Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
po lewej czarny trójkąt i linie. Oferta, zapisy od 8 sierpnia 2024 r.
akwarela, fioletowe tulipany, wystawa pracowni rysunku i malarstwa sztalugowego
po lewej twarz dziewczyny przysłonięta dłonią, konkurs plastyczny przemoc nie ma miejsca w naszym życiu

Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA - 6-7 kwietnia 2019 r.

2019-04-04

Karnet na cały festiwal - 30 zł. Bilet na sobotę lub niedzielę - 20 zł. Rezerwacja i sprzedaż: www.dkchwalowice.pl/kup-bilet.html oraz Kasa Domu Kultury tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com.

www.facebook.com/festiwal.karawana

 

W jaskiniach, jachtostopem, w sercu Laponii, na bambusowym rowerze, w śnie o Saharze, z Arką Przymierza, w rowerowej podróży poślubnej, na Piku Dybowskiego, w romowie z Górą, pod biegunami, w świecie podwodnych jaskiń.

 

 

Program:

SOBOTA - 06.04.2019
14.00 -
Katarzyna Biernacka - W 80 jaskiń dookoła świata
15.40 -
Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki - Kilometr do celu - zimowe serce Laponii

17.00 - Marek Kramarczyk - Jachtostopem na Karaiby i dalej, przez Pacyfik
18.20 -
Elżbieta Wiejaczka i Tomek Budzioch - Afryka 2x2 - rowerowa podróż poślubna
19.40 -
Rafał Fronia - Anatomia Góry

 

NIEDZIELA - 07.04.2019
13.00 - Sen o Saharze - finisaż wystawy fotografii Doroty Chojnowskiej i Selima Saffarini.
13.40 - Dorota Chojnowska - Iran na bambusowym rowerze.
15.00 - Dagmara Bożek-Andryszczak i Piotr Andryszczak - Dwa lata pod biegunami.
16.20 - Jędrzej Majka - W poszukiwaniu Arki Przymierza. Etiopia.
17.40 - Kapitan i Admirał: Przygoda i Przypał - Pik Dybowskiego. 

19.00 - Krzysztof Starnawski - Jaskiniowy podwodny świat.

 

Festiwalowi towarzyszą wystawy: malarstwa Janiny Hernik pt. "KWIKORERA" i fotoobrazów Doroty Chojnowskiej i Selima Saffarini pt. "Sen o Saharze"

 

Ponadto: Spotkania i warsztaty jaskiniowe dla dzieci. Spotkania z książką podróżniczą - Wydawnictwo BEZDROŻA www.bezdroza.pl). Kiermasz rękodzieła etnicznego i sklep (personalizowane mapy świata https://beforewegetold.pl/sklep/). Bufet wegetariański (Bar Wegetariański MASALA www.facebook.com/MasalaBarRybnik).

 

Po każdym festiwalowym dniu - Podróżnicze After Party w Żółtym Młynku - Rybnik ul. Św. Jana 2, www.facebook.com/zolty.mlynek.klubokawiarnia.

 

Organizatorem Karawany jest Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl, partnerami są: Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jerzego Kukuczki w Rybniku www.ssp.rybnik.pl i Klubokawiarnia Żółty Młynek www.facebook.com/zolty.mlynek.klubokawiarnia/.

 

Dziękujemy wszystkim wyszczególnionym na plakacie KARAWANY mediom za patronat i instytucjom za współpracę!

 

 

 Goście KARAWANY:

Kasia Biernacka - kilka razy do roku jeździ jako fotograf i grotołaz na międzynarodowe wyprawy eksploracyjne, najczęściej do jaskiń Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii. Rekreacyjnie biega po górach, wspina się, morsuje. Jej zdjęcia jaskiniowe i outdoorowe można zobaczyć na Instagramie @kasiabiernacka_photography i na jej stronie. W Polsce Kasia współorganizuje Festiwal Górski w Lądku Zdroju www.festiwalgorski.pl, gdzie jest Dyrektorem Programu Filmowego. Tłumaczy też filmy górskie, pisze do magazynów teksty o odkrywaniu świata i prowadzi zajęcia edukacyjne oraz spotkania podróżnicze dla dzieci. Strony: www.kasiabiernacka.com, www.kasiabiernacka.com/dla-dzieci, www.facebook.com/jaskinie, www.instagram.com/kasiabiernacka_photography, www.facebook.com/SistemaCheve.

W 80 jaskiń dookoła świata. Która jaskinia jest uznawana za najpiękniejszą na świecie? Co to są gipsowe kwiaty, jak wyglądają hawajskie tuby lawowe i jak się dostać na dno stumetrowej studni krasowej w środku dżungli? Na czym polega eksploracja jaskiń i dlaczego niektóre systemy bada się od ponad 50 lat? Jak się czuje speleolog po spędzeniu tygodnia pod ziemią? Grotołaz i fotograf outdoorowy Kasia Biernacka opowiada oswojej pasji, która w ciągu 18 lat zaprowadziła ją do jaskiń na różnych krańcach naszej planety.

 

Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki - ekstremalni podróżnicy, pierwsi na świecie, którzy przetrwali 6 zimowych miesięcy żyjąc w drodze i mieszkając w namiocie, pierwsi, którzy zdobyli Nordkapp w warunkach zimowych na tandemie z przyczepką i dużym psem. Duet do zadań specjalnych. Jak sami mówią - znaleźli się w lesie, połączyła ich pasja życia blisko natury i pragnienie odkrywania nowego, w tym co już znane. Laureaci wielu nagród podróżniczych, m.in. nominowanie do “Podróży Roku” National Geographic, bohaterowie kilkudziesięciu artykułów największych gazet podróżniczych w Polsce i za granicą, prywatnie właściciele firmy outdoorowej Dzika Droga; doświadczeni instruktorzy survivalu, którzy porywają młode dusze do lasu i za sprawą kilku godzin zupełnie im przewracają w głowach, pokazując dziką drogę życia. Strona: www.dzikadroga.pl.

Kilometr do celu - zimowe serce Laponii - historia o nieprawdopodobnej sile, odwadze i niezłomności. Wyprawa przez najbardziej niebezpieczne góry północnej Szwecji w Parku Narodowym Sarek. Zima, narty biegowe i sanie transportowe o wadze 70 kilogramów, gdy waga właściciela ledwo sięga… 60 kg! Dwa tygodnie zimowej wędrówki przez najtrudniejsze miejsca, zdradliwe góry i pułapki terenowe dzikiego obszaru szwedzkiej Laponii. Samotny człowiek w zamieciach śnieżnych, wietrze dochodzącym do 150 km/h oraz mrozie tak silnym, że trudno było nawet pomyśleć o toalecie. Starcie z Żywiołem, wobec którego człowiek jest bezradny. W zupełnej izolacji, bezkresie bieli, gdzie horyzont się zaciera i nie sposób wiedzieć, czy to wciąż ziemia, czy już niebo. O czym człowiek myśli, słysząc pękający lód pod nartami przemierzając zamarzniętą rzekę? Jak samodzielnie rozłożyć namiot, którego wiatr bezlitośnie próbuje porwać w serce lodowej Laponii? Jak trudno jest wpatrywać się w topniejące kryształki lodu gotujące się w menażce, gdy żołądek zakręca trzeci supeł z głodu i wyczerpania? Ja zwyciężyć z przerażeniem tak pierwotnym i dogłębnym, że zmysły wytężają się do granic możliwości? Krzysztof Lewicki, ekstremalny podróżnik tym razem odbył szkolenie polarne, by być gotowym do jeszcze trudniejszych kierunków. Wyprawa, która miała być szkoleniem w towarzystwie ekipy polsko-francuskiej, okazała się prawdziwą walką o przetrwanie. Jak zmienia się umysł w białej gorączce? Kolejna mroźna opowieść o 200 kilometrowej przeprawie górskich terenów północnej Szwecji z pulką ważącą 10 kilogramów więcej niż jej właściciel. Po dwóch tygodniach zszedł z gór, by przenieść się do łatwiejszych, leśnych terenów fińskiej Laponii. Tam czekała narzeczona Klaudia i Kadlook - pies Alaskan malamut, z którymi zaczęła się dalsza śnieżna przygoda.

 

Marek Kramarczyk - podróżnik i żeglarz. Nie lubi zimy i gdy tylko może, spędza ją w tropikach. Jego jachtostopowa przygoda nieoczekiwanie zmieniła się w 3-letnią włóczęgę po morzach i oceanach. Swoje przygody opisuje na stronach: www.marekkramarczyk.com, www.facebook.com/marekkramarczykblog, www.instagram.com/marek_kramarczyk.

Jachtostopem na Karaiby i dalej, przez Pacyfik - 3 letnia oceaniczna przygoda. Gdy w mojej głowie zrodził się nieco szalony pomysł wyprawy jachtostopem na Karaiby, nie miałem pojęcia, że spędzę na morzu tak dużo czasu. Zachwycony przygodami w tropikach postanowiłem nie wracać do normalnego życia i znaleźć pracę na jachcie. Udało się, a moja podróż trwała dalej. Jej wielkim finałem był rejs na Pacyfik, który odbyłem jako członek załogi polskiego jachtu Ocean View.

Na prezentacji usłyszycie między innymi o tym jak bez żadnego doświadczenia żeglarskiego złapałem pierwszy jacht na stopa w 5 minut. Opowiem o żeglowaniu na Karaibach łódką, którą opiekował się inny polski jachtostopowicz. Zobaczycie jak wygląda praca na jachcie i nurkowanie z setką polujących rekinów. Dowiecie się dlaczego niemal cała populacja Żółwi z Galapagos została… zjedzona przez odwiedzających archipelag żeglarzy. Pokażę wam wyspy gdzie ludzie wyglądają jak z bajki „Moana” i kilka innych rzeczy. Wszystko to doprawione zdjęciami z miejsc, do których mało kto ma okazję zajrzeć.

 

Ela Wiejaczka - Gorliczanka, liderka wypraw głównie afrykańskich, dziennikarz obywatelski (w 2012 roku otrzymała tytuł „Dziennikarz Obywatelski 2011”). Jechała stopem przez Saharę, pracowała jako wolontariuszka w Kenii, wchodziła na Ras Dashen, Jebel Toubkal, Margheritę, wielokrotnie na Kilimandżaro. Wolne chwile w Afryce spędza u Masajów. Ukończyła biologię i filozofię, obecnie studiuje etnologię i antropologię kulturową na Uniwersytecie Jagiellońskim.Strona FB: https://www.facebook.com/ela.wiejaczka.

Tomek Budzioch - Gorliczanin, alpinista przemysłowy, technik naprawy śmigieł turbin wiatrowych z zamiłowaniem do Azji i jazdy na rowerze. Odwiedził Nepal, Iran, Afganistan, Pakistan, Kirgistan, Chiny, wielokrotnie Indie. W 2010 r. odbył samotną, rowerową podróż przez Himalaje indyjskie, pokonując ponad 3 000 km. Studiował geografię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Fotografuje,

skituruje, hobbystycznie zajmuje się stolarką. Strona FB: https://www.facebook.com/tomasz.budzioch.

Afryka 2x2 -rowerowa podróż poślubna. Podróż poślubną spędzili na rowerach... w Afryce! Przejechali w pięć miesięcy 11 krajów (Namibia, Botswana, Zambia, Zimbabwe, Mozambik, Malawi, Tanzania, Burundi, Rwanda, Uganda, Kenia), od Atlantyku po Ocean Indyjski, w Mombasie licznik pokazał 7560 km. Zaczęli na pustyni Namib - było 50 st. w cieniu i dokuczał im brak wody, od jednej miejscowością do drugiej bywało 140 km. Między tym - nic. Ani człowieka, ani drzewa, które daje cień. Zambia - zielona, Zimbabwe wbrew pozorom bardzo przyjazne. Burundi i Rwanda najeżone historią... Mierzyli się ze zmęczeniem, złym stanem dróg, chorobami, mentalnością Afrykańczyków, z trywialnie brzmiącymi, ale jakże doskwierającymi kłopotami z poszukiwaniem wody i jedzenia, a także z byciem razem 24 godz. na dobę w warunkach biegunowo odległych od all inclusive. Więcej na temat wyprawy Eli i Tomka można przeczytać w ich książce „Pięć kilometrów do bomby”. Strona: www.afryka2x2.blogspot.com.

 

Rafał Fronia - należy do Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego i był wieloletnim zawodnikiem w biegach górskich. Uczestniczył w wielu wyprawach, w tym w zimowej na Broad Peak (2010/2011). Może pochwalić się również takimi szczytami jak: Nanga Parbat, Dhaulagiri, Pik Lenina i Baruntse oraz Gasherbrumem II. Uczestnik Zimowej Wyprawy na K2 2017/2018 - publikowane przez niego dzienniki z tej wyprawy zdobyły tysiące czytelników. Z zawodu jest kartografem w wydawnictwie turystycznym PLAN. Autor książki „Anatomia Góry. Osiem tysięcy metrów ponad marzeniami” , w której podejmuje próbę wyjaśnienia, dlaczego najwyższe góry są tak kuszące i co sprawia, że mimo śmiertelnego niebezpieczeństwa co roku setki śmiałków próbują wdrapać się na ich szczyty.Strony FB: www.facebook.com/rozmowazgora, www.facebook.com/rafalfronia.

Anatomia Góry, to opowieść o człowieku w Górach. Po co jedziemy w Góry i jak tam żyjemy. O tym jak zdobywaliśmy zimą K2. Dlaczego się nie udało... Czy to w ogóle jest możliwe i jaki mamy plan na to by wejść zimą na tę Górę.

 

SEN O SAHARZE

Sahara to stan umysłu. Wyraża się w pokorze wobec sił pustyni i miłości do bezkresnej wolności. Dlatego jej mieszkańcy nazywają siebie Saharawi, nie Marokańczykami. To oni zabrali nas na kilkudniową wędrówkę przez piaski i skały Sahary wprost do swojego serca. Przy filiżankach niemożliwie słodkiej herbaty zaparzanej w ognisku śpiewali pieśni o swojej jedynej miłości. A ta miłość o imieniu Sahara odwzajemniła się nam wszystkim co ma najpiękniejsze, czyli furią burzy piaskowej. W ciągu kilku chwil rozmyła granicę między niebem i ziemia. Byliśmy tylko my ze skrawkiem wydm pod nogami, a wokół nas rozciągał się bezkres w kolorze złota. Nasz wzrok sięgał tylko na odległość kilku metrów. W piaszczystej mgle wszystko zniknęło - drzewa, ludzie, wielbłądy, skały... Spotkaliśmy również na swojej drodze wymarłe wioski, w których jeszcze 40 lat temu uprawiano pola. Ugościli nas również nomadowie - jedni z ostatnich, którzy ciągle jeszcze żyją na marokańskiej Saharze. Jak oddać nierzeczywistość naszych doświadczeń na fotografiach? Tylko poprzez ich odrealnienie. W ten sposób nasze wspomnienia przenieśliśmy do wymiaru, który jest jednocześnie przeszłością i teraźniejszością. A co z przyszłością? Ta jest tajemnicą, bo trwanie świata, który zobaczyliśmy stoi pod wielkim znakiem zapytania.

 

Dorota Chojnowska - antropolog kultury, dziennikarka i włóczykij. Od ponad dziesięciu lat samotnie jeździ po najróżniejszych zakątkach świata, gdzie stara się przede wszystkim spotkać z ludźmi - bo bardziej od zabytków interesuje się codziennym życiem. Rozmowy i sytuacje, które wydarzają się jej po drodze opisuje na swoim blogu www.alepieknyswiat.pl. Dorota opowieściami o swoich podróżach dzieliła się też z widzami TVN i TVP oraz słuchaczami rozgłośni radiowych. Swoje teksty publikuje między innymi w Magazynie Kontynenty i National Geographic Polska. Dwa lata temu dołączył do niej Selim Saffarini - właściciel serwisu rowerowego HUSAbikes.pl www.husabikes.pl i roweru bambusowego, którego zbudował zainspirowany opowieściami Doroty. Od dwóch lat wspólnie prowadzą bloga i przemierzają świat - nie tylko na bambusowych rowerach. Strony FB: www.facebook.com/aleswiatjestpiekny, www.facebook.com/husabikes.

Iran na bambusowym rowerze. Pewnego dnia Dorota zbudowała sobie bambusowy rower. W zamyśle miał to być miejski, rower z koszyczkiem z przodu, żeby szpanować po warszawskich hipsterskich kawiarniach. Ale jakoś nie miała odwagi powiedzieć tego Jarkowi Baranowskiemu - konstruktorowi rowerów, który zgodził się jej zaprojektować ramę i nadzorować budowę. Zatem powiedziała, że chce rower wyprawowy. Kiedy powiedziała „a”, musiała powiedzieć i „b”. Taki rower zobowiązuje do wyprawy! Dokąd? Nie myślała długo o kierunku. Z wymarzonym rowerem można pojechać jedynie do wymarzonego kraju - do Iranu. I tak wyruszyła w swoją pierwszą w życiu rowerową wyprawę. Co przeżyła i jak, zobaczycie podczas pokazu! Wyprawa została nominowana do nagrody Travelera w kategorii „Podróż roku” przez Magazyn National Geographic Polska. 

 

Dagmara Bożek-Andryszczak i Piotr Andryszczak - uczestnicy 35. Wyprawy Polarnej IGF PAN do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie (2012-2013) i 40. Wyprawy Antarktycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego (2015-2016). Autorzy bloga o wyprawach polarnych: www.dompodbiegunem.pl i książki "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna". Na co dzień mieszkają w Krakowie i pracują w projektach edukacyjnych (Dagmara - EDU-ARCTIC, Piotr - FabLab Małopolska).Strona FB: www.facebook.com/dagmara.bozek.andryszczak.

Dwa lata pod biegunami - podczas prezentacji przeniesiemy się w regiony okołobiegunowe - do Arktyki i Antarktyki. W obu działają polskie stacje naukowe, które od kilkudziesięciu lat prowadzą ciągłe badania naukowe: Polska Stacja Polarna Hornsund na Spitsbergenie i Polska Stacja Antarktyczna imienia Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego. Dowiecie się, jak przebiega rekrutacja na wyprawę i praca w stacji, a także jakie jest codzienne funkcjonowanie w takich miejscach i co ciekawego można zobaczyć w terenie. Po prelekcji będzie można nabyć książkę "Dom pod biegunem. Gorączka (ant)arktyczna". Strona: www.facebook.com/dompodbiegunem.

 

Jędrzej Majka - z wykształcenia jestem teologiem i dziennikarzem. Moje podróżowanie jako sposób na życie rozpoczęło się przed laty, kiedy wpłynąłem statkiem do Bosforu. Od tego czasu jeżdżę, fotografuję, piszę i opowiadam. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczam na kolejne wyjazdy. Jestem autorem książek podróżniczych, przewodników i albumów fotograficznych. Odwiedziłem ponad 60 krajów. Środki lokomocji i odwiedzone miejsca nie są dla mnie najważniejsze. Bo tak naprawdę liczą się tylko spotkani w drodze ludzie, ich życie i opowiedziane przez nich historie. Więcej na www.jedrzejmajka.pl.

W poszukiwaniu Arki Przymierza. Etiopia. Wszystkie drogi prowadzą poszukiwaczy Arki Przymierza do Etiopii, dawnego królestwa królowej Saby. I, jeśli wierzyć kapłanom z Aksum, właśnie w tym mieście od wieków jest ona przechowywana. Zapraszam w podróż do Etiopii, kolebki Nilu Błękitnego, w którego dorzeczu, wśród soczyście zielonych lasów i dymiących wodospadów, narodził się człowiek. Odwiedzimy tajemnicze wyspy-klasztory na jeziorze Tana oraz Nową Jerozolimę - święte miasto Lalibela, gdzie w wulkanicznych skałach wydrążono jedenaście niezwykłych kościołów. Poznamy także odpowiedź na pytanie, co łączy etiopskich mnichów z kawą.

 

Kapitan Przebinda - absolwent lingwistyki stosowanej na UAM Poznań. Miłośnik gór, języków, geografii oraz dzikiej przyrody. Zna dobrze Rosję. Obecnie jest współorganizatorem największej w Europie wystawy żywych pająków i skorpionów, dzięki czemu miał okazję mieszkać w wielu krajach. Admirał Krysowski - ekonomista, doktorant Uniwersytetu Wiedeńskiego. Fan motoryzacji, kolarstwa i wypraw w nieznane. W podróży preferuje tylny napęd i dużo koni mechanicznych. Zna dobrze Stany Zjednoczone. Ma doświadczenia z policją na całym świecie. Kolekcjonuje mandaty.Strona: www.facebook.com/Kapitan-i-Admira%C5%82-Przygoda-i-Przypa%C5%82-397937200591913

Pik Dybowskiego. Pojechać na Syberię, zdobyć najwyższy szczyt Gór Momskich, na którym nikt jeszcze zimą nie był. Nadać temu szczytowi oficjalną nazwę na cześć wielkiego Polaka. Przejechać 23 000 km, spać pod namiotem przy -50 st. Celsjusza i odpalić diesela przy podobnym mrozie. Co może pójść nie tak? Posłuchajcie o najnowszej przygodzie i przypale Kapitana i Admirała. Strona: www.facebook.com/Pik-Dybowskiego-443868789473028.

 

Krzysztof Starnawski - podróżnik ekstremalny, płetwonurek, speleolog, rekordzista Polski i świata w nurkowaniu w jaskiniach oraz pod lodem. Jego eksploracje doprowadziły do największych odkryć geograficznych w dziedzinie speleologii. Jest odkrywcą najgłębszej zatopionej jaskini świata. Kilkadziesiąt odbytych wypraw, ponad 150 odwiedzonych jaskiń, ponad 300 przeprowadzonych szkoleń, ponad 500 godzin pod wodą! Zdobywca Kolosa w kategorii „Wyczyn roku” (1999) za dokonanie najgłębszego polskiego nurkowania swobodnego (131 m) w jaskini Hranická propast w Czechach. Organizator i uczestnik wyprawy, która w 2003 roku poinformowała o odnalezieniu wraku zatopionego w 1945 roku na Bałtyku niemieckiego statku MS Goya oraz wypraw do Meksyku. Na początku grudnia 2011 roku ustanowił rekord świata w nurkowaniu z zamkniętym obiegiem na poziomie 283 metrów. 1 października 2012 zanurkował na głębokość 223 m w podwodnej jaskini w Hranickiej propasti, ustanawiając nowy rekord Polski. Kolejnego pomiaru głębokości tej jaskini dokonał 27 września 2016 - wyszło 404 m, co czyni ją najgłębszą podwodną jaskinią na świecie. Nominowany do nagrody Podróżnika Roku 2017 National Geographic. Strony: www.dualrebreather.com, www.facebook.com/Krzysztof-Starnawski-Expedition-908352702563937, www.facebook.com/dual.rebreather?epa=SEARCH_BOX,

Jaskiniowy podwodny świat - filmy z nurkowania: http://wordpress1818044.home.pl/autoinstalator/wordpressplugins/filmy/

 

 

 

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij