baner informacyjny o ofercie zajęć na sezon 2021/2022
Zgłoszenie/oświadczenie Covid do pobrania

„Znaki wodne” - wystawa malarstwa Marka Przybyły.

2019-09-27

Galeria Kolumnowa. Wystawa czynna do 17.10.2019 r. Wstęp wolny.

„Znaki wodne”.

Woda i znak to dwa różne pojęcia, jeśli się je jednak połączy dają niebywałe możliwości naszej wyobraźni i kreacji. Naturą wody jest nieuchwytność, zmienność, płynność. Ideą znaku jest kształt, wyraz, nośność. Energia wody, która ożywia i zmienia płynnie znak, karmi się równocześnie jego wieloznacznością i spontanicznością.  Swoboda, z jaką te dwie energie się łączą i uzupełniają jest podstawą moich fascynacji i malarskich poszukiwań w obszarze intuicyjnego malarstwa gestu. Ta część moich plastycznych działań ma swoje źródło w uwielbieniu kaligrafii chińskiej a także zainteresowaniu filozofią Tao. Tao, które jest najbardziej udanym mariażem skrajnego indywidualizmu z ekstatycznym umiłowaniem przyrody. W swojej postawie twórczej staram się rozszerzać stale świadomość artysty, jako medium, przez które płynie energia świata. Takie podejście pozwala godzić uważność ze spontanicznością, samokontrolę z pewnością ręki malarza. Przypadek to także ważny i pożądany czynnik, który najlepiej manifestuje się, gdy skumulowana energia naturalnie eksploduje. W trzech grupach prac, które prezentuję na tej wystawie w różnym stopniu realizuję założenia które ,,wyznaję’’. Obrazy na płótnie są w znacznym stopniu przemyślane i komponowane z organizującym porządkiem. Jednak ich atomowym budulcem jest abstrakcyjny i niekiełznany znak. Kaligrafia na papierze ryżowym i żeberkowym to zapis uwolniony z intelektualnego przekazu i konkretu. To niejako przejaw ,,czystej formy’’. Trzecia grupa prac to miniaturowe obrazy wodne tworzące unikatową książkę pt. Filigrany. Moje przemyślenia wynikłe z wieloletniej praktyki sformułowałem jako zasadę kreacji i metody, które są przeznaczone raczej dla zaawansowanych adeptów. /Marek Przybyła/.

 

Szkoła Miękkiego Rysunku II 

Kreska, która narusza istniejącą harmonię jest zbędna. Każda zbędna kreska jest zakłóceniem. Jest twarda, a więc oddala Cię od miękkości. Spontaniczność nie kłóci się z uważnością. Każda uważna kreska nie musi pozbawiona być spontaniczności. Miłośnie miękka zbliży Cię do istoty rzeczy. Miękkość, która z Ciebie wypływa musi być wcześniej w Tobie. Cała Twoja rola to pozwolić jej objawić się i swobodnie płynąć. MUSISZ POZWOLIC SOBIE UŻYWAĆ SIEBIE JAK NARZĘDZIA. Kreska swoją naturalną mądrością wyrazi Ciebie, siebie samą i być może coś więcej z uniwersalnej prawdy o świecie. Swoim demonom; doskonałości i ambicji pozwól używać siebie jak narzędzia. Jeżeli Twoje pokłady pokory leżą głęboko przysypane dotrzyj do nich. Obudź swoją pokorę. Ona jest jednym z ważnych narzędzi pracy. Pokora jest Ci potrzebna również, aby odkryć i na stałe wprząc w swoje działania prawdę, że efekty Twojej pracy nigdy nie są i nie powinny być walką, potyczką, zwyciężaniem. Każda kreska, z której zrezygnujesz, nie czując utraty, a jakość na tym zyska, jest zdobyczą. /Marek Przybyła/.

 

Marek Przybyła - Urodzony w 1952 r. w Katowicach. Absolwent PLSP. Artysta grafik i malarz. Członek ZPAP. Mieszka w Sosnowcu. Zajmuje się grafiką artystyczną i użytkową, rysunkiem, malarstwem i rzeźbą. Uprawia prozę i poezję. Wydał zbiorki: „Homunkulus” (2002r.), „Klucz Barw” (2009r.), „Szkoła miękkiego rysunku” (2015r.), „Oblicza lasu - mitografia chlorofilaków” (2016r.) unikat. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnik kilkunastu wystaw zbiorowych. Ma na swoim koncie charakterystyczne książki unikatowe. 

 

rybnik.eu kultura.rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny www.rybnik.com.pl
zamknij