Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
Młynarski na Dzień Matki, Koncert M... jak M. po prawej sylwetka mężczyzny po lewej duży czerwony godździl
Paweł Widera wystawa malarstwa, na banerze fragment jednej z prac autora
Wystawa Pejzaż wewnętrzny, wystawa malarstwa na banerze fragment pracy prezentowanej na wystawie

"OPOWIEŚCI CHWAŁOWICKIE" online! - w piątek 8 maja 2020r. godz. 18.00

2020-04-28

Spotkanie autorskie z Janem Krajczokiem promujące jego nową książkę "Opowieści Chwałowickie", które poprowadzi Małgorzata Krajczok. W trakcie spotkania będzie można na bieżąco w komentarzach zadawać pytania.

 

Link:  https://www.facebook.com/dkchwalowice

 

Nowa rzeczywistość zmusza do nowych form komunikacji. Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach nie zaprzestaje organizowanych wydarzeń kulturalnych i zaprasza na spotkanie autorskie online z Janem Krajczokiem autorem „Opowieści Chwałowickich”, które odbędzie się na fanpage’u facebook domu kultury.

 

„Opowieści Chwałowickie” są książką o mieszkańcach rybnickiej dzielnicy. Akcja utworu toczy się od 1918 do 1947 roku. Losy chwałowiczan przeplatają się z losami postaci znanych z podręczników historii, takich jak cesarz Wilhelm Hohenzollern, Wojciech Korfanty, czy Winston Churchill. Sąsiedztwo tak różnych osób jest zabiegiem celowym, po to by ukazać, że wielka i mała historia są z sobą nierozerwalnie związane. Wszystkie postacie i wydarzenia spaja postać tajemniczego młynarza Oślizloka – nie wiadomo ile ma lat i w jaki sposób może być w jednej chwili w Chwałowicach, a w drugiej na Kremlu, po to by rozmawiać z Józefem Stalinem.

W książce zostały opisane dramatyczne wydarzenia powstań śląskich, okres międzywojenny i lata okupacji. Czytelnik uczestniczy w życiu rodzin Tkoczów, Kożdoniów, Pukowców, Malcherów i Siwców, może być świadkiem budowy kościoła w Chwałowicach i może uczestniczyć w strajku na kopalni Donnersmarcka. Dzięki powieści można zanurzyć się w gwar rozmów prowadzonych w gasthausie Emanuela Kuczery i można być świadkiem akcji górnośląskiej policji ścigającej Franciszka Siwca i jego gang. Akcja utworu dotyczy także bohaterskich misji kurierskich Jerzego Malchera i losów Górnoślązaków podczas wojny w Afryce. W Powieści nie brakuje wątków sensacyjnych i miłosnych. W utworze śmiech bardzo często przeplata się z grozą, której nie sposób uniknąć, kiedy trzeba dotknąć bolesnych wątków pobytu więźniów w obozie w Auschwitz lub przesłuchania  w ubeckiej katowni w Rybniku.

Historia nie jest w książce dekoracją a tworzywem, które służy przekonaniu, że pozornie zwykli ludzie są unikalną wartością, a pozornie zwykła miejscowość w rzeczywistości jest niezwykła i jedyna na świecie.

Jeżeli po przeczytaniu tej książki czytelnik bardziej polubi miejsce w którym mieszka i życzliwiej spojrzy na człowieka, który jest obok niego, to wtedy będziemy mieli do czynienia z poważnym dowodem na to, że słowa mogą zmieniać rzeczywistość. Na lepszą.

 

dr Jan Krajczok - urodził się w Czernicy, 3 grudnia 1969 roku. Wraz z żoną Martyną wychowuje trójkę dzieci: Klarę, Agatę i Benedykta. Od 1995 roku pracuje jako polonista w IV Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku. Jest autorem kilku książek o tematyce związanej ze Śląskiem a dotyczących kultury i historii regionu. Napisał między innymi: „Opowieści o pięknej ziemi i niezwykłych ludziach”, „Opowieści czernickie Vali von Roth”. Współautor publikacji „Wspomnienia mieszkańców Czernicy i Łukowa Śląskiego, cz.I i II”. W wolnych chwilach jeździ na rowerze, a także "sztyjc pamjynce ślónsko godka i jako się rzyko do Pónbóczka".

 

Małgorzata Krajczok - społeczniczka, pasjonatka lokalnej historii, członkini SDL „Spichlerz”. Współtwórczyni i realizatorka wielu niesamowitych projektów m.in. książki „Co dawna Czernica widziała” oraz „Wspomnienia mieszkańców Czernicy i Łukowa Śląskiego z lat 1939-1989”. Prywatnie siostra Jana Krajczoka, która wspomagała go w gromadzeniu materiałów do powieści.

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij