Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
Młynarski na Dzień Matki, Koncert M... jak M. po prawej sylwetka mężczyzny po lewej duży czerwony godździl
Paweł Widera wystawa malarstwa, na banerze fragment jednej z prac autora
Wystawa Pejzaż wewnętrzny, wystawa malarstwa na banerze fragment pracy prezentowanej na wystawie

WIECZÓR SZTUK - 8 lipca 2017 r. o godz. 19.00

2017-06-27

 

W programie: „Dawid 2016”- fotoinstalacja z dźwiękiem i FUGA MUNDI” - rejestracja video Krzysztofa Pietrka, Pejzaż magiczny” - wernisaż wystawy fotografii Piotra Targosza, "W kadrze Ewelina i Wąż" - promocja tomiku poezji, poezja Zofii Kamoli i Grzegorza Tokarczyka. WSTĘP WOLNY!

 

DAVID 2016 - fotoinstalacja z dźwiękiem.

Założeniem ideowym realizacji pt. „David 2016” była próba odpowiedzi na pytanie: Kim jestem?, zadane w perspektywie definiującej czas przełomu wieków labilności światopoglądowej, poznawczej i etycznej. Takie pytanie, według autora, zadaje sobie współczesny David, jeden z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych Europejczyków na świecie. W zrealizowanej fotoinstalacji David spogląda na ludzi z podestu, pod kopułą Akademii Sztuk Pięknych we Florencji. Metaforycznie rzecz ujmując, posąg przez ponad 500 lat „próbuje nawiązać rozmowę” z niezmiennie mu współczesnym człowiekiem. Wyzwanie jest duże, ponieważ ludzki system wartości nieustannie ulega chwiejności, a bywa, że przekracza granice sensownego (empirycznie weryfikowanego) postrzegania. Fotoobiekt składa się z dwóch elementów. Monumentalna rzeźba Davida, poddana ingerencjom zatracającym jego męskie atrybuty, stoi na tle Florencji (wspólnym motywem wizualnym jest rastrowane żółte tło składające się z multiplikowanych sylwetek Davida, stanowiących odzwierciedlenie współczesnej ikony popkultury). Wykreowana rzeczywistość sugeruje zacieranie się granic między rodzajem męskim i żeńskim, a Europa jawi się jako organizm bez granic (Florencja pełni rolę „wspólnego mianownika” europejskiego miasta). Ważnym dla podkreślenia symbolicznego przekazu fotoinstalacji jest dźwięk słyszalny z wnętrza prostopadłościanu. 9 minutowy, zapętlony i zmiksowany utwór audio składa się z wybranych fragmentów festiwali Love Parade w Berlinie oraz cytatów Dragqueens.

 

Krzysztof Pietrek - urodzony 2 maja 1960 roku w Knurowie na Górnym Śląsku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom magistra sztuki obronił w 2016 roku na kierunku Fotografia i Multimedia. Zawodowo pracuje jako designer, fotograf, analityk marki. Właściciel agencji brandingowej Fourtka Design, którą prowadzi od 2010 roku.

 

FUGA MUNDI

Autor w formie rejestracji video prezentuje wybrane sekwencje z cytatami, zarejestrowane w ciągu 2016 roku. Materiał ma formę kilkunastominutowej, zapętlonej rejestracji video. Nie posiada początku ani końca.

Otaczająca rzeczywistość staje się uciążliwa. Wypracowane przez lata schematy pojmowania zasad logicznego myślenia zaczynają zatracać się bezpowrotnie. Głupota przeplata się z mądrością i zdrowym rozsądkiem tak często i wszech wobec, że nawet najbardziej logicznie myślący człowiek, sam wpada w sidła empirycznego postrzegania otaczającej go rzeczywistości. Bywa, że czasem sam popadam w ten stan. Wtedy, bez względu na otaczającą aurę, biegam w odosobnieniu. Obcując tylko z naturą, „biczując” organizm nadmiernym wysiłkiem, czytam na głos wybrane cytaty zdystansowanych ludzi, które pomagają mi na powrót osiągnąć moralny środek ciężkości. Taki rodzaj terapii przywraca zdrowy rozsądek. To swoista nirwana. To prawdziwa FUGA MUNDI.„

Krzysztof Pietrek

 

PEJZAŻ MAGICZNY

Fotografia krajobrazowa pozwala w bardzo osobisty sposób przekazać piękno , estetykę natury i wyrazić zachwyt, dlatego tak bardzo ją cenię. Także i tym razem starałem się zachować ekspresyjną naturę pejzażu, wyrażoną niebanalną formą i osobistym sposobem postrzegania. Mam nadzieję, że ta wystawa będzie ukierunkowaniem spojrzenia na niedostrzegalne na pozór walory piękna krajobrazu i pozwoli dostrzec w nim nową przestrzeń.”

Piotr Targosz

 

Pejzaż jest przymierzem duszy z ziemią,
Zasługuje na miłość i cześć (…)
Przed świątynią ludzie obnażają głowy (…)
Pejzaż jest także świątynią
- trzeba go także uszanować,
jeśli szanujemy nasze człowieczeństwo”

(Jan Bułhak - Wilno 1936 r.)

 

Prace Piotra Targosza prezentowane na tej wystawie powstały w ostatnich kilku latach w różnych częściach kraju, głównie na Podhalu, w Pieninach i na Mazurach. Pomimo różnej scenerii miejsc rejestrowanych przez autora, wyraźnie widać w tych zdjęciach jego wielką fascynację krajobrazem oraz doskonałe wyczucie przestrzeni. Piotr Targosz nie tylko zachwyca się światłem, barwą i fakturą otaczającego świata, ale również w doskonały sposób potrafi nam to zobrazować. Jego kadry w niezwykle wyrafinowany i indywidualny sposób potrafią fascynować i pobudzać emocje odbiorcy, co jest zasługą zarówno wielkiego talentu postrzegania, jak i doskonałych możliwości warsztatowych.

Targosz proponuje odbiorcy swoją estetykę, niczym czarodziej przenosi nas do innego czasem groźnego, czasem pięknego, ale niedostrzegalnego na co dzień świata, a my z lubością dajemy się ponieść tej magii, która wciąga i urzeka. Urzeka postrzeganiem światła, kompozycją, czasem kolorem - a zawsze elegancją i perfekcjonizmem wykonania, dzięki któremu nadaje on zdjęciom nadzwyczaj osobisty charakter.

Mimo, iż kolejne „awangardowe prądy” próbowały obwieszczać zmierzch fotografii pejzażowej, to właśnie między innymi fotografie Piotra Targosza w sposób dosadny, a czasem wręcz miażdżący rozprawiają się z takimi stwierdzeniami. To twórca i jego talent decyduje o wartości dzieła, a nie nawiedzeni głosiciele tzw. „nowych nurtów”, które wielokrotnie okazywały się ślepymi zaułkami w historii sztuki.

Wystawę Piotra Targosza polecam nie tylko miłośnikom pejzażu, ale wszystkim ceniącym sobie twórczą fotografię w mistrzowskim wykonaniu.”

Zbigniew Podsiadło

 

Piotr Targosz - urodzony w 1979 roku w Bielsku-Białej. Artysta fotografik - członek Związku Polskich Artystów Fotografików - Okręg Górski www.zpaf.bielsko.pl. Propagator idei nowoczesnej fotografii piktorialnej. Uczestnik i organizator plenerów artystycznych, festiwali i konkursów fotograficznych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach i imprezach fotograficznych w Polsce i za granicą - m.in. we Włoszech, Austrii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Chorwacji, Anglii, Irlandii czy Turcji. Zdobywca kilkunastu nagród i wyróżnień na festiwalach i konkursach poświęconych fotografii krajobrazowej, w tym głównej nagrody w kategorii „Best Photography” na Festiwalu Audio Vizual organizowanym przez Królewskie Towarzystwo Fotograficzne pod patronatem Królowej Brytyjskiej w Anglii. Piotr Targosz jest również laureatem nagrody Prezesa FCF na 3. Bielskim Festiwalu Sztuk Wizualnych w 2014 r. Strona artysty: www.piotrtargosz.com.

 

 

Tomik poezji „W kadrze Ewelina i Wąż". Antologia powstała przy współpracy Zofii Kamoli z poetami ze Śląska: Robertem Bareją oraz Grzegorzem Tokarczykiem. Zbiór wierszy pt. „W kadrze - Ewelina i Wąż” to próba spojrzenia autorów na tę samą rzeczywistość. Odmienność stylów, kompozycji i zastosowanych technik sprawia, że widzimy ten sam świat z trzech różnych perspektyw, a malowane słowem obrazy przybierają trzy odcienie poezji. 

 

Zofia Kamola - polonistka w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Łukowie (woj. lubelskie), organizator i opiekun Klubu Młodych Twórców. Rok 2015 to jej oficjalny debiut poetycki. Autorka tomików ,,Przędza życia” i ,,Socjodozownik”;współpraca ze Stajnią Literacką SPP w Warszawie - publikacja poezji w antologii ,,Co jest pisane”. Inicjatorka klubu ,,Kamena” w Łukowie organizującego spotkania z twórcami (poezja, malarstwo, fotografia, niekonwencjonalne hobby); publikacja autorskich scenariuszy uroczystości szkolnych (np. Poradnik Bibliotekarza); publikacja poezji w ,,Nowej Gazecie Łukowskiej”; autorka biuletynów jubileuszowych Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Mieczysław Karłowicza w Łukowie; współautorka tomiku "W kadrze Ewelina i Wąż".

Wiersze na stronie: http://www.poetica.art.pl/pl/zorza-portal,profil,3565.html

Kocham śpiew, taniec i poezję. Szczególnie inspiruje mnie współczesna rzeczywistość. Moją Muzą jest każda chwila, którą chcę uchwycić... .

Zofia Kamola

 

Zofia Kamola

incognito

 

w dialogu na dystans
trudno cię poznać
choć za ścianą ekranu
wybrzmiewa twój głos
w elektronice

w naturalnej konwencji
zatajenia tożsamości
nieoficjalnie i skrycie
jednak budujesz swoją
konstrukcję

chcę wierzyć w moc
wyobrażenia -
co potwierdzi prawdziwą
bez skazy
wirtualną duszę


Grzegorz Tokarczyk - poeta, muzyk w latach 1995 - 2000. Dwukrotnie zajął trzecie miejsce w przeglądach literackich miasta Jastrzębie Zdrój za opowiadania „Przy drodze” oraz „Słowik”. W tym samym okresie był związany z jastrzębską grupą muzyczną „Becoming”. W latach 2001 - 2003 współpracował w roli basisty z wokalistką Iwoną Materą, gitarzystami Łukaszem Wróblem oraz Kordianem Matynia (Grand Prix w regionalnych Przeglądach Piosenki Obcojęzycznej). Ukończył Filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2016 r. debiutował tomikiem „Literackie komunikaty o trwaniu rzeczywistości”, publikował w czasopiśmie społeczno - kulturalnym „Nowe Zagłębie”, organizował wystawy fotografii połączone z wieczorkami poetyckimi. Obecnie współpracuje z „Przewoźnym Klubem Literackim”, współautor tomiku ,,W kadrze Ewelina i Wąż”. Zawodowo górnik - elektryk, pracujący w jednej z jastrzębskich kopalń. Wiersze na stronie: http://www.poetica.art.pl/pl/grzes-portal,profil,3532.html.

 

 

Grzegorz Tokarczyk

Prawdy… (nie)wymierne

 

ciało relikwią za życia uznaną

całunem duszy a ta negatywem męki

i tylko krew płynąca nosi znamiona życia

 

obowiązek budulcem kręgosłupa charakteru

konieczność posiadania zabójcą indywidualizmu

moneta zarządcą życia

 

a wieczność

 

panem śmierci

 

 

 

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij