Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
Młynarski na Dzień Matki, Koncert M... jak M. po prawej sylwetka mężczyzny po lewej duży czerwony godździl
Paweł Widera wystawa malarstwa, na banerze fragment jednej z prac autora
Wystawa Pejzaż wewnętrzny, wystawa malarstwa na banerze fragment pracy prezentowanej na wystawie

Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” - czynna do 31.01.2021 r.

2021-01-01

Wystawa jest czynna do 31.01.2021 r. ale można ją oglądać jedynie online na stronie: https://www.dkchwalowice.pl/wystawy/. Wystawę można było oglądać osobiście na początku jej ekspozycji w Galerii Drugiego Planu w terminie 23.10 - 06.11.2020 r. 

 

 

 

„Karol Wojtyła. Narodziny”- wystawa z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły/Jana Pawła II, która przypadała 18 maja 1920 roku, warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało wystawę poświęconą życiu papieża. Wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności - tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

Centrum Myśli Jana Pawła II, w ramach realizacji misji upowszechniania intelektualnego i duchowego dziedzictwa Karola Wojtyły, już w maju br. udostępnił portal https://jp2online.pl/ - największą internetową bazę papieską zawierającą m. in. zdjęcia, teksty, dokumenty oraz nagrania video. Korzystanie z niej jest nieodpłatne, a większość materiałów jest udostępniona na wolnej licencji.

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, która w intelektualnym i duchowym dorobku Karola Wojtyły poszukuje odpowiedzi na najważniejsze pytania i wyzwania współczesnego świata. Centrum działa w obszarze kultury, edukacji i budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Jako miejsce spotkań i dialogu tworzy przestrzeń współpracy ze środowiskiem naukowym i artystycznym ponad podziałami kulturowymi i ideologicznymi. Jest operatorem Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla uczniów i studentów, organizatorem dwóch warszawskich festiwali: Nowe Epifanie i Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju oraz inicjatorem i właścicielem multimedialnego portalu JP2online.pl stanowiącego pierwsze, kompleksowe źródło wiedzy o papieżu w Polsce i na świecie.

Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” w Domu Kultury Chwałowice realizowana jest w ramach projektu "Nie siedzę w fotelu, jestem w Domu Kultury w Chwałowicach", który dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2020. W ramach tego projektu został zrealizowany również spektakl wg. scenariusza i w reżyserii Katarzyny Chwałek-Bednarczyk pt. „LOLEK”, którego premiera online miała miejsce w dniu 10.10.2020 r.

„LOLEK” - spektakl w konwencji lalek planchette wystawiany na starym kuchennym kredensie, zrealizowany z okazji 100-lecia urodzin papieża. Obraz koncentruje się na okresie od narodzin do wyniesienia na Stolicę Piotrową, pokazując Karola Wojtyłę jako chłopca i młodzieńca dotkniętego wieloma osobistymi tragediami. Autorzy spektaklu: scenariusz i reżyseria - Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, wykonanie - Paulina Pierchała, Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, muzyka - Jarosław Hanik, realizacja video - Mateusz Jazowski. Spektakl można obejrzeć na: https://www.youtube.com/watch?v=BXnqtF_F2Es.

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij