Jarmark staroci i rękodzieła

PODRÓŻE W NIEZNANE w Żółtym Młynku - 29 stycznia 2019 r. o godz. 19-tej.

2019-01-02

Dagmara Babiarz - „Wyprawa do Papui Zachodniej”. Wstęp wolny.

Wyprawa do Papui Zachodniej to wyjazd, który okazał się jak dotąd jednym z najbardziej ekstremalnych i niebezpiecznych. Pojechaliśmy tam we dwójkę z Jankiem , którego poznałam dwa lata wcześniej w trakcie wyprawy Kambodżańskiej. Partnera do takiego wyjazdu szukałam pięć lat. Dwa lata przygotowywaliśmy się - bardzo starannie - do tego przedsięwzięcia, a na miejscu okazało się iż wszystkie plany wzięły w łeb. Musieliśmy improwizować. Improwizacja zaowocowała wielotygodniowym obcowaniem z ludem papuaskim i tamtejszymi czterema plemionami żyjącymi w wioskach ukrytych wysoko w górach głęboko w dżungli. Udało się pobyć z nimi na tyle długo i blisko by poznać ich codzienność. Wzloty i upadki. Zobaczyłam na własne oczy na czym polega walka Papuasów o niepodległość i czym grozi. I to tam ukułam sentencję, którą teraz głoszę na tego typu prelekcjach. Nie istnieje coś takiego jak "norma". Wszystko jest relatywne i zależy od okoliczności. Jeżdżę tylko po to by poznawać ludzi. Odmienne kultury. Często już ginące. Ich tradycje. Miejsca mnie nie interesują. Tylko ludzie. Potem staram się przekuć ich życie na historię wartą przekazania w książkach i artykułach.

 

Dagmara Babiarz - urodziła się w Rzeszowie, część życia spędziła w Warszawie, kilka lat w Nowym Jorku, do chwili obecnej zmienia miejsca zamieszkania średnio co kilka lat. Oprócz ukończonych kierunków studiów jak filologia polska, historia, czy resocjalizacja ma za sobą wiele zaledwie tkniętych: np. ekonomika, dziennikarstwo, geografia... Obok prac umysłowych jak nauczycielstwo i dziennikarstwo, jak praca w domu dziecka czy w wydawnictwie książkowym ma na swoim koncie wiele prac fizycznych - w lesie, w browarze, w sklepie, w hospicjum i kilka takich, o których wspominać się nie chce chociaż trudno się ich wstydzić. Mimo wielu zainteresowań pospolitych jak dobry film, teatr czy książka ma niesłabnący pociąg do wypadów alpinistycznych, ekscesów nurkowych, akrobacji paralotniarskich, wysiłków off- roadowych i wszystkiego tego, co powoduje, że życie nabiera innych kształtów niż te codzienne.

Fascynują ją inne kultury i społeczności - ich życie, religie, tradycje, zwyczaje. Aby je poznać - podróżuje. Podróże nadają sens temu co robi, a dzielenie się wrażeniami - sens podróżom. Dlatego o tym pisze. W 2007 roku ukazała się nakładem wydawnictwa Mamiko jej debiutancka książka "Otwórz oczy" - opisy podróży i obyczajów ludzi mieszkających w najodleglejszych zakątkach świata. W styczniu 2008 roku Mamiko wydało jej kolejną książkę „Podróż za kilka zielonych”, w której autorka koncentruje się na autochtonach i kulturze najpiękniejszych zakątków USA. Wydana w 2016 r. Książka o Papui pt. „Zanim świat się udusi” jest pierwszą, w której stara się zwrócić uwagę na tendencje separatystyczne kraju i konflikty zbrojne jakie tam mają miejsce. 

rybnik.eu kultura.rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny www.rybnik.com.pl
zamknij