Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
Młynarski na Dzień Matki, Koncert M... jak M. po prawej sylwetka mężczyzny po lewej duży czerwony godździl
Paweł Widera wystawa malarstwa, na banerze fragment jednej z prac autora
Wystawa Pejzaż wewnętrzny, wystawa malarstwa na banerze fragment pracy prezentowanej na wystawie

ONLINE! Pokaz filmu Adama Grzegorzka pt. „JO BYŁ UKRADZIONY” - w poniedziałek 23 marca 2020 r. o godz. 18.00.

2020-03-24
Pokaz filmu Adama Grzegorzka pt. „JO BYŁ UKRADZIONY” 
tym razem ONLINE! Szczegóły na: https://www.facebook.com/events/816741035514287/
Pierwsza prezentacja filmu w Domu Kultury Chwałowice miała miejsce 25 stycznia, a druga 23 lutego 2020 r. i obie odbyły się przy wypełnionej sali. Wiele osób niestety z różnych powodów nie mogło zobaczyć filmu, dlatego też poniekąd w wymuszony sposób spowodowany epidemią, ale też dla szerokiej publiczności będzie uruchomiony pokaz online w sieci.
 
 
Mimo upływu lat na Górnym Śląsku istnieje nadal wiele ważnych i nieopowiedzianych historii. Tragedia Górnośląska jest jedną z nich. Najpierw powstała książka, potem spektakl teatralny, a teraz film dokumentalno-fabularny na podstawie scenariusza wydarzeń opisanych w publikacji pt. „Jo był Ukradziony”.
 
Jo był Ukradziony - to film dokumentalny opowiadający tragiczną historię deportowanych w 1945 roku Ślązaków, represje, aresztowania, przesłuchania i zsyłki na wschód Związku Radzieckiego. 
 
Reżyserem filmu jest Adam Grzegorzek, który zrealizował również obraz pt. „Jerzy Malcher - między Londynem a Rybnikiem”. Film powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Moje Miasto, dzięki pozyskanym środkom z budżetu Miasta Rydułtowy i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, a także prywatnym sponsorom. W filmie zagrało ponad siedemdziesiąt osób, głównie członków amatorskich grup i kółek teatralnych, ale też wiele osób z pośród znajomych samego reżysera, który tak mówi o swoim filmie: To jest dokument fabularyzowany. Są tam treści dokumentalne przedstawione przez fabularne rekonstrukcje wydarzeń. Zaczęliśmy kręcić w lipcu i skończyliśmy w listopadzie 2019 r. Zajęło nam to cztery miesiące. Kręciliśmy w okolicach Rybnika, Rydułtów, było też kilka wyjazdowych nagrań w Oświęcimiu, Mysłowicach. 
 
Więcej o realizacji filmu na stronie: https://pl-pl.facebook.com/ukradziony/.
 
Adam Grzegorzek - historyk, animator kultury, społecznik, reżyser filmów dokumentalnych. Pochodzi z Chwałowic - dziś dzielnicy Rybnika. Pasjonat lokalnej kultury, tradycji i historii. Na co dzień pracownik Zabytkowej Kopalni Ignacy. W wolnych chwilach malarz amator. Wszystkie te dziedziny łączy jeden wspólny mianownik: Śląsk, ojczyzna najmniejsza. Ten mały skrawek ziemi jest motorem napędowym jego twórczości. Obrazuje to film o nim: Jeżech stond #8 - Adam Grzegorzek: https://www.youtube.com/watch?v=WNKsRB24xTU.
rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij