baner informacyjny o ofercie zajęć na sezon 2021/2022
Zgłoszenie/oświadczenie Covid do pobrania

Festiwal RAJ NAJNAJ - 2. Letnia Akademia Malucha 29-30 czerwca 2019 r.

2019-06-27

Rezerwacja i sprzedaż biletów: www.dkchwalowice.pl/kup-bilet.html oraz w Kasie DK Chwa łowice tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com.

Program Festiwalu:

Sobota 29 czerwca:

11.00 BAJDURZY „O ciekawskim królu” - warsztat multisensoryczny. Wstęp wolny.

12.00 MALI ODKRYWCY - warsztaty z elementami sensoplastyki (grupa wiekowa 0-3 latka).

Bilet - 8 zł (dziecko + opiekun).

13.00 BAŚNIOWA SZKOŁA RYSUNKU: „Jaś i Małgosia”. Bilet - 10 zł (dziecko + opiekun).

14.00 MALI ODKRYWCY - warsztaty z elementami sensoplastyki (grupa 3-5 lat).

Bilet - 8 zł (dziecko + opiekun).

15.00 „DOM” - spektakl Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha. Bilet - 10 zł/os.

16.00 BAŚNIOWA SZKOŁA RYSUNKU: „Bajka o wilku i siedmiu koźlątkach”.

Bilet - 10 zł (dziecko + opiekun).

WARSZTATY w DK:

12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30. GRAFOSKOPOWE MALOWANKI.

Bilet - 5 zł (dziecko + opiekun).

12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00, 15.30. BAŚNIOWA KRAINA - instalacja zmysłowa.

Bilet - 5 zł (dziecko + opiekun).

WARSZTATY w PLENERZE:

11.00 - 16.00 KOLORKOWO - warsztaty plastyczne. Wstęp wolny.

STREFA RELAKSU:

11.00 - 16.00 ODPOCZYNKOWO. Bilet - 10 zł.

WYSTAWA:

11.00 - 17.00 Wystawa fotografii Kingi Drązek pt.„Książki na miarę”.

 

 

 

Niedziela 30 czerwca:

11.00 BAJDURZY „O królewnie co uciekać musiała” - warsztaty muzyczno-ruchowe. Wstęp wolny.

12.00 „BABALOON” - spektakl Teatru PETI. Bilet - 10 zł/os.

13.00 MALI ODKRYWCY - warsztaty z elementami sensoplastyki (grupa 3-5 lat).

Bilet - 8 zł (dziecko + opiekun).

14.00 „BABALOON” - spektakl Teatru PETI. Bilet - 10 zł/os.

15.00 MALI ODKRYWCY - warsztaty z elementami sensoplastyki (grupa wiekowa 0-3 lat).

Bilet - 8 zł (dziecko + opiekun).

16.00 „PCHŁA SZACHRAJKA” - spektakl plenerowy Teatru Żelaznego. Wstęp wolny.

WARSZTATY w DK:

12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00 GRAFOSKOPOWE MALOWANKI.

Bilet - 5 zł (dziecko + opiekun).

12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00 BAŚNIOWA KRAINA - instalacja zmysłowa.

Bilet - 5 zł (dziecko + opiekun).

WARSZTATY w PLENERZE:

11.00 - 16.00 KOLORKOWO - warsztaty plastyczne. Wstęp wolny.

STREFA RELAKSU:

11.00 - 16.00 ODPOCZYNKOWO. Bilet - 10 zł.

 WYSTAWA:

11.00 - 17.00 Wystawa fotografii Kingi Drązek pt.„Książki na miarę”.

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie. Ilość miejsc ograniczona. UWAGA! NA WSZYSTKIE WARSZTATY OBOWIĄZUJĄ ZAPISY: tel. 32 4216222, dkchwalowice.biuro@gmail.com.

 

 

SPEKTAKLE - opis:

DOM” - spektakl Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu www.teatrlalek.walbrzych.pl trwa 30 min. i jest adresowany dla dzieci w wieku 0,5 do 3 lat. Dzieci z opiekunami, są usadowieni bezpośrednio na scenie w bezpośrednim sąsiedztwie z aktorami. Dom to miejsce, w którym zaczynamy odkrywać świat, miejsce pełne tajemnic i niespodzianek. Dom to Mama i Tata, pierwsi przyjaciele, z którymi zaczynamy najważniejszą podróż - życie. Dom to nasz świat, w którym żyjemy razem z innymi ludźmi. Świat, o który powinniśmy dbać, aby każdy mógł mieć dom. Historia stworzenia świata to często inspiracja do działań teatralnych, wykorzystujących różne środki sceniczne. Podjęcie tego tematu w kontekście grupy najnajów otwiera nową perspektywę postrzegania tego zagadnienia. Zmusza do poszukiwania sposobu, dzięki któremu będzie można zapoznać małego widza z główną myślą spektaklu - nasz ŚWIAT to nasz DOM. Tworzenie świata, którego adresatem a jednocześnie uczestnikiem jest dziecko, skłania do użycia form bliskich małemu człowiekowi. Dlatego w spektaklu nie zabraknie zabaw związanych z ruchem i rytmem, jak również działań plastycznych, nadających kształt całemu zdarzeniu. Będą zatem zapachy, kolory, szumy i melodie. Różnorodność bodźców, wykorzystanych w spektaklu, zachęcała do zabawy w budowanie DOMU - wspólnego ŚWIATA. Scenografię do spektaklu przygotowała Klaudia Laszczyk, a muzykę Anna Mansfeld. Występują: Patrycja Rojecka, Seweryn Mrożkiewicz.

 

BABALLOON” - spektakl Teatru PETI trwa 40 min. i jest adresowany dla dzieci od roku do 5 lat. Dzieci z opiekunami są usadowieni bezpośrednio na scenie i uczestniczą w spektaklu.Bohaterami spektaklu są Gaga i Guga, które to wśród balonowej i kolorowej przestrzeni znajdują balonik „bez powietrza". Pomimo jego inności postanawiają się nim zaopiekować. Biały balonik w końcu nabiera sił i próbuje latać, ale ciągle mu czegoś brak. A dlaczego? Bo ciągle marzy, marzy o podróży... Baballoon to podróż aż do chmur. To wspólna zabawa w odkrywanie świata. A o czym jest to przedstawienie? To zależy od tego, kto je ogląda. Każdy z pewnością wyczyta z niego inną historię - zabawę dwóch przyjaciółek, przygodę powietrzną, historię rozwijającej się relacji, odwagi i lęku. Baballoon powstało z myślą o najnajmłodszych widzach teatralnych, czyli dzieciach w wieku od 1 do 5 lat. Specjalnie dla nich stworzono bezpieczną, przytulną i komfortową przestrzeń, w której będą mogły poczuć się zupełnie swobodnie, być nie tylko widzami, ale gośćmi. Jednym z głównych założeń przedstawienia jest stymulowanie i rozwijanie dziecięcej wyobraźni i kreatywności. Baballoon jest przedstawieniem otwartym na interakcję i spontaniczność widzów, w którym artyści pragną twórczo przetwarzać, a nie ograniczać ekspresję dzieci. Ogromna otwartość aktorów na reakcje widzów, muzyka, delikatne światło, a przede wszystkim balonowa scenografia, pozwolą widzom w każdym wieku poczuć się przyjemnie i magicznie. Muzykę do chwałowickiego spektaklu skomponował Jarosław Hanik, a wystąpią w nim: Karina Abrahamczyk-Zator i Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, które to równocześnie odpowiadają za reżyserię i scenografię sztuki: www.facebook.com/teatrpeti/?fref=ts.

 

PCHŁA SZACHRAJKA” - to 50 minutowe, kolorowe widowisko Teatru Żelazny www.teatrzelazny.pl dla najmłodszych widzów, w czasie którego, dzieci odbędą wspaniałą podróż z małą, krnąbrną i bardzo psotną Pchełką. Pomysłowa scenografia przenosi widzów do kolejnych miejsc, jakie odwiedza bohaterka. Muzyka, barwna scenografia, wartka gra aktorska sprawiają, że widzowie się bawią fantastycznie. Odwiedzając kolejne miejsca, przemierza lądy i morza, by dostarczyć dzieciom wiele emocji, a także niezliczonych powodów do śmiechu. Barwne lalki i wesołe piosenki sprawią, że najmłodsi widzowie pokochają teatr i zapoznają się z najlepszą literaturą dziecięcą. Dla nich jest to ciekawa, historia z morałem z wieloma akcentami humorystycznymi, a dla dorosłych możliwość przeniesienia się do czasów dzieciństwa i oderwania od codzienności. Twórcami spektaklu są znani i nagradzani artyści śląskich teatrów dla dzieci: Dariusz Wiktorowicz - reżyser, były dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, Marta Marzęcka - wieloletnia aktorka Teatru Banialuka w Bielsku-Białej. Piotr Wiśniewski - aktor, pomysłodawca i założyciel Teatru Żelaznego. Spektakl wyreżysrował Dariusz Wiktorowicz, a scenografię opracowała Barbara Wiktorowicz, za plastykę odpowiada Katarzyna Kosietzki. Występują: Marta Marzęcka i Piotr Wiśniewski.

 

 

WARSZTATY:

BAJDURZY - opowiadają baśnie pełne okazji do poznawania świata, nauki i zabawy. Bohaterowie baśni pomagają uczestnikom, odkrywać siebie, mierzyć się z przeciwnościami, rozumieć otoczenie i innych. To wszystko odbywa się w towarzystwie ciekawych instrumentów (m.in.: ukulele, flet indiański, kalimba, didgeridoo, bęben oceaniczny i burzowy, oraz elektronika), okraszone zagadkami, ciekawostkami oraz przeplatane zabawami ruchowymi."O ciekawskim królu" - na warsztacie spotkamy pewnego króla, co chciał poznać dosłownie wszystko. Zawsze gdy gdzieś się pojawił to musiał powąchać, posmakować, dotknąć. Ciekawość prowadziła go dalej i dalej, wyżej i głębiej. Świat wołał go, zapraszał by odkrywał jego wspaniałości. My również z królem, będziemy dotykać, wąchać, eksperymentować, ale i słuchać opowieści i muzyki: kalimby, fletów, bębna oceanicznego. "O królewnie co uciekać musiała" - w rytm opowieści udamy się do krainy czarów i dziwów. Czekają tam na nas zaczarowane grzebyki, buciki i inne bogactwa. Sama królewna nauczy nas różnych rytmów i pokaże jak najlepiej schować się przed czarownicą i jej czarnym kogutem. Ubierzcie się wygodnie, bo przede wszystkim będziemy ćwiczyć różne sposoby biegania do słodkiej i skocznej dla ucha muzyki.

 

MALI ODKRYWCY - Festiwal RAJNAJNAJ nie może się oczywiście obyć bez tego co dzieci lubią najbardziej czyli brudzenia. Będziemy się brudzić, tworzyć różnego rodzaju kolorowe masy z naturalnych składników tj mąka, ryż, makaron. Prosimy o wzięcie ubrań na zmianę zarówno dla dzieci jak i rodziców.

 

BAŚNIOWA SZKOŁA RYSUNKU - jak z lekcji rysunku zrobić prawdziwą przygodę? Trzeba ją opowiedzieć. Opowiedzieć tak, jak opowiada się baśń. Można opowiadać słowem, ale też gestem, smakiem, zapachem, dotykiem, słowem - wszystkimi zmysłami. Dzięki czemu dziecko słucha baśni nie raz, ale kilka razy w tym samym czasie. Podstawowym narzędziem pracy jest storytelling, ale opowieść pozostaje jedynie pretekstem do zabawy. Każda historia ma swoje własne rozwinięcia w postaci zabaw i gier, opartych na ruchu i wyobraźni, pobudzających zmysły i kreatywność, poprawiających koordynację, wykorzystują naturalną spontaniczność małych uczestników. W trakcie opowiadania, na oczach dzieci powstają też proste, schematyczne rysunki ilustrujące historię, co stanowi podporę wizualną dla słów. Stanowią też zachętę, do wspólnego rysowania. W ten sposób uczestnicy festiwalu zapoznają się z dwiema baśniami, a będą to: „Jaś i Małgosia” i „Bajka o wilku i siedmiu koźlątkach”. Czas trwania: 40-60 minut. Opowiadać i rysować będzie Mateusz Świstak - stały bywalwc niedzielnych Bajek Najnajek w Domu Kultury Chwałowice. Charyzmatyczny opowiadacz i badacz baśni, czaruje słowem nie tylko najmłodszych. Opowiada dla małych i dużych przybliżając piękno tradycyjnych opowieści i słowa mówionego. Współpracuje przy wielu projektach promujących miłość do książek m.in. Mała Książka - Wielki Człowiek Instytutu Książki. Autor bloga www.basnienawarsztacie.pl.

 

GRAFOSKOPOWE MALOWANKI - czyli zabawa kształtem, światłem i cieniem dla malucha w każdym wieku.

 

 

WYSTAWY: 

Wystawa „Książki na miarę” - to fotograficzna dokumnetacja projektu pod tym samym tytułem zrealizowana przez Kingę Drążek www.lawendowestudio.pl. Bohaterami fotografii są uczestniczyły projektu czyli dzieci i młodzież ze Stowarzyszenia Uskrzydleni, Stowarzyszenia 17-tka, z internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, seniorzy z rybnickiego Paruszowca, rybnicki MDPS, Integracyjny Klub Aktywnych z Boguszowic, rybnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku, seniorzy z klubu Senior+ Północ. Organizacją wspierającą projekt była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku - Filia Nr 4 Piaski www.biblioteka.rybnik.pl. Zespół animatorów to: Bogumiła Ziołko-Napieralska, Joanna Bulandra, Anna Kiermaszek, Stanisław Bulandra. Konkurs „Seniorzy w akcji” realizowany był przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Strony projektu: www.ksiazkinamiare.edu.pl, www.facebook.com/ksiazkinamiare.

  

Książki na miarę to projekt zrealizowany w ramach konkursu „Seniorzy w akcji”, organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” www.e.org.pl. Rybniccy seniorzy podejęli współpracę z młodzieżą z placówek wsparcia dziennego. Wspólnie, w ramach zajęć bibliotecznych poznali rolę książeczek sensorycznych (i książek w ogóle) w wychowaniu małych dzieci. Międzypokoleniowa grupa dzieci, młodzieży i seniorów spotykała się cyklicznie, od września 2018 r, do czerwca 2019 r. by razem przejść od projektowania stron książeczek sensorycznych aż do ich uszycia z różnokolorowych materiałów, filcu i ozdób. Tworzenie materiałów przez dzieci zostało wsparte odpowiednio ukierunkowanymi zajęciami plastycznymi i pokazem wykorzystania optyki oraz technik fotograficznych w projektowaniu. Uczestnicy projektu tworzyli strony książeczek na papierze, zapoznawali się z własnościami tkanin w trakcie motania lalek dobrych życzeń - motanek, szyli ręcznie pluszaki do zabawy. Skończyli na uszyciu - zarówno ręcznym jak i maszynowym - prostych książeczek sensorycznych. Każdy uczestnik zakończył projekt z przynajmniej jedną książeczką sensoryczną. Ale każda książeczka to efekt współpracy całej grupy. I tak dzięki zajęciom nawiązały się blizsze relacje sniorów z dziećmi, lepsze zrozumienie „swoich światów” i możliwość ich przenikania. W naturalny sposób nawiązywały się międzypokoleniowe nici sympatii i empatii.

 

rybnik.eu kultura.rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny www.rybnik.com.pl
zamknij