Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
po lewej czarny trójkąt i linie. Oferta, zapisy od 8 sierpnia 2024 r.
akwarela, fioletowe tulipany, wystawa pracowni rysunku i malarstwa sztalugowego
po lewej twarz dziewczyny przysłonięta dłonią, konkurs plastyczny przemoc nie ma miejsca w naszym życiu

Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” - czynna do 31.01.2021 r.

2021-01-01

Wystawa jest czynna do 31.01.2021 r. ale można ją oglądać jedynie online na stronie: https://www.dkchwalowice.pl/wystawy/. Wystawę można było oglądać osobiście na początku jej ekspozycji w Galerii Drugiego Planu w terminie 23.10 - 06.11.2020 r. 

 

 

 

„Karol Wojtyła. Narodziny”- wystawa z Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

Z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły/Jana Pawła II, która przypadała 18 maja 1920 roku, warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało wystawę poświęconą życiu papieża. Wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności - tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

Centrum Myśli Jana Pawła II, w ramach realizacji misji upowszechniania intelektualnego i duchowego dziedzictwa Karola Wojtyły, już w maju br. udostępnił portal https://jp2online.pl/ - największą internetową bazę papieską zawierającą m. in. zdjęcia, teksty, dokumenty oraz nagrania video. Korzystanie z niej jest nieodpłatne, a większość materiałów jest udostępniona na wolnej licencji.

Centrum Myśli Jana Pawła II to warszawska instytucja kultury, która w intelektualnym i duchowym dorobku Karola Wojtyły poszukuje odpowiedzi na najważniejsze pytania i wyzwania współczesnego świata. Centrum działa w obszarze kultury, edukacji i budowania zaangażowanego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Jako miejsce spotkań i dialogu tworzy przestrzeń współpracy ze środowiskiem naukowym i artystycznym ponad podziałami kulturowymi i ideologicznymi. Jest operatorem Stypendiów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II dla uczniów i studentów, organizatorem dwóch warszawskich festiwali: Nowe Epifanie i Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju oraz inicjatorem i właścicielem multimedialnego portalu JP2online.pl stanowiącego pierwsze, kompleksowe źródło wiedzy o papieżu w Polsce i na świecie.

Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” w Domu Kultury Chwałowice realizowana jest w ramach projektu "Nie siedzę w fotelu, jestem w Domu Kultury w Chwałowicach", który dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura-Interwencje 2020. W ramach tego projektu został zrealizowany również spektakl wg. scenariusza i w reżyserii Katarzyny Chwałek-Bednarczyk pt. „LOLEK”, którego premiera online miała miejsce w dniu 10.10.2020 r.

„LOLEK” - spektakl w konwencji lalek planchette wystawiany na starym kuchennym kredensie, zrealizowany z okazji 100-lecia urodzin papieża. Obraz koncentruje się na okresie od narodzin do wyniesienia na Stolicę Piotrową, pokazując Karola Wojtyłę jako chłopca i młodzieńca dotkniętego wieloma osobistymi tragediami. Autorzy spektaklu: scenariusz i reżyseria - Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, wykonanie - Paulina Pierchała, Katarzyna Chwałek-Bednarczyk, muzyka - Jarosław Hanik, realizacja video - Mateusz Jazowski. Spektakl można obejrzeć na: https://www.youtube.com/watch?v=BXnqtF_F2Es.

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij