Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
po lewej portret kobiety, po prawej informacje o wystawie i wernisażu
42 Festiwal piosenki dziecięcej im. Tadeusza Paprotnego. Przesłuchania 23 i 24 kwietnia 2024

FAMILIJNA NIEDZIELA z Tyglikiem

2017-11-15

19 listopada 2017 r. o godz. 11.00 zapraszamy na kolejną "Familijną Niedzielę" - tym razem spektakl w gwarze śląskiej pt. "TYGLIKOWE MARZENIA". Bilety do nabycia w kasie Domu Kultury tel. 32 4216222 w.39 lub on-line na stronie:http://biletyna.pl/event/FAMILIJNA-NIEDZIELA-Tyglikowe-marzenia-Dom-Kultury-w-Rybniku-Chwalowicach-Rybnik-e59628.html 

 

Spektakl "Tyglikowe marzenia" to poruszający wyobraźnię spektakl lalkowy dla małych i dużych widzów, nawiązujący do legendarnej rybnickiej Huty Silesia. Jest to jednak historia o bardzo uniwersalnym przesłaniu – a mianowicie, że to, co najciekawsze często jest tuż obok, a marzenia to piękna rzecz, niekoniecznie te spełnione.

 

Opowiada pełną przygód historię Tyglika, rondelka wyprodukowanego w Hucie Silesia, marzącego o podróży za wielką wodę. Nawiązuje ona wprost do czasów świetności owego przedsiębiorstwa, które na początku XX wieku, wyprodukowane tam naczynia emaliowane eksportowało na cały świat, również do Brazylii, Chile i Meksyku. Tam właśnie chce udać się główny bohater. Zamiast jednak podróży za wielką wodę, Rondelek rzucany przez los na prawo i lewo, w górę i w dół, zwiedza Śląską ziemię i... niebo: spotyka na swojej drodze postaci znane z tutejszych legend oraz Historii. Nie zabraknie w tej opowieści topielic, górników ze Skarbnikiem na czele oraz nawiązań do czasów hitlerowskiej okupacji. Mimo ciężaru, jakim miejscami podszyta jest ta opowieść, jest ona opowiedziana w dowcipny i lekki sposób, chociaż nie brakuje w niej również momentów sentymentalnych czy wręcz wzruszających.

 

Aktorzy wykorzystują śląską gwarę by jeszcze bardziej umiejscowić historię na śląskim podwórku, a Lalki, które animują aktorzy, to oryginalne przedmioty, które możemy znaleźć na strychu w każdym familoku, do których należą też oryginalne naczynia wyprodukowane w tej legendarnej hucie.

 

Reżyseria, scenariusz i piosenki – Dariusz Czajkowski

Scenografia – Rafał Zator

Muzyka – Jarosław Hanik

Występują: Katarzyna Bała, Karina Abrahamczyk- Zator, Dariusz Czajkowski

 

Bilety w cenie 10 zł

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij