Bajki NajNajki
Chwila wyobraźni
Jarmark staroci i rękodzieła
Plejada Fajnych Filmów - wrzesień - październik 2018

MIĘDZY NAMI FOTOGRAFAMI - warsztaty fotograficzne.

2018-09-10

Osiem spotkań po 4 godziny od października 2018 r. do maja 2019 r. - w każdą pierwszą sobotę danego miesiąca w godz. 9.00 - 13.00. Warsztaty poprowadzą: Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa. Pierwszy warsztat 6 października!

Cena jednego warsztatu to 50 zł. Maksymalna ilość uczestników to 15 osób. Materiały i narzędzia niezbędne do przeprowadzenia warsztatów zapewniają prowadzący:  Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa.

 

Program warsztatów:

1. Techniki bezkamerowe (chemigram, fotogram itp.) - 6 października.

2. Camera obscura - ciemnia optyczna w sztukach wizualnych - 3 listopada i 1 grudnia.

3. Techniki szlachetne (cyjanotypia, van Dyke) - 5 stycznia i 2 lutego.

4. Fotografia wielkoformatowa (portret i martwa natura) - 2 marca.

5. Plener małoobrazkowy z wyłowaniem filmów - 6 kwietnia.

6. W ciemni (wstęp teoretyczny + praca z powiększalnikiem) - 4 maja.

 

Kolejność warsztatów może ulec zmianie na przykład ze względu na warunki pogodowe.

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!

Zgłoszenia udziału w warsztatach proszę wysyłać na maila: sztukafotografii@wp.pl.

Szczegółowych informacji udziela Krzysztof Łapka - tel. 513064196, sztukafotografii@wp.pl.

 

Warsztaty są skierowane do osób, które już doświadczają fotografowania i chciałyby poszerzyć swój język artystycznego wyrazu.

 

 

Warsztat 1. Techniki bezkamerowe

 

Czy do fotografii potrzebny jest aparat? Oczywiście, że nie! Man Ray, Anna Atkins, Adam Fuss – ich twórczość jest tego dowodem. Podczas zajęć z technik bezkamerowych odbędziemy symboliczną podróż do początków fotografii - przedstawimy zarys sylwetek pionierów fotograficznych, którzy wyłącznie przy pomocy światła kopiowali sylwetki przedmiotów tworząc historyczne dzieła.

 

Techniki bezkamerowe nie wymagają użycia aparatu, wystarczy papier fotograficzny i światło oraz chemia fotograficzna - to Ty tworzysz świat. Na zajęciach poznasz zasady tworzenia fotogramu, chemigramu oraz Cliché-verre. Będzie to okazja do twórczej ekspresji, eksperymentu i wstęp do świata fotograficznych technik alternatywnych/analogowych. Nauczymy Cię jak działa papier światłoczuły oraz w jaki sposób reaguje na światło i chemię fotograficzną stosowaną w ciemni. W teorii poznasz zagadnienia z historii fotografii - poczynania pionierów a także realizacje współczesnych artystów. W praktyce opanujesz technikę chemigramu, fotogramu oraz Cliché-verre. Wykonasz unikatowe prace, które wzbogacą Twoja domową kolekcję.

 

 

 

Warsztat 2. Camera obscura – ciemnia optyczna w sztukach wizualnych

 

Wyobraź sobie, że robisz zdjęcie puszką po… herbacie. Nie wierzysz, że to możliwe? A jednak! Tak właśnie rozpoczęła się historia fotografii. Pierwszy aparat wcale nie miał obiektywu. Camera obscura to uniwersalna, odwieczna zasada widzenia świata. Podczas drugiego warsztatu pokażemy Ci jak samemu od podstaw zbudować aparat otworkowy i zrobić nim zdjęcia. Niewielką kamerkę stworzysz z metalowej puszki a fotografować będziesz na papierze fotograficznym. W zaaranżowanej ciemni fotograficznej zobaczysz po raz pierwszy efekty swojej fotograficznej pracy. Wspólnie wyjdziemy także na mini plener. Na zajęciach nie zabraknie również sporej dawki twórczych inspiracji. Opowiemy i zademonstrujemy jak fotografia otworkowa jest wykorzystywana przez artystów. Dowiesz się jak można stworzyć przy jej pomocy spójny zestaw a nawet wystawę. 

 

 

Kamil Myszkowski - artysta fotografik, twórca instalacji i wideo, kolekcjoner fotografii i starych negatywów, kurator wystaw fotograficznych i historycznych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Uczestniczy także w działaniach jaworznickiej Szkoły Widzenia oraz Grupy 999. Prowadzi warsztaty fotograficzne, współpracując z różnymi instytucjami. Jest autorem wystaw indywidualnych, a także uczestnikiem wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach Pałacu Schoena - Muzeum w Sosnowcu i kolekcjach prywatnych. Strona: https://kamilmyszkowski.wordpress.com/.

 

Krzysztof Szlapa - artysta fotografik. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych, kurator w Galerii Pustej cd. w Jaworznie oraz w galerii ZA SZYBĄ w Katowicach, sekretarz Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, uczestnik Szkoły Widzenia oraz Grupy 999, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej, organizator warsztatów fotograficznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych - we współpracy z różnymi instytucjami (Muzeum Śląskie, Muzeum Historii Katowic, Uniwersytet Śląski, Galeria Sztuki Współczesnej BWA Katowice) - oraz autorskich spotkań. Prowadzi dyskusyjne spotkania Herbata i Fotografia w duecie z Kamilem Myszkowskim. Autor Albumu artystyczno-edukacyjnego „W zasięgu wzroku”. Strona: http://krzysztofszlapa.katowice.pl/.

 

 

 

 

rybnik.eu kultura.rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny www.rybnik.com.pl
zamknij