Jarmark staroci i rękodzieła

MIĘDZY NAMI FOTOGRAFAMI - warsztaty fotograficzne - 01.12.2018 r. w godz. 9.30 - 13.30.

2018-11-12

Osiem spotkań po 4 godziny od października 2018 r. do maja 2019 r. - w sobotę danego miesiąca w godz. 9.30 - 13.30. Warsztaty poprowadzą: Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa. Trzeci warsztat 1 grudnia!

Cena jednego warsztatu to 50 zł. Maksymalna ilość uczestników to 15 osób. Materiały i narzędzia niezbędne do przeprowadzenia warsztatów zapewniają prowadzący:  Kamil Myszkowski i Krzysztof Szlapa.

 

Program warsztatów:

1. Techniki bezkamerowe (chemigram, fotogram itp.) - 6 października.

2. Camera obscura - ciemnia optyczna w sztukach wizualnych - 10 listopada i 1 grudnia.

3. Techniki szlachetne (cyjanotypia, van Dyke) - 5 stycznia i 2 lutego.

4. Fotografia wielkoformatowa (portret i martwa natura) - 2 marca.

5. Plener małoobrazkowy z wyłowaniem filmów - 6 kwietnia.

6. W ciemni (wstęp teoretyczny + praca z powiększalnikiem) - 4 maja.

 

Kolejność warsztatów może ulec zmianie na przykład ze względu na warunki pogodowe.

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń!

Zgłoszenia udziału w warsztatach proszę wysyłać na maila: sztukafotografii@wp.pl.

Szczegółowych informacji udziela Krzysztof Łapka - tel. 513064196, sztukafotografii@wp.pl.

 

Warsztaty są skierowane do osób, które już doświadczają fotografowania i chciałyby poszerzyć swój język artystycznego wyrazu.

 

Warsztat 2. Camera obscura - ciemnia optyczna w sztukach wizualnych.

Wyobraź sobie, że robisz zdjęcie puszką po… herbacie. Nie wierzysz, że to możliwe? A jednak! Tak właśnie rozpoczęła się historia fotografii. Pierwszy aparat wcale nie miał obiektywu. Camera obscura to uniwersalna, odwieczna zasada widzenia świata. Podczas drugiego warsztatu pokażemy Ci jak samemu od podstaw zbudować aparat otworkowy i zrobić nim zdjęcia. Niewielką kamerkę stworzysz z metalowej puszki a fotografować będziesz na papierze fotograficznym. W zaaranżowanej ciemni fotograficznej zobaczysz po raz pierwszy efekty swojej fotograficznej pracy. Wspólnie wyjdziemy także na mini plener. Na zajęciach nie zabraknie również sporej dawki twórczych inspiracji. Opowiemy i zademonstrujemy jak fotografia otworkowa jest wykorzystywana przez artystów. Dowiesz się jak można stworzyć przy jej pomocy spójny zestaw a nawet wystawę. 

 

Warsztat 3. Techniki szlachetne - Cyjanotypia i Van Dyke

Techniki szlachetne - to brzmi wyniośle, ale przecież dawniej cyjanotypia była jak współczesne xero. Dzięki niej można kopiować w świetle UV nawet zdjęcia z telefonu. Na zajęciach sam przygotujesz światłoczuły papier i naświetlisz na nim swoje odbitki w błękitnych odcieniach. Dla miłośników sepii również przewidujemy ciekawą propozycję - XIX-wieczną technikę brąz van Dyke. Podczas warsztatów dowiesz się jak przygotować papier światłoczuły, samodzielnie nakładając emulsję fotograficzną za pomocą pędzla na papierze akwarelowym. Skupimy się na dwóch technikach fotograficznych - cyjanotypii oraz kalitypii (van Dyke). Nauczymy Cię jak przygotować negatyw z pliku cyfrowego. Wspólnie przyrządzimy emulsję światłoczułą, naświetlimy odbitki i będziemy podziwiać efekty pracy. Nie zabraknie także sporej dawki inspiracji oraz przybliżenia sylwetek światowych artystów, którzy korzystali z możliwości omawianych na warsztatach technik fotograficznych. 

 

Kamil Myszkowski - artysta fotografik, twórca instalacji i wideo, kolekcjoner fotografii i starych negatywów, kurator wystaw fotograficznych i historycznych. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Uczestniczy także w działaniach jaworznickiej Szkoły Widzenia oraz Grupy 999. Prowadzi warsztaty fotograficzne, współpracując z różnymi instytucjami. Jest autorem wystaw indywidualnych, a także uczestnikiem wystaw zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach Pałacu Schoena - Muzeum w Sosnowcu i kolekcjach prywatnych. Strona: https://kamilmyszkowski.wordpress.com/.

 

Krzysztof Szlapa - artysta fotografik. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik wystaw zbiorowych, kurator w Galerii Pustej cd. w Jaworznie oraz w galerii ZA SZYBĄ w Katowicach, sekretarz Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, uczestnik Szkoły Widzenia oraz Grupy 999, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, laureat nagrody dla młodego twórcy imienia Anny Chojnackiej, organizator warsztatów fotograficznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych - we współpracy z różnymi instytucjami (Muzeum Śląskie, Muzeum Historii Katowic, Uniwersytet Śląski, Galeria Sztuki Współczesnej BWA Katowice) - oraz autorskich spotkań. Prowadzi dyskusyjne spotkania Herbata i Fotografia w duecie z Kamilem Myszkowskim. Autor Albumu artystyczno-edukacyjnego „W zasięgu wzroku”. Strona: http://krzysztofszlapa.katowice.pl/.

 

 

 

 

rybnik.eu kultura.rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny www.rybnik.com.pl
zamknij