UWAGA: Bilety na sobotę i karnety na dwa dni Festiwalu zostały wyprzedane. Pozostały już tylko bilety na drugi dzień Festiwalu (niedziela 2 kwietnia) do kupienia on-line: http://biletyna.pl/event?q=karawana lub w Kasie DK Chwałowice - tel. 32 4216222 w.39. - dkchwalowice.kasa@gmail.com
Karnet na cały festiwal - 30 zł. Bilet na sobotę lub niedzielę - 20 zł.
Bezpłatne Warsztaty Taniego Podróżowania - zapisy: goryipodroze@wp.pl
Patronat radiowy - Radio eM http://radioem.pl/
Sponsor - Hotel Politański www.hotelpolitanski.pl
Podróżując tanio, w linii prostej, motocyklem wokół globu, w cieniu minaretów,
z ludem Turkana, w Himalajach, w czasie kamienia, w afrykańskiej ciszy,
na 26 wyspach, przed końcem świata, w lodzie i zorzy polarnej.
PROGRAM KARAWANY:
SOBOTA - 01.04.2017 r.
10.00 - 12.30 Bartosz Piziak - Warsztaty taniego podróżowania
13.00 Marcin Korzonek - Polska Prosto Rowerem 2016
14.20 Izabela i Kamil Gamańscy - Singapore2Poland - motocyklem wokół globu
15.40 Marek Pindral - W cieniu minaretów - Oman
17.00 Beata Lewandowska-Kaftan - AFRYKA JEST KOBIETĄ
18.20 Adam Bielecki - Od Beskidów po Himalaje
NIEDZIELA - 02.04.2017 r.
13.00 Tadeusz Piotr Prociak - Czas kamienia - przez pięć kontynentów
14.20 Robert Gondek - Namibia, Botswana - góry, przyroda, przestrzeń
15.40 Wojciech Mura - WYSPY NA ŚRODKU PACYFIKU
17.00 Anita Demianowicz - Końca świata nie było - w Ameryce Środkowej
18.20 Jakub Rybicki - Greenland Ice Trip
Festiwalowi towarzyszą dwie wystawy fotografii: Julity Chudko www.julitachudko.pl pt. „Mrówki” i Anity Demianowicz www.banita.travel.pl pt. „Świat jest piękny!”.
Ponadto: spotkania z książką podróżniczą - Wydawnictwo Bezdroża www.bezdroza.pl, kiermasz rękodzieła etnicznego - Moringa Art www.moringa-art.com i bufet wegetariański - Masala Bar Wegetariański www.facebook.com/MasalaBarRybnik/.
Organizatorem KARAWANY jest Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl i Dwujęzyczne Społeczne Gimnazjum im. Jerzego Kukuczki w Rybniku www.sg.rybnik.pl.
Współpraca: Klub Podróżników Namaste www.namaste.katowice.pl, Publiczne Przedszkole nr 10 w Jastrzębiu Zdroju, Agencja Extreme www.agencjaextreme.pl, Centrum Wspinania Cechownia www.cwcechownia.pl, Etno Chata Topolej www.topolej.pl, Księgarnia Orbita www.ksiegarniaorbita.pl, Stowarzyszenie Podróżnicze Enjoy Life www.facebook.com/stowarzyszenieenjoylife/, Szkoła Nurkowania www.szkola-nurkowania.com, Aktywni Team www.facebook.com/aktywniteam/.
Patroni medialni: Veturo.pl www.veturo.pl, Etnosystem www.etnosystem.pl, Śląskie jest Trendy www.slaskietrendy.pl, Fabryka Podróżnika www.fabrykapodroznika.pl, wRower.pl www.wrower.pl, Nowiny.pl www.nowiny.pl, Ceneria.pl www.ceneria.pl, Góry Dla Ciebie www.gorydlaciebie.pl, Dziennik Leśny www.dzienniklesny.pl, Gazeta Rybnicka, Imprezy Podróżnicze www.imprezypodroznicze.pl, ZalewKultury www.facebook.com/zalewkultury/.
PODRÓŻNICY:
Bartosz Piziak - geograf pochodzący z Rzeszowa, nieodłącznie związany z Krakowem. Członek Polskiego Klubu Przygody. W podróżowaniu ceni najbardziej poznawanie nowych ludzi, kultur oraz alternatywne formy przemieszczania się. Współtwórca Akademickiego Klubu Turystycznego Rozdroże przy UJ, a także pomysłodawca i organizator wielu imprez podróżniczych (m.in. Kalejdoskop Podróżniczy, Travenalia, Festiwal FMP). Współtwórca projektu LowcyLotow.pl oraz zawodowo agent lotniczy IATa. Współautor audycji podróżniczej "Między Biegunami" w Radiu Kraków. Zjeździł prawie całą Europę, kawał obu Ameryk, trochę Azji i odrobinę Afryki - łącznie 70 krajów świata. Strona: www.BartekPiziak.com.
Warsztaty Taniego Podróżowania czyli ABC globtrotera - jak przygotować się do samodzielnej podróży aby nie zrujnowała naszego domowego budżetu. Wybór kraju, rejonu, zakup biletu lotniczego, jak nie dać się złodziejom, naciągaczom, pseudo-przewodnikom itp. Podczas warsztatów prowadzący pokaże jak uniknąć przykrych sytuacji i sprawić, by nasz wymarzony wyjazd w nieznane na długo pozostał w sercu.
Marcin Jakub Korzonek - instruktor turystyki rowerowej, dziennikarz, fotograf, redaktor naczelny najstarszego i największego polskiego portalu poświęconego rowerom wRower.pl Rowery od A do Z www.wRower.pl. Świat penetruje głównie na dwóch rowerowych kółkach z aparatem fotograficznym w sakwie. W czasie 20 lat zorganizował 16 wypraw rowerowych przez 40 krajów na trzech kontynentach. Jego pasją są pustynie. Ma na swoim koncie przemierzenie na rowerze osiem z nich w tym: Saharę w Tunezji, Syryjską, Gobi w Mongolii, Kara-Kum i Kyzył-Kum w Turkmenistanie i Uzbekistanie oraz najgorętsze miejsce na ziemi - Pustynię Danakilską w Etiopii. Zdjęcia, reportaże z podróży oraz teksty poradnikowe publikuje w polskich czasopismach i magazynach o tematyce podróżniczej i rowerowej. Współautor książek o tematyce podróżnoczo-rowerowej. Laureat Podróżnika Roku 2003 w kategorii „Świat” za podróż przez pustynię Gobi, nominowany do nagrody Kolosy 2002 i Kolosy 2015. Strona: www.korzonek.info.
Polska Prosto Rowerem 2016 - w linii prostej z południa na północ Polski - celem wyprawy było przejechanie na rowerze Polski w linii prostej z południa na północ wzdłuż południka 18’10 z marginesem 1 km. Była to pierwsza tego typu próba przemierzenia Polski na rowerze. Realizacja odbyła się na specjalnym rowerze typu fatbike, na olbrzymich oponach o szerokości prawie 12 cm (4,6") oraz ponton z wiosłami i dmuchane koło. Na wyznaczonej trasie przejazdu znajdowało się 11 rzek (w tym Odra, Wisła, Warta i Noteć), 11 jezior (w tym Jezioro Turawskie), lasy, pola, bagna i tereny podmokłe. Osiem razy przeprawiał się przez wodę na zabranym ze sobą pontonie holując rower na dmuchanym kole. Najtrudniejszymi do pokonania przeszkodami były bagna przy Starej Noteci oraz odkrywkowa kopalnia Węgla Brunatnego w Kleczewie. Przejechanie 760 km zajęło mu 19 dni. Wyprawa odbyła się w dniach 1-20 sierpnia 2016 roku.
Iza Gamańska - fotograf, z zamiłowania podróżnik. Podróże od zawsze były częścią jej życia, począwszy od rodzinnych wyjazdów pod namioty w latach ‘90, po samodzielne wyjazdy backpakerskie do Azji, aż po 4 letnią podróż motocyklową do Polski przez Azję, Afrykę, Australię i Amerykę Południową. Obecnie z mężem podróżuje wraz z dwójką małych dzieci głównie po Azji: 2,5 letnim Kubą i 11 miesięcznym Bartkiem, w trochę innym wydaniu, ale równie dobrym. Strona: www.izagamanska.com.
Kamil Gamański - pilot samolotowy, z zamiłowania podróżnik. Praktycznie całe swoje życie spędził w Australii. Przez kilka lat mieszkał również w Singapurze, a od kilku lat na stałe mieszka w Polsce. Zawodowo związany z lotnictwem. Zaczynał od małych awionetek, latał między innymi w Malezji i Australii. Podczas 4 letniej podróży motocyklowej na koła nawinął ponad 160 tys. kilometrów przez drogi i bezdroża pięciu kontynentów, Atlantyk pokonał jachtostopem, a pustynię Simpsona małą Cessną. Strona: www.sin2pol.com.
Singapore2Poland - motocyklem wokół globu - w kwietniu 2008 r. ruszają przed siebie, dają sobie półtora roku na dotarcie do Polski. Z planów jednak niewiele wychodzi, bo jeszcze raz „wpadają” do Singapuru, a z drogi do domu robi się trwająca prawie cztery lata podróż wokół globu. Podróżują bez GPS’a, tylko zwykły kompas i mapy. Ma być ciekawie, spontanicznie, bez pośpiechu i jazdy po kilkaset kilometrów dziennie. Chcą posmakować na własnej skórze jak fizycznie zmienia się świat wraz z pokonywaną szerokością geograficzną. Dzięki motorom 7 razy przekraczają równik, a na samych kołach nawiją ponad 162 000 kilometrów. Początkowo wspólnie dosiadają jedną Afrykę Twin, ale po roku dochodzi - chiński Access o pojemności 125 cm3. Później są kolejne lekkie enduraki. Do Polski wracają zimą 2011 r., łącznie pokonując ponad 250 000 km motorami, pieszo, jachtostopem, statkami, awionetką i samolotami rejsowymi. W drodze 70 razy złapali gumę, 2-krotnie malarię, i 700 nocy spędzili w namiocie.
Marek Pindral - odwiedził kilkadziesiąt krajów, bacznie obserwując napotykaną po drodze rzeczywistość. Poza Polską zamieszkał na dłużej w Wielkiej Brytanii, Chinach i Omanie. Swoimi wrażeniami dzieli się pisząc artykuły prasowe, przygotowując wystawy fotograficzne i pokazy multimedialne. Przetłumaczył na język polski myśli jednego z hinduskich awatarów „Sai Baba, rozważania na każdy dzień roku”, w 2013 r. ukazała się jego książka, poświęcona Państwu Środka „Chiny od góry do dołu”, a w 2015 r. „W cieniu minaretów. Oman”. Strona: www.marekpindral.com.
W cieniu minaretów - Oman - autor spędził w Omanie ponad 1001 dni i nocy, dlatego jak w baśniach Szeherezady, posłuchamy barwnej opowieści, splecionej z wielu wątków: O flakonie perfum, które kosztują więcej, niż samochód i wielbłądach, droższych od żon. O tym, że zakazana może być nie tylko muzyka, ale nawet noszenie okularów przeciwsłonecznych. Pojedziemy na pogranicze z Jemenem, skąd królowa Saby wiozła Salomonowi kadzidło (na festiwalu poczujemy jego woń). Poznamy Arabów, którzy rwali na strzępy polski opłatek oraz takich, którzy z radością się nim łamali, zapraszając potem na wspólne modły do meczetów, które w Omanie potrafią latać niczym dywany.
Beata Lewandowska-Kaftan - z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania… kobieta w podróży. Wydała setki książek, pracowała dla międzynarodowych koncernów i szacownych oficyn polskich. W 1999 r. wprowadzała na polski rynek książki i filmy National Geographic. Od prawie 15 lat podróżuje po Afryce, którą pokochała od pierwszego wejrzenia. Odkrywa nowe miejsca, wraca do starych przyjaciół. Podróżowała po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali i Burkina Faso. Za najpiękniejsze miejsce na Ziemi uważa okolice jeziora Turkana. Jesienią 2016 r. ukazała się jej książka „Afryka jest kobietą”, zbiór reportaży o Afrykankach, które w ciągu15 lat podróżowania spotkała, poznała, z którymi się zaprzyjaźniła. Strona FB: www.facebook.com/Afryka-jest-kobiet%C4%85-287468261639028/.
AFRYKA JEST KOBIETĄ. Podróż do prapoczątków - opowieść o Turkana, dumnych i odważnych pasterzach, opowieść o dalekiej północy Kenii, gdzie na dnie Wielkiego Rowu Afrykańskiego leży Szmaragdowe Morze - największe bezodpływowe jezioro Afryki - Turkana. Otaczają je skrajnie suche tereny kamiennych pustyń. Temperatura często przekracza 40 stopni Celsjusza, wieje gorący wiatr. Tylko drobne akacje i suchorośla potrafią tu przeżyć. Pora deszczowa jest krótka, o ile nadejdzie. Wydaje się, że nie da się tu przetrwać. A jednak, od stuleci żyje tu lud Turkana. Spotkanie z pięknymi i pełnymi godności kobietami z tego ludu, ich życiem, tradycjami i obyczajami, a także niezwykłymi silnymi więziami, które je łączą tak mocno, że potrafią się dzielić wszystkim, nawet dziećmi.
Adam Bielecki - himalaista, alpinista, taternik i podróżnik. Klub Wysokogórski Kraków. Członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 18 lat. Leader kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010 m. Jesienią 2011 r. zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 r. wraz z Januszem Gołębiem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostało za największe osiągniecie w dziedzinie eksploracji w 2012 r. przez prestiżowy portal amerykański explorersweb. Zdobywca K2 (31 lipca 2012 r.) i Broad Peaka - pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013 r.). Wiosną 2014 r. brał udział w zakończonej sukcesem wyprawie na północną ścianę Kanczendzongi kierowanej przez Denisa Urubko. Zimą 2016 r. razem z Jackiem Czechem podjął próbę pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat 8125 m. Nigdy nie używał dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek. Strona FB: www.facebook.com/Adam-Bielecki-661190917242057/.
Od Beskidów po Himalaje - droga jaką pokonał Adam Bielecki aby zostać jednym z czołowych himalaistów młodego pokolenia. Podczas dwugodzinnego pokazu (zdjęcia i filmy) przybliży zjawisko himalaizmu zimowego, a także opowie o swoich najważniejszych górskich osiągnięciach.
Tadeusz Piotr Prociak - fotograf i projektant graficzny, podróżnik. Absolwent Wyższego Studium Fotografii w Warszawie, instruktor fotografii, właściciel Agencji Fotograficznej PRO-FOT. Autor sześciu wystaw indywidualnych (Zderzenia z formą; Penetracje; Fotografia anektowana; Dotyk Lustra; Kamiennogórzan tu i teraz. Fotografia dla przyszłości; Czas kamienia) oraz uczestnik kilkudziesięciu ekspozycji zbiorowych w kraju i za granicą. Wieloletni ekspert i redaktor prowadzący działów autorskich w czasopiśmie Fotografia & aparaty cyfrowe. Autor dziesięciu albumów oraz kilkunastu wydawnictw książkowych i przewodników turystycznych. Prowadzi studio fotograficzno-projektowe na południu Polski, w Lubawce. Strona: www.pro-fot.com.
Czas kamienia - przez pięć kontynentów. „Czas Kamienia” to akcja artystyczna prowadzona w latach 2003-2013. Akcja rozpoczęta na Górze Mojżesza na Synaju obejmowała swym zasięgiem miejsca na całym świecie, ważne zarówno z religijnego jak kulturowego punktu widzenia - w tym także szczyty gór, które w wielu kulturach stanowią sferę sacrum. Na nich artysta zakopywał tzw. „kapsuły przetrwania”. W trakcie trwania akcji, podczas której autor przemierzył ponad pół miliona kilometrów, zdobywając szereg górskich szczytów na pięciu kontynentach, powstał swoisty fotopamiętnik. Jest on, podobnie jak cały projekt, próbą osobistego odniesienia się m.in. do procesów globalizacji oraz zagrożeń jakie ze sobą niosą.
Robert Gondek - podróżnik, fotograf i miłośnik Afryki. Autor licznych pokazów podróżniczych. Swoje teksty publikował w magazynach Podróże, Poznaj Świat, NPM, czy All Inclusive. Organizuje wyprawy na afrykański kontynent. Uczy się języka Suahili. Prowadzi projekt "W drodze na najwyższe szczyty Afryki", mający na celu zdobycie najwyższych szczytów w każdym afrykańskim kraju, których do tej pory odwiedził 18. Strona: www.szczytyafryki.pl.
Namibia, Botswana - góry, przyroda, przestrzeń - Wyprawa do Namibii i Botswany była szóstą z rzędu podróżą w ramach „szczytowo-afrykańskiego” projektu. Głównym celem było wejście na najwyższe góry obu państw i udało się. Podróżnik zdobył Königstein w Namibii (ok. 2 606 m) i Otse Hill w Botswanie (1491 m). Pierwszy raz Namibię odwiedził w 2009 r. dokąd trafił z RPA, wkrótce po przebiegnięciu 56 - kilometrowego Two Oceans Utramaraton w Kapsztadzie. Niezamieszkałe tereny, ocean, pustynia, wąwozy, góry, rozgwieżdżone niebo, falujące na wietrze trawy i krajobrazy, których nie zapomina się do końca życia. Namibia to cisza, spokój i brak pośpiechu. To unikalne chwile samotności z daleka od czegokolwiek. Do Botswany pojechał fotografować z lądu, wody i powietrza, zwierzęta w delcie Okavango. Bawoły, słonie, hipopotamy, stada antylop, żyraf, ale przede wszystkim przepiękne kolorowe ptaki.
Wojciech Mura - marzyciel, który uzależnił się od podróży. Będąc studentem krakowskiego AGH na trzecim roku wziął urlop dziekański i wyruszył w rejs/podróż życia przez Pacyfik Południowy. Podczas wyprawy wpadł na pomysł powołania do życia stowarzyszenie "Space for Dream", które obecnie zrzesza wielu pozytywnych podróżników. Strona: www.spacefordream.wordpress.com.
WYSPY NA ŚRODKU PACYFIKU - KOSMOS NA PLANECIE ZIEMI - wyspy na środku Pacyfiku to nie tylko Tahiti i Bora-Bora, ale ponad 150 przeróżnych wysp, na których mieszka ćwierć miliona ludzi. Powulkaniczne, dzikie Markizy, koralowe atole na Tuamotu oraz rajskie Wyspy Towarzystwa z wielkimi lagunami i imponującymi górami. Zupełnie inny świat, w którym można się zakochać, zatracić i pozostać. Podróżnik zakochał się w Polinezji, poznałem tam wielu przyjaciół. Swoją 15-miesięcznej wyprawę przez Pacyfik rozpoczął ją w Panamie, gdzie jako żółtodziób żeglarski zaokrętował się na jacht „Czarny Diament” (wybudowany w kopalni KWK Moszczenica w 1978 r.). Odwiedził Wyspy Perłowe, Kostarykę, Cocos Island, Galapagos i dotarł na Polinezję Francuską. A później było Królestwo Tonga, Fidżi. Pierwszy etap rejsu zakończył w Nowej Zelandii, gdzie spędził pół roku, imając się różnych prac. Następnie odwiedził Nową Kaledonię, dzikie Wyspy Lojalności, a rejs zakończył w Brisbane w Australii. Opowieść o przygodach podczas 465 dni na 26 wyspach.
Anita Demianowicz - podróżniczka, reporterka i fotografka. Na co dzień współpracuje z magazynami podróżniczymi Poznaj Świat, Podróże, Rowertour. Zwykle pół roku w roku jest w drodze. Podróżuje przede wszystkim sama, często na rowerze, najchętniej do Ameryki Środkowej. Organizuje unikalny festiwal podróżniczy TRAMPki - Spotkania Podróżujących Kobiet w Gdańsku. W 2016 r. ukazała się jej pierwsza książka „Końca świata nie było”, w której autorka pisze o szukaniu swojej drogi w życiu podczas trwającej pięć miesięcy podróży przez kraje Ameryki Środkowej. Strona: www.banita.travel.pl.
Końca świata nie było - w Ameryce Środkowej - pierwsza podróż do Ameryki Środkowej rozbudziła w niej nie tylko miłość do języka hiszpańskiego i tej części świata, ale też przede wszystkim do wulkanów. Druga podróż w tamte rejony obfitowała zatem w niesamowite, magiczne, czasem groźne, ale też zaskakujące stożki wulkaniczne. Wulkany jednak to nie wszystko, bo to, co najistotniejsze w podróży to kontakty z ludźmi, a tych nie brakowało. Ponieważ jest podróżującą w pojedynkę kobietą, to właśnie pierwiastek kobiecy jest dla niej szczególnie ważny. Dlatego też spotkania z inspirującymi kobietami, szczególnie tymi, które nie realizują typowego kobiecego stereotypu w krajach tak silnie zakorzenionych w kulturze macho.
Jakub Rybicki - z wykształcenia wschodoznawca i socjolog - co stale każe mu pchać się na Wschód. Z pasji i zawodu fotograf, laureat licznych nagród fotograficznych. Zimowy jeździec rowerowy. Autor książki „Po Bajkale”, współpracownik magazynów i portali podróżniczych. Kolekcjoner dziwnych czapek, okazjonalny alpinista, ostatnio himalaista. Rowerem, autostopem, konno i samochodem przejechał około 50 krajów. W podróżach szuka prawdy, dobra i piękna. Ważniejsze wyprawy: Labuche Kang III (7250 m) - próba wejścia na drugi najwyższy niezdobyty szczyt świata, zamarznięta Grenlandia na rowerze, Kuba na rowerze, Chiny, Kuksay Peak 7184m - pierwsze polskie wejście, Bajkał Ice Trip - wyprawa rowerowa po zamarzniętym Bajkale, Tour de Azja - autostopem przez Azję Centralną, Iran i Irak, Rowerowa podróż do Murmańska za krąg polarny, Afganistan, pierwsza polska wyprawa na Noszak 7492m od czasów radzieckiej inwazji na Afganistan, następnie półtoramiesięczna podróż po najdalszych zakątkach tego kraju, i wiele innych. Strony: www.jakubrybicki.pl, www.rowerowarosja.pl, www.jrybicki.pl.
Greenland Ice Trip - to mrożąca krew w żyłach wyprawa rowerowa przez Grenlandię. Jakub Rybicki i Paweł Wicher jako pierwsi Polacy pedałowali zimą przez góry, jeziora i fiordy największej wyspy świata, walcząc ze śniegiem, wiatrem, mrozem i globalnym ociepleniem. Jak jeździ się przez lodowe jaskinie, czy zorza polarna powoduje bezsenność, czy renifer przebiegający przez drogę przynosi nieszczęście i czy wielkość (kół) ma znaczenie? Pokaz sponsorują kolory: czarny (jak “czarno to widzę”), biały (jak “nic nie widzę”) i inny niż wszystko (jak “czegoś takiego jeszcze nie wiedziałem”). W programie również tradycyjne ból, pot i łzy, przepiękne widoki i dobrzy ludzie. Wszystko okraszone porządną dawką znakomitej fotografii i filmu. Filmowy zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=Tm4C1--AoTw