Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania

PODRÓŻE W NIEZNANE w Żółtym Młynku - 4 czerwca 2019 r. o godz. 19-tej.

2019-05-31

Społeczna Szkoła Podstawowa im. J. Kukuczki w Rybniku - “Nasze Himalaje 2018”. Klubokawiarnia Żółty Młynek (Rybnik ul. Św. Jana 2). Wstęp wolny. 

Na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach projektu „Polskie Himalaje 2018” www.polskiehimalaje.pl siedmioro uczniów Społecznej Szkoły Podstawowej im. Jerzego Kukuczki w Rybniku wraz z zrodzicami w październiku 2018 r. wzięło udział w trekkingu pod Everestem. Była to jedyna grupa, w całym wymyślonym przez himalaistę Leszka Cichego i dziennikarza Janusza Kalinowskiego projekcie złożona z dorosłych i dzieci.

 

Najpierw polecieli z Wiednia przez Dehli do Katmandu. Stamtąd małym samolotem dolecieli do Lukli, skąd jako pierwsi z 28 grup wyruszli w 137 km treking. Przez Phakding, Namche Bazaar, Khumjung, Thame, Tengboche, Pangboche i Dingboche dotarli do tzw. Memoriału Bohaterów Południowej Ściany Lhotse na wysokości 4630 m n.p.m, gdzie jest również upamiętniony Jerzy Kukuczka - patron ich szkoły. W codziennej 6-8 godzinnej wędrówce średnio pokonywali 400 metrowe przewyższenia. Pomysłodawca wyprawy w Himalaje, Wojciech Rycman z męską częścią ekipy weszli na Nagartsang (5014 m n.p.m.). Roztaczał się stamtąd niesamowity widok na Mount Everest, Lhotse i Makalu.

 

Trekking w Himalajach dla dzieci to była wyjątkowa szkoła życia. Kiedy po 11 dniach trekkingu wrócili do Luli najbardziej zaskoczył ich ponowny widok dwóch kurków: z ciepłą i zimną wodą i barak zwierzęcego opału, jakim są odchody jaków. Rybnicka grupa wzięła też udział w biegu otwierającym supermaraton, który odbył się w Katmandu, stolicy Nepalu, na wysokości 1350 m n.p.m. Nie miał on być formą rywalizacji, ale aby upamiętnić największe osiągnięcia polskich alpinistów oraz tych, którzy na zawsze pozostali w Himalajach. Najmłodszym uczestnikiem całego projektu „Polskie Himalaje 2018” był ośmioletni Kuba, który w Katmandu wspólnie z ambasador Unii Europejskiej w Nepalu otworzył wystawę największych osiągnięć polskich alpinistów w Himalajach i Karakorum. Dostał też medal „Polskie Himalaje 2018”, z którego jest bardzo dumny.

 

Uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej im. J. Kukuczki w Rybniku - uczestnicy Projektu Polskie Himalaje 2018: Martyna - 10 lat, Mateusz - 12 lat, Michalina - 12 lat, Wiktoria - 12 lat, Kuba - 7 lat, Emilia - 14 lat i drugi Mateusz.

 

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny www.rybnik.com.pl
zamknij