Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
twarz kobiety z neonowym makijażem
album z banknotami i sterta sztućców, jarmark staroci i rękodzieła

DOM KULTURY W RYBNIKU-CHWAŁOWICACH

 

Minęło 60 lat od kiedy Dom Kultury w Chwałowicach został oddany do użytku. Budynek powstał za pieniądze pierwotnie przeznaczone na remont kopalnianej płuczki. Jako, że płuczka miała się świetnie, ówczesny dyrektor kopalni postanowił sprawić mieszkańcom Chwałowic dom kultury. Nie zrobił tego bynajniej w trosce o poziom kultury w Chwałowicach. W 1956 roku dyrektor zobaczył występ kwartetu wokalnego o nazwie MaKaWroNo, który tak swym śpiewem zauroczył szefa kopalni, że ten postanowił kwartetowi stworzyć miejsce prób. Oficjalnego otwarcia Domu Kultury dokonano w 4 grudnia 1958 roku w obecności samego pierwszego sekretarza PZPR Władysława Gomułki, któremu towarzyszyło ponad stu ubeków. Dyrektorami Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach byli kolejno:

 

Zygmunt Mazurkiewicz,

Józef Kamiński,

Krystyna Adamczyk,

Zbigniew Paciorek,

Andrzej Musioł,

Zbigniew Kalwar,

Damian Mrowiec,

Danuta Fojcik,

Michał Wojaczek,

Adam Świerczyna

Karina Abrahamczyk-Zator 

 

 

Dom Kultury przez lata słynął jako centrum jazzu oraz miejsce klubu filmowego. Wybitnymi postaciami związanymi z tym osrodkiem byli:

 

Czesław Gawlik - znany muzyk jazzowy,

Ludwik Wacławczyk – fotograf,

Tadeusz Paprotny – muzyk.

 

 

Na przestrzeni wielu lat działały m.in.: Zespół big beatowy "WIATRAKI" , Zespół Tańca Ludowego, jazz rockowy "Miraż", liczne pracownie i koła zaintesowań-recytatorskie, malarstwa i grafiki, majsterkowiczów, krótkofalowców, konstrukcyjno-telewizyjny, akwarystyczny i wiele wiele innych. Należy wspomnieć też o kultowym już zespole jazzu tradycyjnego "South Silessian Brass Band", który działa już ponad 45 lat.

 

Dom Kultury od sześćdziesięciu lat tworzą ludzie z pasją: artyści, instruktorzy, pracownicy techniczni i biurowi. W Domu Kultury działają liczne grupy artystyczne: taneczne, teatralne, plastyczne oraz odbywają się róznorakie zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Organizowane są liczne wydarzenia te jednorazowe i te cykliczne, które od wielu lat cieszą się wysoką renomą nie tylko w Rybniku. Dom Kultury wiedzie prym również w organizacji wydarzeń dla "najnajów" czyli najmłodszych odbiorców kultury.

 

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny www.rybnik.com.pl
zamknij