Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
42 festiwal piosenki dziecięcej zgłoszenia od 4 marca do 8 kwietnia 2024 przesłuchania 23 i 24 kwietnia 2024, po prawej logo festiwalu.
po lewej portret kobiety, po prawej informacje o wystawie i wernisażu

WIECZÓR SZTUK - „ŁĄCZYMY POKOLENIA” - w sobotę 9 września o godz. 18.00

2017-09-08

W programie: wernisaż wystawy prac uczniów Liceum Plastycznego w Żorach pt. „To my” i wernisaż wystawy fotografii Janusza Wojcieszaka pt. "W buku nadzieja". Wstęp wolny.

"To my" - wystawa prac uczniów Liceum Plastycznego w Żorach. Licealiści zaprezentują swoje realizacje malarskie i rysunek. W wystawie biorą udział: nauczyciel - Małgorzata Pedowicz oraz uczniowie: Alicja Walczyk, Julia Zarzycka, Sandra Majecka, Wiktoria Piecha, Damian Nowak, Walid Zanndouche. Na wystawie prezentowane są prace, które zostały wykonane w roku szkolnym 2016/2017 pod okiem nauczyciela i dyrektora szkoły Krystyny Ostrowskiej. Wystawa po raz pierwszy, poszerzona wtedy o rzeźbę, ceramikę, fotografię i projekty graficzne, była prezentowana na przełomie kwietnia i maja br. w Muzeum Miejskim w Żorach.

 

Liceum Plastyczne w Żorach jest czteroletnią szkołą artystyczną przygotowującą do zawodu „plastyk”. Umożliwia też swoim absolwentom kontynuowanie edukacji na wszystkich kierunkach artystycznych związanych ze sztukami pięknymi i na kierunkach architektonicznych. Przedmioty artystyczne w szkole to: historia sztuki, ceramika artystyczna, rzeźba, podstawy projektowania, rysunek i malarstwo oraz podstawy fotografii i filmu. Liceum posiada pracownię fotografii artystycznej, rzeźby oraz malarstwa. Zajęcia plastyczne prowadzone są w małych grupach, gdzie uczniowie mają zapewnione wszelkiego rodzaju materiały, dostęp do laptopów z profesjonalnym oprogramowaniem do projektowania oraz tablety graficzne. Szkoła bierze udział w plenerach, wystawach i warsztatach artystycznych. W 2016 r. w ramach międzynarodowego programu współpracy szkół ERASMUS + projekt „Żywe obrazy” zrealizowała wystawę fotograficzną „Faces of Europe”.

 

Podopieczni Małgorzaty Pedowicz w Pracowni Rysunku i Malarstwa rozwijają swoją wrażliwość w spostrzeganiu otaczającej ich przestrzeni, uczą się zapisu kompozycji i przekładu informacji na język plastyczny. Wszelkiego rodzaju działania warsztatowe, interpretacje, kreowanie, ćwiczenia rozwijające wyobraźnię, mają na celu wyposażenie ucznia w wiedzę plastyczną, wspomagać w wypracowaniu własnego języka artystycznego, indywidualnych środków ekspresji. Podstawowe techniki kształcone w Pracowni Rysunku i Malarstwa: ołówek, sepia, sangwina, tusz, suchy pastel, farby wodne, farby olejne. Wystawa „To my” to przegląd prac wykonanych podczas zajęć.

 

 

W buku nadzieja” - wystawa fotografii Janusza Wojcieszaka, to kwintesencja projektu realizowanego w latach 2010–2015, fotoreportaż, który w ujmujący sposób prezentuje buczynę w rezerwatach przyrody województwa śląskiego. Autorowi bardziej niż o faktograficzne przedstawienie wyglądu różnych odmian buczyny chodzi o zaprezentowanie jej niezwykłości, która fascynuje go zarówno w deszczu, w śnieżnej zawiei, we mgle, o świcie, jak również w świetle zachodzącego słońca.

 

Buki mają wielkie oczy. Smukłe, o gładkiej, srebrzystej korze kuszą, by na nie spojrzeć. Wiosną urzekają jasnozielonym sklepieniem listowia. Jesienią ich karbowane liście złocą się dostojnie, a gdy zima maluje na szybach geometryczne kształty, również ich pnie, oblepione śniegiem, przybierają zadziwiająco malownicze formy.

 

Janusz Wojcieszak - fotografuje od 1965 roku. W latach 70. ubiegłego wieku pracował jako fotoreporter dla prasy studenckiej i technicznej. Fotograf pejzażu, przyrody i architektury. Realizuje projekty fotografii krajobrazowej kontemplując światło oferowane przez naturę, ćwicząc zdolność do nieprzerwanej, uważnej obserwacji. Uczestnik i współorganizator przyrodniczych plenerów fotograficznych. Autor kilku wystaw indywidualnych. Uczestnik kilkunastu wystaw zbiorowych. Prace w kolekcjach prywatnych w USA i w Polsce. Laureat wielu konkursów fotograficznych w kraju i za granicą. Uczestniczy w programie Digigraphie firmy Epson wykonując osobiście certyfikowane wydruki cyfrowe o trwałości archiwalnej. Artysta fotografik, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Tytuł AFIAP - Artist FIAP (Fédération Internationale de l'Art Photographique - Międzynarodowe Stowarzyszenie Sztuki Fotograficznej). Członek Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręg Śląski. Strona: www.janusz-wojcieszak.pl.

 

Autor diaporamy „Buczyna” https://www.youtube.com/watch?v=kNqtuzUcC8I, która została nagrodzona III miejscem na X Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Przyrodniczej "Wizje Natury 2014" oraz II miejscem w konkursie pokazów cyfrowych "Sztuka Natury" 2014.



 

 

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij