Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
Młynarski na Dzień Matki, Koncert M... jak M. po prawej sylwetka mężczyzny po lewej duży czerwony godździl
Paweł Widera wystawa malarstwa, na banerze fragment jednej z prac autora
Wystawa Pejzaż wewnętrzny, wystawa malarstwa na banerze fragment pracy prezentowanej na wystawie

SPEKTAKL "Koszt życia” ODWOŁANY

2020-11-09

W związku z najnowszymi postanowieniami rządu spektakl "Koszt życia" w dniu 15 listopada zostaje odwołany. O nowym terminie poinformujemy wkrótce. 

 

Cztery osoby. Dwie opowieści. Jedna cena.
Życie Eddiego i Ani od pewnego czasu zmieniło się nie do poznania. Może i wcześniej losy ich małżeństwa nie układały się jak w serialu, ale przynajmniej oboje byli samodzielni. Dziś tylko jedno z nich ma ten przywilej… John to młody i ambitny mężczyzna, który odnosi kolejne sukcesy. W codziennym życiu nie potrafi jednak poradzić sobie z najprostszymi czynnościami. Dlatego w jego mieszkaniu pojawia się Jess, która potrzebuje nieco dorobić…

„Koszt życia” Teatr Śląski - teaser: https://www.youtube.com/watch?v=gQ5f01MZTpM&feature=emb_logo.

Nagrodzony Pulitzerem tekst Martyny Majok „Cost of Living” to opowieść o przeszywającej samotności, dotkliwszej tym bardziej, że doświadczanej w obecności drugiej osoby. Jego pierwsze polskie wystawienie przygotowała Małgorzata Bogajewska, która za pomocą swojej adaptacji pyta, co tak naprawdę znaczy „niepełnosprawność”. Czy jest to tylko kolejna z krzywdzących etykiet? A może każde z nas doświadcza jej na sobie, w innym aspekcie codziennego życia, często nie zdając sobie z tego sprawy? Czy bohaterki i bohaterowie tej opowieści mierzą się raczej z czyjąś, czy może jednak ze swoją niepełnosprawnością? „Koszt życia” to niezwykle intymna i poruszająca opowieść o sile, ale i bezradności, o miłości, ale i samotności - przede wszystkim jednak o nadziei.

Żyję w trzech światach - wywiad Jacka Cieślaka z Martyną Majok w piśmie Teatr:
http://www.teatr-pismo.pl/ludzie/2173/zyje_w_trzech_swiatach/.
Dziewczyna z Pulitzerem - sylwetka Martyny Majok w polskim „Voque”: https://www.vogue.pl/a/martyna-majok-dziewczyna-z-pulitzerem.

Premiera sztuki „Koszt życia” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej miała miejsce 20.09.2019 r. na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach www.teatrslaski.art.pl. Obsada: Mateusz Znaniecki - Eddie, Karina Grabowska - Ani, Aleksandra Przybył - Jess, Kamil Suszczyk - John oraz Przemysław Pankiewicz -muzyka na żywo. Realizatorzy: Martyna Majok - tekst, Joanna Jaśko-Sroka - scenografia i kostiumy, Karina Grabowska - asystentka reżyserki, Szymon Wróblewski - tłumaczenie, Barbara Dudek - inspicjent, sufler, Dariusz Pawelec - reżyseria światła, Waldemar Janiszek, Tomasz Wustrau - realizacja światła, Marek Skutnik - realizacja dźwięku, Alicja Dłubis - konsultacja rehabilitacyjna.

Recenzje: Emocje i uczucia postaci rosną, pęcznieją, czasem wybuchają na zewnątrz, częściej wrą, ale nie wydobywają się na wierzch. Na styku kalekiego słowa i milczenia budowana jest też zażyłość i intymność, jaka rodzi się z biegiem czasu między parami. Od aktorów zależy, jak wiele z tych psychologicznych niuansów i skomplikowanych zależności odbierze widz. Czwórka wykonawców z zespołu śląskiego w sposób bardzo przekonujący i emocjonalny stworzyła swoje postacie. /Katarzyna Flader-Rzeszowska, Teatr/.
Zarówno autorka, jak i reżyserka, skutecznie unikają pułapki "poprawności", czyli podziału na Biedne Ofiary i Resztę Świata. W tym przedstawieniu cała czwórka to są po prostu ludzie; z taką samą dawką wad i zalet. Różni ich fizyczność, ale nie sposób odczuwania emocji. Ich relacje są skomplikowane, jednak potrzeba bliskości i smutek samotności - takie same. Chorzy nie są tu lepsi, bo chorzy, a zdrowi nie są odporniejsi na ciosy, bo zdrowi. Jedni i drudzy tak samo cierpią, bywają jednakowo złośliwi, jednakowo potrafią się cieszyć i mają podobne chwile słabości. Przez tę trudną drogę interpretacyjną Bogajewska i aktorzy przechodzą z ogromnym zaangażowaniem. /Henryka Wach-Malicka, Dziennik Zachodni/.


Celem programu TEATR POLSKA www.teatrpolska.pl jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji przedstawień w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego www.instytut-teatralny.pl ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij