Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
Młynarski na Dzień Matki, Koncert M... jak M. po prawej sylwetka mężczyzny po lewej duży czerwony godździl
Paweł Widera wystawa malarstwa, na banerze fragment jednej z prac autora
Wystawa Pejzaż wewnętrzny, wystawa malarstwa na banerze fragment pracy prezentowanej na wystawie

Spektakl "HEKSY - Ballada o umieraniu" | 14.10.2023

2023-10-14

"Twórcy spektaklu, balansując między konwencją moralitetu i gawędy, opowiedzieli prywatną, rodzinną historię, pokazali, jak piękne, smutne, śmieszne i dziwne może być jedno życie. Śląska prowincja staje się stacją doświadczalną narodzin i umierania, miłości i zdrady, dobra i głupoty. Spektakl mieni się barwami przeszłości i nostalgii, odchodzi od rodzinnego dokumentu do metafory, detal zmienia się w poezję." - tak czytamy w uzasadnieniu do nagrody jaką otrzymał Teatr SAFO w Stalowej Woli. 

 

"HEKSY - Ballada o umieraniu" Teatru SAFO w sobotę 14.10.2023 r. o godz. 18:00.

Kobieta oparta o kolano leżącego na scenie mężczyzny
Spektakl powstał na kanwie bardzo osobistych wspomnień reżyserki Katarzyny Chwałek-Bednarczyk, dotyczących jej nieżyjącej już babci Eugenii. Jest próbą przywołania duchów, odtworzenia zamazanych wspomnień, odkryciem rodzinnych tajemnic. Stanowi jednak bardziej poetycką fantasmagorię, niż dokumentalną relację, więc prawdopodobnie znajdują się w niej przekłamania i nadinterpretacje – ale czyż tak nie robi ludzka pamięć.
 
Dla reżyserki wszystkie kobiety z jej rodziny są heksami czyli wiedźmami – kobietami, które wiedzą wszystko, w przeciwieństwie do niewiast, które nie wiedzą nic. Wiedzą jak kulać kluski, jak osuszyć dziecięce łzy, kiedy i jak rzykać, a przede wszystkim wiedzą co u kierego w chałupie piszczy.
 
Spektakl zmieniał się znacznie i ewoluował w trakcie pracy nad scenariuszem – początkowo był to projekt prawdziwie babski, spotkania przypominały bardziej kręgi kobiet niż typowe próby, a męska część zespołu nie miała do nich dostępu. Reżyserka postanowiła jednak przejść od ogółu do szczegółu – zamiast skupiać się na wszystkich kobietach świata, każdej heksie, wiedźmie i niewiaście, pomyślała o kobiecie ze swojej rodziny.
Tak, jak to było w przypadku spektaklu Gehinom, SAFO rozpoczyna pracę od uważnego przyjrzenia się starym zdjęciom, tym ilustrującym prawdziwe życie sprzed wielu dekad, a potem przekłada je na język teatru, aby wydobyć ukryte sensy, ducha czasów i warstwę domyślną – magiczną. Reżyserka korzysta z oszczędnych i wyraźnych środków, aby historią własnej rodziny dotknąć historii rodzinnych każdego z nas. Akcja spektaklu ulokowana jest na Śląsku, ale w spektaklu zobaczymy historie uniwersalne z punktu widzenia czysto ludzkiego, okraszone tylko śląską obyczajowością i kulturą.
 
Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Chwałek-Bednarczyk
Występują: Paulina Pierchała, Kacper Kłosek, Daria Ciszewska, Sławek Zawisz, Małgosia Simińska, Patryk Kłosek, Zuzia Pawlak, Michał Hajduczek oraz gościnnie Zofia Bornikowska.
 
 
Spektakl zdobył Nagrodę Jury Młodzieżowego im. Józefa Żmudy, Nagrodę Publiczności i Grand Prix na Festiwalu “Relacje. Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne” w Stalowej Woli.
 
 
Informacje o biletach:
Sprzedaż biletów rusza 20.09.2023 r.
20 zł/16 zł z Rybnicką Kartą Mieszkańca "Rybka".
Jeśli posiadasz Rybnicką Kartę Mieszkańca "Rybka" wybierz bilet, który pozwoli Ci skorzystać z 20% zniżki.
Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą kartę i okazać ją przy wejściu na wydarzenie.
rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij