baner informacyjny o ofercie zajęć na sezon 2021/2022
Zgłoszenie/oświadczenie Covid do pobrania

UWAGA! Zmiana godziny spotkania KMG - 19:30 "Two on K2"

2016-04-06

KMG: Serdecznie zapraszamy 21 kwietnia 2016r. o godz.19:30  na kolejne spotkanie Klubu Miłośników Gór, tym razem zagości u nas znany filmowiec i himalaista - Dariusz Załuski. W programie prezentacja filmu i rozmowa z autorem.

Bilety w cenie 10 zł, zaś dzieci, uczniowie i studenci - wstęp wolny!

Dariusz Załuski - autor wielu znanych filmów górskich, nagradzanych zarówno w Polsce jak i na świecie. Swoją poważną przygodę z filmem rozpoczął od uczestnictwa z kamerą w ostatniej wyprawie himalajskiej kierowanej przez Andrzeja Zawadę w 1997 r. Od tej pory stał się głównym operatorem filmowym ważniejszych polkich wypraw w najwyższe góry świata. Zdobył 5 ośmiotysięczników: Gasherbrum II (dwukrotnie), Cho Oyu, Lhotse, Mt. Everest (dwukrotnie) oraz K2. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów górskich, z udziałem naszych czołowych alpinistów: Anny Czerwińskiej, Krzysztofa Wielickiego, Piotra Pustelnika czy Piotra Morawskiego, a także Simone Moro oraz Gerlinde Kaltenbrunner. Kilka z tych filmów otrzymało prestiżowe nagrody na polskich i zagranicznych festiwalach filmów górskich. Film o Annie Czerwińskiej "Przypadki pani Ani" (2001) zdobył wyróżnienia na festiwalach filmów górskich w Vancouver, Moskwie, Trento, Sliven oraz został zakwalifikowany do Banff World Tour (2002), a film "Obrazki z wyprawy"(2002) otrzymał nagrodę na festiwalu w Sliven. W 2009 r. film „Annapurna na lekko” został uznany jako Najlepszy Film Górski w kanadyjskim Vancouver. Zdobywał także nagrody w Bratysławie, Ostrawie, w Lądku Zdroju a także zdobył Grand Prix na Festiwalu Filmów Górskich w Krakowie w 2008 r. Film “Two on K2” zdobył Grand Prix na festiwalach w Moskwie i Lądku Zdroju a film “No ski no fun” został uznany za najlepszy polski film na KFG w Krakowie w 2015 r. Zdjęcia górskie Załuskiego były wielokrotnie wykorzystywane w innych produkcjach filmowych, takich jak „Polskie Himalaje” (prod. Agora), Himalaiści (prod. TVN-Discovery Historia) czy “Jurek” w reżyserii Paweła Wysoczańskiego. Kilka jego filmów było wyświetlanych w kanale „Planete”.

Film "Two on K2"
Co tu dużo mówić, to była wyprawa mojego życia - mówi Dariusz Załuski o wyprawie na K2 na filarze północnym, gdzie podczas wspinaczki jednocześnie filmował. Bohaterami filmu są Ralf Dujmovits i Gerlinde Kaltenbrunner, którzy wraz z czterema innymi wspinaczami walczą o zdobycie szczytu K2. Troje uczetników wyprawy osiągnęło już 13 z 14 ośmiotysięczników, szczyt K2 jest dla nich tym ostatnim do zdobycia. Ale dla Gerlinde i Ralfa ta wyprawa to nie tylko wspinaczka. Są zakochaną w sobie parą, dzięki uczuciu otwierają się na nowy wymiar sportowego wyczynu - miłość w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa. Góry wydają się tu pretekstem dla opowieści o czymś zupełnie innym. - Starałem się nie tyle zrobić prostą relację z wyprawy, ale pokazać, jak to jest, gdy wspina się z osobą, którą się kocha, co wcale nie jest takie proste. Człowiek się bardzo boi wtedy o partnera. W „Two on K2” na pewno pokazałem kawałek ich górskiego życia. Dla Gerlinde Kaltenbrunner był to ostatni szczyt ośmiotysięczny do Korony Himalajów i Karakorum, tym samym została drugą kobietą, która skompletowała Koronę, a jednocześnie pierwszą, która zrobiła to bez tlenu.

rybnik.eu kultura.rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny www.rybnik.com.pl
zamknij