ONLINE! Pokaz filmu Adama Grzegorzka pt. „JO BYŁ UKRADZIONY” - w poniedziałek 23 marca 2020 r. o godz. 18.00.

2020-03-24
Pokaz filmu Adama Grzegorzka pt. „JO BYŁ UKRADZIONY” 
tym razem ONLINE! Szczegóły na: https://www.facebook.com/events/816741035514287/
Pierwsza prezentacja filmu w Domu Kultury Chwałowice miała miejsce 25 stycznia, a druga 23 lutego 2020 r. i obie odbyły się przy wypełnionej sali. Wiele osób niestety z różnych powodów nie mogło zobaczyć filmu, dlatego też poniekąd w wymuszony sposób spowodowany epidemią, ale też dla szerokiej publiczności będzie uruchomiony pokaz online w sieci.
 
 
Mimo upływu lat na Górnym Śląsku istnieje nadal wiele ważnych i nieopowiedzianych historii. Tragedia Górnośląska jest jedną z nich. Najpierw powstała książka, potem spektakl teatralny, a teraz film dokumentalno-fabularny na podstawie scenariusza wydarzeń opisanych w publikacji pt. „Jo był Ukradziony”.
 
Jo był Ukradziony - to film dokumentalny opowiadający tragiczną historię deportowanych w 1945 roku Ślązaków, represje, aresztowania, przesłuchania i zsyłki na wschód Związku Radzieckiego. 
 
Reżyserem filmu jest Adam Grzegorzek, który zrealizował również obraz pt. „Jerzy Malcher - między Londynem a Rybnikiem”. Film powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Moje Miasto, dzięki pozyskanym środkom z budżetu Miasta Rydułtowy i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, a także prywatnym sponsorom. W filmie zagrało ponad siedemdziesiąt osób, głównie członków amatorskich grup i kółek teatralnych, ale też wiele osób z pośród znajomych samego reżysera, który tak mówi o swoim filmie: To jest dokument fabularyzowany. Są tam treści dokumentalne przedstawione przez fabularne rekonstrukcje wydarzeń. Zaczęliśmy kręcić w lipcu i skończyliśmy w listopadzie 2019 r. Zajęło nam to cztery miesiące. Kręciliśmy w okolicach Rybnika, Rydułtów, było też kilka wyjazdowych nagrań w Oświęcimiu, Mysłowicach. 
 
Więcej o realizacji filmu na stronie: https://pl-pl.facebook.com/ukradziony/.
 
Adam Grzegorzek - historyk, animator kultury, społecznik, reżyser filmów dokumentalnych. Pochodzi z Chwałowic - dziś dzielnicy Rybnika. Pasjonat lokalnej kultury, tradycji i historii. Na co dzień pracownik Zabytkowej Kopalni Ignacy. W wolnych chwilach malarz amator. Wszystkie te dziedziny łączy jeden wspólny mianownik: Śląsk, ojczyzna najmniejsza. Ten mały skrawek ziemi jest motorem napędowym jego twórczości. Obrazuje to film o nim: Jeżech stond #8 - Adam Grzegorzek: https://www.youtube.com/watch?v=WNKsRB24xTU.
rybnik.eu kultura.rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny www.rybnik.com.pl
zamknij