Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
Młynarski na Dzień Matki, Koncert M... jak M. po prawej sylwetka mężczyzny po lewej duży czerwony godździl
Paweł Widera wystawa malarstwa, na banerze fragment jednej z prac autora
Wystawa Pejzaż wewnętrzny, wystawa malarstwa na banerze fragment pracy prezentowanej na wystawie

PODRÓŻE W NIEZNANE w Żółtym Młynku - 30.03.2021 r. - Aśka - „Wyspy Owcze - czyli jak wpaść na owcę we mgle i przeżyć".

2021-02-16

Klubokawiarnia Żółty Młynek (Rybnik ul. Św. Jana 2). Start o 19-tej. 

Wstęp wolny, ale z uwagi na zalecenia sanitarne, prosimy dokonywać rezerwacji miejsca pod nr tel. 513 064 196. Prosimy również o zabranie maseczki (lub inne alternatywne zakrycie ust i nosa).

 

 

Opowiem co nieco o Wyspach Owczych, miejscu na końcu świata, doświadczanym przez zmieniającą się jak w kalejdoskopie pogodę, dyktaturę wszechobecnych owiec i coraz większe zainteresowanie żądnych przygód szwendaczy. Opowiem o 11 dniach pośród klifów, łąk, mórz i oceanów, o spotkaniach, rozmowach nawet przyjaźniach. O, i jeszcze ze dwa słowa co tam ze sobą zrobić.

 

Wyspy Owcze to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Przy 15 stopniach ciepła wyciągają leżaki, by się opalać. Piją wino z rabarbaru i nie wyobrażają sobie świata bez owiec. A jest ich na tym wietrznym archipelagu na północnym Atlantyku prawie dwa razy więcej niż ludzi. Owce robią zdjęcia 360 stopni i to one mają pierwszeństwo na drodze. Mieszkańcy żyją własnym rytmem, nie zamykają swoich domów, uwielbiają piłkę nożną i mają własną, wyjątkową miarę powierzchni, a język farerski pozwala na nazywania deszczu za pomocą 250 słów, a wiatru aż 350. Jest to jedno z najbardziej deszczowych miejsc na świecie, a pada tu 280 dni w roku. Nie zrażajcie się jednak, często są to krótkie opady i nie dotyczą całego archipelagu. Pogoda zmienia się tutaj jak w kalejdoskopie, a popularne jest powiedzenie, że „Jeśli pogoda Ci nie odpowiada, poczekaj tylko następne 5 minut”. I tak w ciągu jednego dnia możesz zaliczyć 4 pory roku.

 

Te i inne ciekawostki o Wyspach Owczych można wyczytać na stronie Kamili i Pawła Florczak: https://www.readyforboarding.pl/podroze/wyspy-owcze/20-ciekawostek-o-wyspach-owczych.html, gdzie podają też ciekawe źródła (strony i książki) na temat tego fascynującego rejonu Europy.

 

Na końcu świata: Wyspy Owcze: https://www.youtube.com/watch?v=cBctplj32Sw - reportaż Aldony i Adama Hartwińskich z www.pofikasz.pl.

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij