Jarmark staroci i rękodzieła

O nas

Dom Kultury Chwałowice

Współcześnie

Od 1994 roku jest miejską instytucją kultury Miasta Rybnika. W ramach swojej działalności organizuje szereg stałych form edukacji artystycznej i kulturalnej: lekcje gry na instrumentach, zajęcia wokalne, zajęcia filmowe, plastyczne, taneczne, teatralne, rekreacyjne , hobbystyczne, sportowe. Swoje miejsce znalazły tutaj liczne zespoły i grupy, o których słychać nie tylko w naszym regionie.
Odbywają się tutaj także kursy językowe, wystawy plastyczne, koncerty, spotkania autorskie, zajęcia aerobiku.
W okresie letnim mają miejsce liczne imprezy plenerowe - festyny, koncerty.

 

Z tyłu Domu Kultury znajduje się park z zadaszoną sceną i amfiteatrem, który jest doskonałym miejscem do realizacji imprez plenerowych.
Nasza instytucja organizuje bądź współorganizuje z zaprzyjaźnionymi placówkami także liczne imprezy cykliczne o zasięgu lokalnym,regionalnym, lub ogólnopolskim.
Sala widowiskowa Domu Kultury pełni także rolę sali Kina "Plejada" (ex Chwałowiczanka) z ilością 240 miejsc siedzących o wysokim standardzie i systemem dźwięku Dolby Pro Logic - stałe seanse odbywają się w niedziele, organizowane są także seanse zbiorowe dla szkół i innych podmiotów.
Placówka ciągle rozwija się, podążając za potrzebami kulturalnego rynku oraz wzbogaca swoją ofertę, celem zapewnienia jak najlepszej jakości usług.

Historia

Dom Kultury KWK "Chwałowice" został oddany do użytku obywateli dnia 1 maja 1958 roku, otwarcie zostało dokonane przez samego towarzysza Wiesława Gomółke.
W jego budowę wielki wkład włożyli oczywiście pracownicy kopalni , jak i mieszkańcy Chwałowic, działający na zasadzie pospolitego ruszenia .
Wspólnymi siłami wybudowano budynek ( chlubę dzielnicy ) w której znalazły się:

  • sala widowiskowa z 258 miejscami siedzącymi, będąca jednocześnie salą kinową
  • biblioteka
  • kawiarnia i liczne sale służące rozwojowi amatorskiego ruchu artystycznego.

Na przestrzeni wielu lat działały m.in.:
Zespół big-beatowy "WIATRAKI" , Kwartet wokalny, zespół jazzu tradycyjnego "South Silessian Brass Band", Zespół Tańca Ludowego, jazz rockowy "Miraż", liczne pracownie i koła zainteresowań - recytatorskie, malarstwa i grafiki, majsterkowiczów, krótkofalowców, konstrukcyjno-telewizyjny, akwarystyczny i wiele wiele innych. Wielu wspaniałych instruktorów tworzyło jego wizerunek. Pozwolę wymienić sobie paru z nich: Czesław Gawlik - znany muzyk jazzowy, Ludwik Wacławczyk - fotografik, Tadeusz Paprotny - muzyk itd. Długo było by wymieniać.

 

Dom Kultury był jedną z wielu podobnych instytucji, jakie powstawały w ówczesnych czasach w pobliżu wielkich zakładów przemysłowych, gdzie odbywały się niezliczone imprezy branżowe - tutaj "Barbórki" , spotkania z "przewodnią siłą narodu" itd. itp., ale naprawdę wyróżniał się pod względem osiągnięć artystycznych, nie był instytucją anonimową na kulturalnej mapie kraju.

rybnik.eu kultura.rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny www.rybnik.com.pl
zamknij