O nas

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach

Minęło 60 lat od kiedy Dom Kultury w Chwałowicach został oddany do użytku. Budynek powstał za pieniądze pierwotnie przeznaczone na remont kopalnianej płuczki. Jako, że płuczka miała się świetnie, ówczesny dyrektor kopalni postanowił sprawić mieszkańcom Chwałowic Dom Kultury. Nie zrobił tego bynajniej w trosce o poziom kultury w Chwałowicach. W 1956 roku dyrektor zobaczył występ kwartetu wokalnego o nazwie MaKaWroNo, który tak swym śpiewem zauroczył szefa kopalni, że ten postanowił kwartetowi stworzyć miejsce prób.

Oficjalnego otwarcia Domu Kultury dokonano w 4 grudnia 1958 roku w obecności samego pierwszego sekretarza PZPR Władysława Gomułki, któremu towarzyszyło ponad stu ubeków.

Pierwszym dyrektorem Domu Kultury został Zygmunt Mazurkiewicz, jego następcami byli kolejno: Józef Kamiński, Krystyna Adamczyk, Zbigniew Paciorek, Andrzej Musioł, Zbigniew Kalwar, Damian Mrowiec, Danuta Fojcik, Michał Wojaczek, Adam Świerczyna oraz Karina Abrahamczyk -Zator pełniaca tę funkcję obecnie.

Dom Kultury przez lata słynął jako centrum jazzu oraz miejsce klubu filmowego. Wybitnymi postaciami związanymi z tym osrodkiem byli:

Czesław Gawlik - znany muzyk jazzowy,

Ludwik Wacławczyk – fotograf,

Tadeusz Paprotny – muzyk.

Na przestrzeni wielu lat działały m.in.: 
Zespół big-beatowyre "WIATRAKI" , Zespół Tańca Ludowego, jazz rockowy "Miraż", liczne pracownie i koła zaintesowań - recytatorskie, malarstwa i grafiki, majsterkowiczów, krótkofalowców, konstrukcyjno-telewizyjny, akwarystyczny i wiele wiele innych

Należy wspomnieć też o kultowym już zespole jazzu tradycyjnego "South Silessian Brass Band".

Dom Kultury od sześćdziesięciu lat tworzą ludzie z pasją: artyści, instruktorzy, pracownicy techniczni i biurowi, którzy cegła po cegle budują jego historię.

rybnik.eu kultura.rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny www.rybnik.com.pl
zamknij