Bilety i karnety na Karawanę zostały wyprzedane! Informacja: Kasa Domu Kultury Chwałowice tel. 32 4216222 w.39.
Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA
Rybnik 29 lutego - 1 marca 2020 r.
www.facebook.com/festiwal.karawana
Przekraczając granice, rowerem, tropiąc wieloryby, z królowymi, z biegiem lat,
w wizjach, na syberyjskiej północy, przez dwa światy, z duchami, solo.
Program:
SOBOTA - 29.02.2020
13.00 - Magdalena i Robert Bauerowie - Kenia - przekroczyć granice wyobraźni
14.20 - Artur Gorzelak - Made it in Tajwan - rowerem przez kraj rowerów
15.40 - Marek Kramarczyk - Tropem wielorybów Pacyfiku
17.00 - Julia Zabrodzka i Bartek Kaftan - Królowe Gwatemali
18.20 - Piotr Pustelnik - Z biegiem dni, z biegiem lat
NIEDZIELA - 01.03.2020
13.00 - Karolina i Mieszko Stanisławscy - Wyprawa po wizje. Amazonia
14.20 - Michał Szczęśniak - W morzu marzeń - Antarktyda
15.40 - Krzysztof Story - Dwa szlaki, dwa światy - GR-20, Cape Wrath Trail
17.00 - Kamila Kielar - Biało na czarnym. Niedźwiedzie - duchy
18.20 - Jacek Matuszek - SOLO - Jak próbowałem przefrunąć przez Dolomity
Festiwalowi towarzyszy wystawa fotografii Julii Zabrodzkiej pt. „Niecodzienność. Majańskie fiesty”.
Ponadto: warsztat prowadzania prelekcji podróżniczych, kiermasz sprzętu turystyczno-sportowego, oferta podróżniczo-turystyczna dla każdego, spotkania z książką podróżniczą, kiermasz rękodzieła etnicznego.
UWAGA! Każdego festiwalowego dnia, jeden z uczestników Karawany otrzyma bezpłatne zaproszenie na atrakcyjną wycieczkę organizowaną przez Rybnicki Oddział PTTK.
Po każdym festiwalowym dniu - Podróżnicze After Party w Żółtym Młynku - Rybnik ul. Św. Jana 2.
Sponsorem festiwalu jest Restauracja Hotel Korona w Rybniku www.restauracjakorona.pl, gdzie odpoczywać będą zaproszeni podróżnicy.
Organizatorem Karawany jest Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl, partnerami są: PTTK Oddział w Rybniku www.rybnik.pttk.pl, Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jerzego Kukuczki w Rybniku www.ssp.rybnik.pl, Wydawnictwo BEZDROŻA www.bezdroza.pl, Decathlon Sklep Sportowy w Rybniku https://pl-pl.facebook.com/DecathlonRybnik, Klubokawiarnia Żółty Młynek www.facebook.com/zolty.mlynek.klubokawiarnia.
Dziękujemy wszystkim mediom i instytucjom za współpracę!
Goście Karawany:
Magdalena i Robert Bauerowie - przed dwoma laty wyjechali w podróż poślubną na wycieczkę do Kenii z okazji 25. rocznicy ślubu. Mieli wyjechać na Kubę, ale zabrało miejsc w samolocie. Nie byli zachwyceni, ale polecieli do Kenii. Podczas rejsu po oceanie spotkali Kenijczyka, z którym się zaprzyjaźnili, a on opowiedział im smutną historię jego rodziny. Następnego dnia pieniądze, które mieli przeznaczone na Safari postanowili przekazać na pomoc ciężarnej Kenijce w zagrożonej ciąży. Na Safari nie pojechali... . Dzięki ich wsparciu młoda Kenijka urodziła szczęśliwie zdrową dziewczynkę - Magdę, bo tak dali jej na imię rodzice. Kiedy wrócili do Polski przez długi czas z własnych środków pomagali dzieciom z kenijskiej wioski, postanowili założyć fundację. Teraz każdą wolną chwile spędzają w Kenii. Magda jest nauczycielką, Robert jest inżynierem. W Kenii nie mieszkają w hotelu, mieszkają w wiosce, zbudowali tam swój dom. Wybudowali studnie, założyli systemy solarne w wiosce, pomagają dzieciom w edukacji i organizują pomoc dla mieszkańców i zarażają swoim entuzjazmem innych. Strona Fundacji Kenya Asante Sana Polska: www.pomagamywkenii.org.pl.
Kenia - przekroczyć granice wyobraźni. Kiedy słyszycie Afryka myślicie o biedzie, dzieciach z wydętymi brzuszkami, slumsach, o braku wody, o walkach plemiennych, skorumpowanych i bezwzględnych rządach. Kiedy słyszycie Kenia, myślicie o safari, o białych plażach nad błękitnym oceanem, o przepięknej faunie i florze. Jeśli chcielibyście posłuchać o "true kenyan life", dowiedzieć się jak bezwzględność Afryki łączy się z jej fascynującym pięknem, jeśli byście chcieli poznać kilka ciekawych i wzruszających ludzkich historii, posłuchać anegdot, odwiedzić z nami "black bazar", kenijskie chaty, czy small restaurant, spojrzeć w oczy uśmiechniętych, spontanicznych i mimo wszystko, pogodnych mieszkańców wioski Mwabungu, zapraszamy na nasze spotkanie. Pewnie myślicie, że nic Was nie zaskoczy, że o Afryce, czy Kenii słyszeliście już wiele... jeśli tak myślicie, tym bardziej spotkajcie się z nami i posłuchajcie, jak nam wielokrotnie brakowało wyobraźni, jak niemal każdego dnia przecieraliśmy oczy ze zdumienia i uczyliśmy się na nowo rozumieć otaczający nas świat. Dla nas podróże do Kenii są wciąż podróżami także w głąb siebie, które uczą nas pokory, empatii i dają nam wiele radości. Zapraszamy tym bardziej, bo obiecaliśmy naszym kenijskim przyjaciołom, że będziemy mówić światu o Kenii.
Już teraz Magdę i Roberta możemy posłuchać w radiowym reportażu Joanny Bogusławskiej pt. „Dajemy radość”:www.polskieradio.pl/7/3040/Artykul/2427721,Dajemy-radosc-reportaz-Joanny-Boguslawskiej.
Artur Gorzelak - aktywny sportowiec amator, posiadacz niekończących się pokładów energii. Od 20 lat trenuje judo. Maratończyk i ultramaratończyk, poszukiwacz przygód i wyzwań na całym świecie. Entuzjasta podróży, miłośnik Azji. Uwielbia wyszukiwać lokalne przysmaki i oczywiście ich kosztować. Autor trzech reportaży: „W judodze na rowerze. Japońsko - koreańska przygoda na dwóch kółkach”, „Zostawieni na lodzie. Piesza przeprawa przez Bajkał” oraz „Made it in Taiwan, czyli rowerem przez kraj rowerów”. Prowadzi fanpage „W judodze na rowerze”: https://pl-pl.facebook.com/wjudodzenarowerze.
Made it in Tajwan - rowerem przez kraj rowerów. Tajwan - kraj o ludności większej od całej Skandynawii, o gospodarce większej od polskiej, ojczyzna takich koncernów jak Asus, Acer, Giant czy HTC. A także kraj, o którym bardzo mało można przeczytać po polsku - spróbujcie w dowolnej księgarni znaleźć przewodnik po Tajwanie. Książka Artura Gorzelaka „Made it in Taiwan, czyli rowerem przez kraj rowerów” to świetne uzupełnienie tej zawstydzającej w naszym piśmiennictwie luki. Artur podczas prezentacji opowie o najciekawszych zakątkach Tajwanu, który przejechał na jednośladzie.
Marek Kramarczyk - podróżnik, fotograf, żeglarz. Przepłynął Pacyfik oraz kilkukrotnie Atlantyk. Mieszkał 1,5 roku na Karaibach i przez kilka miesięcy na Polinezji. Nurkował z setką polujących rekinów na atolach Tuamotu, pływał z wielorybami w Królestwie Tonga, a także fotografował dzikie zwierzęta z Galapagos. Więcej o Marku na: www.marekkramarczyk.com, www.facebook.com/marekkramarczykblog, www.instagram.com/marek_kramarczyk.
Tropem wielorybów Pacyfiku. Każdego roku Humbaki opuszczają zimną Antarktykę i udają się na tropikalne wody Południowego Pacyfiku. Tam w osłoniętych zatokach i lagunach wydają na świat potomstwo. Na jachcie Ocean View wyruszam w rejs z Tahiti w kierunku Australii, żeby znaleźć i sfotografować te wielkie ssaki podczas ich długiej wędrówki. Największa szansa na spotkanie wielorybów jest w położonym na środku oceanu Królestwie Tonga. Po drodze do tego tajemniczego miejsca odkrywam bogactwo życia morskiego Polinezji. Nurkuję z rekinami, pływam z mantami i podziwiam żywe rafy koralowe. Odwiedzam Niue - jeden z najmniejszych krajów na świecie i oglądam tony śmieci wyrzuconych na plaże najbardziej odległych wysp Oceanu Spokojnego. Po wszystkim spoglądam wielorybowi prosto w oko.
Julia Zabrodzka - z wykształcenia socjolożka. Z zawodu fotografka, która czasem pisze o miejscach i ludziach. Na stałe związana z miesięcznikiem „Podróże”. Jej zdjęcia i teksty ukazały się także w takich tytułach jak: „Wysokie Obcasy”, „Pismo”, „Polityka”, „Znak”, „Esquire”, a także w The Guardian Picture Essay. Finalistka konkursów fotograficznych: im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia”, „Leica Street Photo”, „Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej i „Grand Press Photo”. Regularnie wraca do Ameryki Środkowej, gdzie w sumie spędziła ponad rok. Strona: www.istagram/juliazabrodzka.
Bartek Kaftan - dziennikarz i redaktor prowadzący miesięcznika „Podróże”. Pisał również dla „Wysokich Obcasów”, „Kukbuka”, „Esquire” i „Voyage”. Lubi wracać w te same miejsce: najchętniej na daleki zachód - ziemie Majów w Meksyku i Gwatemali - albo bardzo bliski wschód i południe - na Podlasie, Morawy i Spisz.
Królowe Gwatemali. Wybory reinas indígenas, majańskich królowych, odbywają się w całej Gwatemali. W jednym z regionów jest ich około 200, a przyznawanych tytułów nikt nie jest w stanie zliczyć. Jednak wydarzenia te nie są konkursami piękności, choć na nich początkowo były wzorowane. Królowa ma być ambasadorką swojej społeczności - dzielnicy, wsi czy miasta. Reprezentuje majańską kulturę, dlatego w konkurencji liczy się znajomość rdzennego języka i kultury oraz umiejętności krasomówcze. Julia Zabrodzka i Bartek Kaftan od lat dokumentują i opisują świat współczesnych Majów. Ostatnio podróżowali tropem reinas indígenas - obserwowali wybory, odwiedzali kandydatki w ich domach i uczestniczyli w życiu niewielkich, majańskich wspólnot. Podczas prelekcji opowiedzą o podróży po peryferiach tego środkowoamerykańskiego kraju. I o codzienności królowych: lokalnych liderek, a czasem też celebrytek, które swoje 5 minut sławy starają się poświęcić tematom takim jak walka z rasizmem, równouprawnienie czy ekologia.
Piotr Pustelnik - legendarny polski himalaista, lodowy wojownik, zdobywca Korony Ziemi i Karakorum - 14 ośmiotysięczników. Dokonał tego jako trzeci Polak i dwudziesty człowiek na świecie, a zajęło mu to 20 lat. Swój pierwszy ośmiotysięcznik - Gaszerbrum II - zdobył w 1990 roku, ostatni - Annapurnę - w 2010 roku. Wspinał się z plejadą polskich zdobywców: Wandą Rutkiewicz, Krzysztofem Wielickim, Ryszardem Pawłowskim, czy Piotrem Morawskim. Jest twórcą projektu „Trzy Korony”, czyli pomysłu na zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi (drugie co do wysokości szczyty kontynentów) i Korony Himalajów i Karakorum. Wychowanek, wieloletni członek i kilkukrotny prezes Akademickiego Klubu Górskiego w Łodzi. Do 2007 był redaktorem naczelnym miesięcznika górskiego „n.p.m.”. W 2007 został nagrodzony nagrodą Explorera, przyznawaną co roku, podczas Explorers Festival w Łodzi, światowym indywidualnościom w dziedzinie eksploracji. W 2006 r. wraz z Piotrem Morawskim został finalistą Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka” za Tryptyk Himalajski - Cho Oyu (droga norm), Annapurna Wschodnia (wsch. grań), Broad Peak (droga normalna) - projekt zrealizowany bez zdobycia głównej Annapurny z powodu konieczności udzielenia pomocy Tybetańczykowi. W marcu 2011 dostał nagrodę „Super Kolosa 2010” za zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. W maju 2016 roku został prezesem Polskiego Związku Alpinizmu www.pza.org.pl. We wrześniu 2017 r. ukazała się jego autobiografia pt. „Ja, pustelnik”, której współautorem jest dziennikarz i fotograf Piotr Trybalski.
Urodzinowa historia Piotra Pustelnika na: http://www.portalgorski.pl/artykuly/kalendarium/7275-urodziny-piotra-pustelnika.
Z biegiem dni, z biegiem lat. Piotr Pustelnik opowiada o drodze jaką przeszedł od Tatr w Himalaje. Opowiada o wyborach, jakich musiał dokonać i gdzie zadecydował los a gdzie świadomy wybór. I co najważniejsze, co jest ważne na takiej drodze a co nie i ile trzeba zapłacić, żeby osiągnąć cel. No i co jest po wszystkim. A to nie jest banalne.
Karolina Stanisławska - jestem trenerką, nauczycielką jogi, z wykształcenia fizjoterapeutką. Z każdym dniem działania na rzecz Ziemi stają się coraz istotniejszym elementem mojego życia prywatnego i zawodowego. Dużą rolę w moim życiu odgrywa czas spędzony w odosobnieniu i medytacji. Kiedy mogę, jestem z dala – od miasta, zgiełku, nadmiaru słów i zadań Z drugim człowiekiem lubię porozumiewać się pieśnią, która coraz częściej towarzyszy mi w pracy trenerskiej i codzienności. Z każdym dniem uczę się żyć w uważności, czerpać siłę od gór, płynność ruchu od rzeki, otwartość od bezkresnych przestrzeni - dla życia w pełni.
Mieszko Stanisławski - z wykształcenia jestem filozofem, z serca człowiekiem lasu. Jestem trenerem edukacji ekologicznej, przewodnikiem po dzikiej przyrodzie. Uczę medytacji i uważności. Jestem w nieustannej podróży. Wyrażam swój zachwyt nad przyrodą fotografując i grając muzykę. Jestem ratownikiem GOPRu i Instruktorem Narciarstwa PZN. Od wielu lat praktykuję leśną medytację. Szukam ciszy i dzikości poza wydeptanymi ścieżkami. Uwielbiam słuchać wycia wilków i przykładać dłoń do tropów niedźwiedzia. Dużym szacunkiem darzę nauki dawane przez rośliny. Staram się, aby moja praca była dla dobra Ziemi i wszystkich istot.
Karolina i Mieszko są autorami udanego projektu „WOLNY LAS” - społecznej akcji tworzenia pierwszej w Polsce Strefy Wolnej Ziemi: www.byciewlesie.pl/wolnylas, www.facebook.com/ProjektWolnyLas.
Wyprawa po wizje. Amazonia. Opowieść o zdobywaniu mądrości poprzez doświadczanie natury w odosobnieniu. O snach i wizjach które temu towarzyszą. O tym czym dla amazońskich uzdrowicieli jest mądrość i skąd płynie. Czego nauczyliśmy się w peruwiańskiej dżungli i jak wpłynęło to na nasze życie? Czy my Polacy, postrzegamy naturę tak samo jak mieszkańcy Amazonii czy może skrajnie się w tej kwestii różnimy? Podzielimy się doświadczeniami z miejsca gdzie to co materialne i duchowe splata się w jedną całość, gdzie zacierają się granice między jawą a snem, a intensywność natury uczy pokory i skłania do refleksji. Będziemy opowiadać o Amazonii, o tym gdzie szamani chodzą do szkoły, jak usłyszeć duchy roślin, o leśnych odosobnieniach, o Byciu w Lesie www.byciewlesie.pl i tak dalej…
Wyprawa po Wizje - zapowiedź prelekcji: https://youtu.be/PLUXBDjd4Zs.
Michał Szczęśniak - moją pasją są podróże, dzięki którym poznaję siebie, łączę dwa elementy: rozwój osobisty i podróżowanie. Konsekwentnie dążę do celu, z otwartością serca poznaje nowych ludzi, poszerzam granice własnego komfortu, zmierzając w głąb siebie. W podróży intuicyjnej jest mi najłatwiej zrozumieć, kim naprawdę jestem, dzieją się rzeczy, które mają się wydarzyć, a nie te, które są planowane. Podążając tą ścieżką, odkrywam siebie, a to według mnie jest największy sens podróżowania. Moją drogę wytyczyło mi moje serce, przez co nauczyłem się, obsługiwałem najlepszą nawigacją, jaka jest możliwa, czyli własnej intuicji. Więcej informacji o mnie na www.podrozintuicyjna.pl, https://www.facebook.com/podrozintuicyjna/.
W morzu marzeń - Antarktyda.Kilka lat temu jadąc samochodem, słuchałem radia. Nadawana była audycja o podróżach. Zaproszeni goście opowiadali o swoich wyprawach na Antarktydę. Byłem bardzo podekscytowany ich historią sposób, w jaki opisywali lodowaty brzeg kontynentu, dawał wyobrażenie czegoś niepowtarzalnego. Mówili, że za każdym razem czują się jak odkrywcy, bo Antarktyda ciągle się zmienia. Jej pokrywa z roku na rok się transformuje, pokazując całkowicie inne oblicze swojego piękna. Ta audycja podsyciła we mnie ciekawość i pragnienie poznania tajemniczego kontynentu. Myślę, że to wtedy narodziło się moje marzenie. Ten reportaż został w mojej głowie przez długi czas. Kilkakrotnie szukałem ich żaglowca w Internecie, zachowałem w pamięci historię, ale nie pamiętałem nazwisk i nazwy jachtu. Odnalazłem ich w Ushuaia po trzech latach, niesamowite spotkanie z Piotrem i Krzysztofem na pokładzie Selmy. Opowiedziałem im moją historię i marzeniu, że chcę popłynąć na Antarktydę. W Ushuaia mieszkałem pięć miesięcy, podczas tego czasu byłem skoncentrowany na poszukiwaniu sposobu dotarcia na Antarktydę. Jest to bardzo ciekawa historia gdzie konsekwentnie i wytrwale dążę do zrealizowania celu. Średni koszt wyprawy klasyfikuje się między 6-8 tysięcy dolarów, nie było mnie stać na takie przedsięwzięcie, jedynie pozostało mi załapać się na „jacht stopa”. Spotkałem wiele statków i żaglowców, na które starałem się dostać na pokład, różnie się to kończyło, czasem byłem załamany, a innym razem motywowało mnie to do dalszego poszukiwania. Wierzyłem, że prędzej czy później uda mi się spełnić moje marzenie. Zapraszam do poznania historii, gdzie zabiorę Cię do morza marzeń. Opowiem, jak udało mi się spełnić jedno z moich największych pragnień. Poznasz sekret, jak załapać się na rejs bez pieniędzy (jachto stopem) i wyruszyć w najdalszą podróż, nawet tak odległą, jak Antarktyda.
Krzysztof Story - z zawodu dziennikarz, z pasji podróżnik. Współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym", spotkać można go w magazynach podróżniczych i górskich, publikował w “Dużym Formacie” i “Newsweeku”. W podróży szuka piękna natury i unikatowych historii, za największą wartość uważa ciekawość świata. Wspina się więc, żegluje i ciągle próbuje nowych rzeczy. Podczas Kolosów 2018 otrzymał Nagrodę Dziennikarzy. Zdjęcia i teksty publikuje na www.storyofalite.pl.
Dwa szlaki, dwa światy - GR-20, Cape Wrath Trail. GR-20 na Korsyce i Cape Wrath Trail w północnej Szkocji - obydwa są wymieniane są wśród najtrudniejszych szlaków górskich w Europie. Różni je wszystko.Samotnie przeszedłem obydwa szlaki. Wędrowałem przez skaliste granie Korsyki i szkockie wrzosowiska. Przez korsykańskie upały i nieustanny deszcz. Do Szkocji wróciłem jeszcze raz - zimą. W tej opowieści będą więc wszystkie pory roku. Będzie 1000 kilometrów i 2 miesiące górskiej wędrówki. Będzie to bajka o dwóch zupełnie różnych światach. I jedyna na świecie prelekcja oparta na motywach “Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla.
Kamila Kielar - od kilkunastu lat eksploruje północ. Jej specjalnością są samotne wyjazdy typu adventure, bo fascynuje ją łączenie specjalistycznych umiejętności z mocną psychiką. Sama przejechała rowerem Jukon w zimie, Alaskę i Kamczatkę. W Laponii i na Alasce miesiącami wędrowała zimą jak i latem. Kanadyjskie Terytoria Północno-Zachodnie przemierzała samotnie na nartach w temperaturach poniżej -40 stopni. W 2017 r. samotnie przeszła 4700 km po długodystansowym szlaku Pacyfic Crest Trial. Była też liderem w wielkich rowerowych sztafetach: Afryka Nowaka i Bike Jamboree. Zajmuje się etologią dużych drapieżników i je fotografuje. Zawodowo pisze, opowiada, szkoli oraz lideruje. Trzykrotnie nominowana i dwukrotnie wyróżniona na Kolosach, zdobywczyni nagrody National Geographic Traveler, wyróżniona nagrodą im. Tonego Halika. Laureatka outdoorowych konkursów fotograficznych w USA i Kanadzie. Występuje z pokazami na największych scenach w Polsce, gosci również na międzynarodowych festiwalach (Kanada, Ukraina, Czechy, Słowacja). Strona: www.kamilakielar.pl.
Biało na czarnym. Niedźwiedzie - duchy. Samotna wyprawa z 2018 r. - 500 km kajakiem morskim po Pacyfiku u wybrzeży Kolumbii Brytyjskiej w poszukiwaniu najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, tak zwanych niedźwiedzi duchów. Dzięki rzadkiej mutacji niedźwiedzie czarne są całkowicie białe i nie są to albinosy. Żyją w soczyście zielonych północnych lasach deszczowych, więc białe zwierzęta wyglądają w nich całkowicie nierealnie. Ale niedźwiedzie to tylko przyczynek do mówienia o niezwykle cennym środowisku, dramatycznej sytuacji w morzach i oceanach i walce o jeden z najcenniejszych zakątków świata. Sama podróż kajakiem to codzienne zmagania z morskim żywiołem: pływami, prądami i sztormami (obszar ten jest na 4. Miejscu najtrudniejszych dróg morskich świata). Bardzo bliskie spotkania z wielorybami, konfrontacje z lwami morskimi i nieustająca obserwacja przyrody - nad wodą, pod wodą i w lesie.
Jacek Matuszek - rocznik 1985. Alpinista, filmowiec. Vicemistrz Polski w Boulderingu 2007. Pomysłodawca polskiego zespołu wspinaczkowego Alpine Wall Tour www.alpinewalltour.pl. Za zespołowe przejście Brento Centro 8b 900m - nominowany do Kolosów 2015 i nagrody Travelerów National Geographic. W zespole Alpine Wall Tour skompletował Alpejską Trylogię i dokonał 1-ego powtórzenia drogi Hiszpańskiej 8b+/c 550m, 3-ciego powtórzenia drogi Project Fear 8c, 550m oraz 1-ego polskiego przejścia Bellavista 8b+, 550m. W 2018 w zespole z Łukaszem Dudkiem wytyczył nową drogę Premiere 7b, 450m,R w Dolomitach. Laureat nagrody im. Andrzeja Zawady, za pomysł wspinaczkowo-paralotniowego trawersu Dolomitów. Jacek jest współautorem filmów "Alpine Wall Tour" i "Mama".
SOLO - Jak próbowałem przefrunąć przez Dolomity - to multimedialna prelekcja do której przygotowywałem się... - całe życie. Takiego projektu na świecie jeszcze nie było. Plecak ważący prawie 30 kg, w nim paralotnia, sprzęt do wspinania i biwakowania. Przede mną 190 km trasy przez włoskie Dolomity. Rok przygotowań - samotnego wspinania i latania. Jedna błędna decyzja spowodowała wypadek i zawieszenie projektu. Opowiem o tym jak odkrywałem wspinanie i latanie na nowo. Jak zostać paralotniarzem i czy złamana noga może powstrzymać marzenie o wolności.
Filmy: Classisc of the Dolomites - Climbing and Flying Jacek Matuszek & Adam Bielecki: https://www.youtube.com/watch?v=QmMgf_xAAsE&.
PUNTA SORAPIS Flight 3205m - Jacek Matuszek: https://www.youtube.com/watch?v=M226dnyiDTQ&feature=youtu.be.
„Niecodzienność. Majańskie fiesty” - wystawa fotografii Julii Zabrodzkiej.
Skromne dziewczyny przebierają się za drapieżne superbohaterki rodem z amerykańskich komiksów. Majańscy sołtysi zakładają identyczne, tradycyjne stroje i spotykają się w hali sportowej, by przekazać władzę swym następcom. Amatorska grupa teatralna co roku odgrywa prekolumbijski epos, nawet jeśli nikt tego spektaklu nie ogląda. Niecodzienne wydarzenia, odwieczne rytuały, fiesty, które wcale nie muszą być radosne. Rytm życia Majów wyznaczają święta i wydarzenia, które muszą się odbyć, by świat mógł toczyć się dalej. Po ziemiach współczesnych Majów w południowym Meksyku i Gwatemali podróżuję od lat. Przez ten czas miałam okazję obserwować wiele ceremonii religijnych, lokalnych uroczystości, wiejskich karnawałów, fiest ku czci patronów. Niemal za każdym razem zaskakiwał mnie ich charakter: poważny, często nużący i monotonny, czasem wręcz ponury. Uderzało mnie zarazem, jak wiele wysiłku, czasu i pieniędzy wkładają organizatorzy w przygotowanie tych wydarzeń. Wybrane na wystawę zdjęcia to zbiorowy portret majańskich fiest - niezwykle ważnych dla urządzających je społeczności i bardzo daleki od naszych wyobrażeń o gorącej latynoskiej zabawie. /Julia Zabrodzka/.