Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
42 festiwal piosenki dziecięcej zgłoszenia od 4 marca do 8 kwietnia 2024 przesłuchania 23 i 24 kwietnia 2024, po prawej logo festiwalu.
po lewej portret kobiety, po prawej informacje o wystawie i wernisażu

VI Środowiskowy Festiwal Pieśni "Śladami Juliusza Rogera" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Rybnika Piotra Kuczery

2017-10-23

Zapraszamy w sobotę 28 października 2017 r. godz. 16.00. Wstęp WOLNY!

VI edycja Festiwalu organizowanego przez Stowarzyszenie Śpiewacze Chór „Seraf” oraz Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach. Chórzyści wykonają śląskie pieśni ludowe, w tym również te ze zbiorów Juliusza Rogera. Gościem specjalnym tegorocznego Festiwalu będzie Rybnicki Chór Kameralny „Autograph” pod dyrekcją Joanny Glenc.

 

Juliusz Roger (1819-1865) - niemiecki lekarz i przyrodnik, z zamiłowania etnolog, działacz społeczny. Na Górny Śląsk trafił w 1847 r. przyjmując posadę lekarza przybocznego księcia raciborskiego Wiktora I. Zainicjował w Rybniku budowę nowego szpitala. Oprócz leczenia doktor Roger miał również dwie pasje: był przyrodnikiem i zbieraczem pieśni ludowych. Pilnie uczył się języka polskiego. Jego nauczycielką była książęca kucharka, która pomogła mu także w początkach spisywania ludowych pieśni wyśpiewywanych przez Polaków od pokoleń. Roger spisywał utwory prawie zapomniane, śpiewane przez niewiasty, dziewczęta w czasie obrzędów, uroczystości rodzinnych, przy kołysce i przy pracy. Zebrał ogółem 546 pieśni w tym 294 z melodiami, które pogrupował w osobnych działach. Zbiór pieśni ukazał się po polsku w 1863 r. pt. „Pieśni ludu polskiego w Górnym Szląsku. Zebrał i wydał Juliusz Roger”. W książce opracował pieśni śląskie pod względem folklorystycznym porównując je z pieśniami występującymi w Polsce.

 

Stowarzyszenie Śpiewacze Chór „Seraf” - powstał w 1913 r. i jest jednym z najdłużej działających śląskich chórów. Chór do dzisiaj nie rzadko przy akompaniamencie organów prezentuje nie tylko rybnickiej publiczności swoje dokonania. Organizuje koncerty, promuje również Rybnik poza granicami kraju, gdzie spotyka się z uznaniem słuchaczy. Uczestniczy w różnych konkursach i festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia. Systematycznie wzbogaca swój repertuar o nowe, ambitne utwory muzyki dawnej i współczesnej. Ważne miejsce w repertuarze chóru zajmuje muzyka kościelna i patriotyczna. Obecnie chór prowadzony jest przez Żanetę Wojaczek. Strona: https://www.facebook.com/Ch%C3%B3r-Seraf-719806248139295/.

 

Rybnicki Chór Kameralny „Autograph” - mówią o sobie, że są zwykłymi ludźmi, którzy mają domy, ciekawe studia lub prace, rodziny - tyle tylko, że swój czas wolny składają na katafalku sztuki. Historia chóru zaczęła się w 2002 r., kiedy to staraniem ks. Michała Anderko oraz Joanny Glenc założony został Chór Duszpasterstwa Akademickiego „DAR”. Włożona praca i czas dały rezultaty - miejsca na konkursach i przesłuchaniach, wyjazdy zagraniczne, głosy uznania i pierwsze nagrane płyty. Pierwszą z nich był „Początek” - 2006 r., kolejna „Religioso e poetico” to rok 2009. Rok 2012 - to czas zmian, chór opuścilił dotychczasową siedzibę w Duszpasterstwie Akademickim i wraz ze zmianą miejsca spotkań zmienilił też nazwę na: Rybnicki Chór Kameralny „Autograph” www.chor-autograph.pl. Pod nową nazwą w 2014 r. zrealizowana została kolejna płyta pt. „Adoratio”, a następnie album „MIRIAM”, który jest muzyczno-słowną formą medytacji. Obecnie próby chóru odbywają się w Klubie Kultury „Harcówka” w Rybniku-Ligocie www.harcowkarck.pl.

 

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij