baner Fishka Październik 2020
baner Podróże w nieznane
Zgłoszenie/oświadczenie Covid do pobrania

"JO BYŁ UKRADZIONY" - spektakl Teatru SAFO - w sobotę 17 października 2020 r. o godz. 17.00.

2020-10-17

Spektakl przeniesiony z dnia 22.03.2020 r. 

Bilety: 15 zł - dostępne na www.dkchwalowice.pl/kup-bilet.html oraz w Kasie DK Chwałowice tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com.

Spektakl z ograniczeniem wiekowym od 16 lat.

Fenomenalny spektakl poruszający tematykę Tragedii Górnośląskiej.

Mimo upływu lat na Górnym Śląsku istnieje nadal wiele ważnych i nieopowiedzianych historii. Tragedia Górnośląska jest jedną z nich. Dlatego też z inicjatywy Stowarzyszenia Moje Miasto wydana została książka poruszająca tę ważną historycznie i społecznie kwestię. Tragedia Górnośląska obejmowała szereg działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska. Rozpoczęła się wraz z wkroczeniem wojsk radzieckich i polskich pod koniec stycznia 1945 r. na terytorium ówczesnej Prowincji Górnośląskiej. Wiązała się z masowymi mordami, gwałtami, grabieżami i dewastacją materialnego dziedzictwa, tworzeniem przyzakładowych obozów pracy oraz obozów koncentracyjnych, a także z deportacjami do Związku Radzieckiego oraz wysiedleniami Ślązaków zweryfikowanych jako Niemcy. Tym działaniom towarzyszyły nadużycia o charakterze materialnym oraz nieuzasadnione aresztowania.

Na podstawie książki „Jo był Ukradziony”, Teatr SAFO stworzył sztukę o tym samym tytule, której premiera miała miejsce w 2017 r. w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu. Dzisiaj spektaklem tym, SAFO rozpoczyna obchody swojego 10-lecia pod hasłem „10 spektakli na dziesięciolecie”. Kiedy ponownie wzięli na warsztat spektakl sprzed trzech lat, rozłożyli go na części pierwsze i potem poskładali. Wyrzucili to co niepotrzebne. Dosłowność zastąpili symbolem skrupulatnie przekuwając relacje o Tragedii Górnośląskiej na język teatru. I tak Teatr SAFO i jego spektakl znaleźli się w szacownym gronie teatrów i spektakli uczestniczących w tegorocznej 12. edycji programu Teatr Polska.

Spektakl „Jo był ukradziony”: reżyseria i scenariusz - Katarzyna Chwałek-Bednarczyk; światła - Wojciech Stokłosa, Marlena Kolarczyk; muzyka: Olafur Arnalds, Tomasz Mazur; występują: Zuza Pawlak, Patrycja Tomiczek, Remigiusz Michalik, Patryk Kłosek, Sławek Zawisz, Adam Razik. Aktorzy Teatru SAFO wystąpili także w filmie dokumentalno-fabularnym „Jo był ukradziony” w reżyserii Adama Grzegorzka. Film powstał również na podstawie scenariusza wydarzeń opisanych w publikacji pt. „Jo był Ukradziony”.

Teatr SAFO - to istniejąca od 2010 roku grupa dzieci, młodzieży i dorosłych, ale przede wszystkim pasjonatów, która nieprzerwanie pod wodzą charyzmatycznej Katarzyny Chwałek-Bednarczyk, w różnych składach stworzyła 18 spektakli. Eksperymentują, poszukują, odkrywają i lubią się bawić materią teatralną na wszelkie sposoby. Strona FB: https://www.facebook.com/SAFO-173588969372011/.

Jo był ukradziony. Trailer. Teatr SAFO: https://www.youtube.com/watch?v=oZh4B6G9WAM.
10-lecie Teatru Safo: https://www.youtube.com/watch?v=7gqay_A69RI.

Celem programu TEATR POLSKA www.teatrpolska.pl jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji przedstawień w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Program TEATR POLSKA jest organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego www.instytut-teatralny.pl ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

rybnik.eu kultura.rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny www.rybnik.com.pl
zamknij