Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
Banner Rybnickiego Festiwalu Podróżników Karawana, po prawej stronie drogowskaz
Banner Narodowego Centrum Kultury, na środku napis ,,Zaproś nas do siebie!"
Zdjęcia zajęć  - ludzie i przedmioty

Chwałowicki Dzień Bez Samochodu - 22 września

2017-09-20

W godz. 16.00 - 18.00 wybierzemy się na Spacer rodzinny "Gdzie mieszkamy". Spacer chwałowickimi ulicami z Małgorzatą Płoszaj. Impreza otwarta.

Spacer chwałowickimi ulicami organizowany w ramach Chwałowickiego Dnia bez Samochodu przez Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach ma przybliżyć mieszkańcom historię dzielnicy.

 

Impreza otwarta dla wszystkich.

 

Początek spaceru będzie mieć miejsce o godz. 16 przy Domu Kultury, skąd uczestnicy udadzą się pod kopalnię, posłuchają o jej historii, w szczególności początkach i założycielu księciu Guido von Donnersmarck oraz jego żonach. Stamtąd przejdą ulicą 1 Maja w stronę ulicy Kupieckiej, słuchając pod drodze o stojących w dzielnicy zabytkach przyrody czy o wizycie Gomułki. Przy tzw. starej drodze, zatrzymamy się by powspominać nieistniejącą „bankę” oraz restaurację Kuczery, posłuchamy też o historii kapliczki. Następnymi przystankami na trasie spaceru będą: dawne administracyjne centrum Chwałowic, czyli tzw. gmina oraz familoki. Wsłuchamy się w opowieść o bohaterskich mieszkańcach dzielnicy, wieży ciśnień, a jednocześnie postaramy się poszukać pamiątek z dawnych lat. Przez szkolny dziedziniec dojdziemy do kościoła pw. św.Teresy, który będzie ostatnim przystankiem na trasie przechadzki, która została przygotowana m.in. w oparciu o wspomnienia starszych mieszkańców dzielnicy. Spacer poprowadzi Małgorzata Płoszaj.

 

 

Małgorzata Płoszaj, ur.1962, rybniczanka, przez kilka lat współpracowniczka portalu „Wirtualny Sztetl” (www.sztetl.org.pl), forumowiczka „Zapomnianego Rybnika”, wolontariusz w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach, pasjonatka historii Żydów rybnickich, których losy stara się przybliżać m.in. poprzez artykuły w prasie, Internecie - m.in. na swoim blogu (www.szufladamalgosi.pl), współprowadzi spacery dla rybniczan w ramach cyklu „Przewodnik znowu czeka w… Rybniku”; laureatka dyplomu przyznawanego przez Ambasadora Izraela oraz Żydowski Instytut Historyczny za ratowanie dziedzictwa żydowskiego (2010 r.).

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny www.rybnik.com.pl
zamknij