa.

 

Program warsztatów:

1. Techniki bezkamerowe (chemigram, fotogram itp.) - 6 października.

2. Camera obscura - ciemnia optyczna w sztukach wizualnych - 10 listopada i 1 grudnia.

3. Techniki szlachetne (cyjanotypia, van Dyke) - 12 stycznia i 9 lutego.

4. Fotografia wielkoformatowa (portret i martwa natura) - 9 marca.

5. Fotografia średnioformatowa - plener z wywołaniem filmów - 13 kwietnia.

6. W ciemni (wstęp teoretyczny + praca z powiększalnikiem) - 11 maja.

7. Transfer polaroidu - 8 czerwca.

 

Kolejność warsztatów może ulec zmianie na przykład ze względu na warunki pogodowe.

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!

Zgłoszenia udziału w warsztatach proszę wysyłać na maila: sztukafotografii@wp.pl.

Szczegółowych informacji udziela Krzysztof Łapka - tel. 513064196, sztukafotografii@wp.pl.

 

Warsztaty są skierowane do osób, które już doświadczają fotografowania i chciałyby poszerzyć swój język artystycznego wyrazu.

 

 

4. Fotografia wielkoformatowa (portret i martwa natura).

Wielkość ma znaczenie! Podczas zajęć wprowadzimy Cię w tajniki fotografii wielkoformatowej. Na warsztat weźmiemy zabytkowy drewniany aparat o formacie negatywu 18x24 cm. Wspólnie przejdziemy kolejne etapy tworzenia unikatowego zdjęcia: od ustawiania aparatu, przez pozowanie przed obiektywem po wywołanie negatywu i ostateczne dzieło - kopię stykową fotografii. Żeby nie było zbyt sztywno, to zrobimy także współczesną wersję aparatu z… pudełka po butach!

  

5. Fotografia średnioformatowa - plener z wywołaniem filmów.

Nareszcie wiosna! Gdy wszystko zakwita aż chce się fotografować! W ramach kolejnych zajęć z cyklu “Między nami fotografami” zapraszamy Cię na wyjątkowy plener fotograficzny! Poczujesz się jak na śląskim safari, podczas którego upolujesz niezłe kadry. Naszą bronią będą aparaty średnioformatowe. W trakcie zajęć poznasz różne przykłady tych szczególnych urządzeń a także dowiesz się co skrywa tajemniczy czarny neseser. Wybierzesz się z nami na długi spacer, po którym samodzielnie wywołasz naświetloną kliszę.

 

6. W ciemni (wstęp teoretyczny + praca z powiększalnikiem).

Ciemnia fotograficzna - magiczne miejsce, w którym dzieją się cuda, cudeńka. Poznaj tajniki pracy z powiększalnikiem fotograficznym. Podczas przedostatnich warsztatów w ramach cyklu: “Między nami fotografami” przy mrocznym czerwonym świetle wcielisz się w alchemika fotografii analogowej by dokonać rytuału przemiany negatywu w pozytyw. Odprawiając czary polegające na wyostrzaniu, kadrowaniu, regulowaniu kontrastu, wywoływaniu, utrwalania, płukaniu i suszeniu uzyskasz ten jeden wymarzony, fenomenalny i absolutnie fantastyczny fotogram. Albo przynajmniej spróbujesz… Wszak idealnie naświetlona odbitka jak i kamień filozoficzny dla adepta pozostają zawsze tajemnicą. Uzupełnieniem zajęć będzie twórczość artystów, którzy ciemni fotograficznej używają tak sprawnie jak graficy photoshopa by wyczarowywać niezwykłe światy wyobraźni. Jak już pisaliśmy po prostu będzie magicznie!

 

7. Transfer polaroidu.

To już jest koniec, nie ma już nic… Nieprawda! Zostało jeszcze kilka polaroidów do naświetlenia. Na finałowych zajęciach cyklu: “Między nami fotografami” przygotowaliśmy coś specjalnego - transfer polaroidu. Fotografia natychmiastowa wraca do łask, czy to na imprezach czy na wakacjach ludzie znowu robią małe zdjęcia w białych ramkach. Pokażemy Wam co można z nimi zrobić dalej, jak je kreatywnie przetworzyć, przenieść delikatną i drogocenną emulsję fotograficzną na inne podłoże (na przykład na papier akwarelowy). Podczas zajęć każdy z uczestników wykona unikatową fotografię kultowym aparatem Polaroid 600 oraz nada jej osobisty charakter za pomocą techniki transferu. Uzupełnieniem zajęć będzie przedstawienie historii fotografii natychmiastowej, przykłady działania współczesnych artystów i amatorów. A zatem: “Shake it like a Polaroid picture! Hey ya!...” 

 

 

Kamil Myszkowski - artysta fotografik, twórca instalacji i wideo, kolekcjoner fotografii i starych negatywów, kurator wystaw fotograficznych i historycznych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Uczestniczy także w działaniach jaworznickiej Szkoły Widzenia oraz Grupy 999. Prowadzi warsztaty fotograficzne, współpracując z różnymi instytucjami. Jest autorem wystaw indywidualnych, a także uczestnikiem wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach Pałacu Schoena - Muzeum w Sosnowcu i kolekcjach prywatnych. Strona: https://kamilmyszkowski.wordpress.com/.

 

Krzysztof Szlapa - artysta fotografik. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych, kurator w Galerii Pustej cd. w Jaworznie oraz w galerii ZA SZYBĄ w Katowicach, sekretarz Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, uczestnik Szkoły Widzenia oraz Grupy 999, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej, organizator warsztatów fotograficznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych - we współpracy z różnymi instytucjami (Muzeum Śląskie, Muzeum Historii Katowic, Uniwersytet Śląski, Galeria Sztuki Współczesnej BWA Katowice) - oraz autorskich spotkań. Prowadzi dyskusyjne spotkania Herbata i Fotografia w duecie z Kamilem Myszkowskim. Autor Albumu artystyczno-edukacyjnego „W zasięgu wzroku”. Strona: http://krzysztofszlapa.katowice.pl/.

 

 

 

 

rybnik.eu kultura.rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny www.rybnik.com.pl
zamknij