Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
po lewej portret kobiety, po prawej informacje o wystawie i wernisażu
42 Festiwal piosenki dziecięcej im. Tadeusza Paprotnego. Przesłuchania 23 i 24 kwietnia 2024

Sztuka "Cholonek" Teatru Korez z Katowic.

2017-11-06

UWAGA! BILETY WYPRZEDANE! Kultowy spektakl katowickiego Teatru Korez według powieści Janosha pt. "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny" w piątek, 01.12.2017 o godz. 18:00

Sztuka po śląsku, o Śląsku i o Ślązakach!

 

Spektakl uzyskał znakomite recenzje takich śląskich autorytetów, jak Kazimierz Kutz czy Michał Smolorz. Został uznany za spektakl roku 2004, otrzymując w tej kategorii Złotą Maskę (prapremiera odbyła się 16 października 2004 roku).

 

Kolejna Złota Maska przypadła w udziale Grażynie Bułce za rolę Świętkowej w „Cholonku”, a Robert Talarczyk (aktor stale współpracujący z Korezem, dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej) – autor adaptacji i współreżyser „Cholonka”, dostał po tej premierze Złotą Maskę za całokształt swojej twórczości.

Współproducentem przedstawienia jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z Gliwic.

 

„Cholonek” otrzymał główną nagrodę Festiwalu Teatrów Europy Środkowej „Sąsiedzi”. Uświetnił już jubileusze katowickiej Gazety Wyborczej i Telewizji Katowice. To spektakl niezwykle zabawny. Powoduje salwy śmiechu, a jednocześnie dostarcza niezwykłych wzruszeń i daje okazję do refleksji nad tożsamością Ślązaków i tragicznymi losami tego narodu.

 

Jak dotąd „Cholonek” grany jest zawsze przy pełnej widowni, zbiera świetne recenzje i wszędzie jest entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność. I tak już od 2004 roku… Po nim będziesz mógł powiedzieć „jestem Ślązakiem i jestem z tego dumny…”

MEDIA O SPEKTAKLU:

 

  • [W] siedzibie dawnego Dezember Palace miał miejsce teatralny cud, bo tak należy nazwać przedstawienie w Teatrze Korez. Nazywa się „Cholonek”[...]. Tak, to jest objawienie. Nie znajduję lepszego słowa na to, co przeżyłem w dawnym ‘Reichstagu’.
          Kazimierz Kutz (Gazeta Wyborcza)
 
  • Na „Cholonka” wcisnąłem się, nadużywając śląskich znajomości. W zafascynowaniu obserwowałem żywiołowy odbiór widowni – i śmiech, i płacz, słynne „trzy elementy” z piosenki Młynarskiego.

          Jacek Sieradzki (Przekrój 11/2010)

 

  • Powieść Janoscha „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny” zaczyna się od słów: „Jakże często się zdarza, że ktoś przyjdzie, coś zrobi i wszystko się nagle odmieni”. Wszystko odmieniło się w 2004 r., gdy „Cholonka” przeniesiono na deski Teatru Korez.  Kto chce zrozumieć Śląsk, musi „Cholonka” zobaczyć.

           Dariusz Kortko (Gazeta Wyborcza) 
           7.04.2011
 

  • To spektakl niezwykły. Drugiego takiego nie grają w żadnej innej części Polski. Grany gwarą, choć prawdę mówiąc – nie grany, co „wygodany” autentycznie i bez zgrzytów.
          Aleksandra Czapla (Gazeta Wyborcza)
 
 
Występują:

Grażyna Bułka, Izabella Malik, Ewa Grysko/Barbara Lubos, Mirosław Neinert, Dariusz Stach, Robert Talarczyk

 

Czas trwania: 2 godz. 10 min. bez przerwy

 

Bilety:

45 zł - w przedsprzedaży do 17.11.2017

60 zł - normalny

40 zł - grupowy (od 10 osób wzwyż - kontakt telefoniczny lub osobisty w kasie DK)

 

 

 

 

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij