Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania

PODRÓŻE W NIEZNANE w Żółtym Młynku

2018-03-05

6 marca (wtorek) 2018 r. o godz. 19.00 - Klubokawiarnia Żółty Młynek

(Rybnik ul. Św. Jana 2) - Wojtek Sobik "Wokół Annapurny"Wstęp wolny.

Kolejne spotkanie w cyklu: Podróże w Nieznane w Żółtym Młynku.

 

Pokaz slajdów i opowieści Wojtka Sobika z pokonania najpiękniejszego trekkingu w Himalajach - Trekkingu wokół Annapurny.

 

Nepal - niewielki kraj położony u stóp Himalajów - gór, które przewijały się w moich myślach od bardzo dawna. Kraj wielu kontrastów. Współistniejąca ze sobą w harmonii dzika przyroda, zatłoczone miasta, tysiące tarasów ryżowych, stóp i klasztorów, gorąca, tropikalna dżungla i zimne ośnieżone szczyty gór oraz ludzie - ludzie niezwykli i zawsze uśmiechnięci. Mimo, że Nepal sam w sobie jest bardzo ciekawy, nie stanowił celu naszej podróży.

 

W lutym 2016 r. wraz z kolegą (Tomaszem Wandzlem) podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu przygotowań do trekkingu wokół Annapurny. Jest to jedna z najpiękniejszych tras trekkingowych w Nepalu. Wędrówka licząca ponad sto kilometrów rozpoczyna się w miasteczku Besisahar (820m n.p.m.) leżącym w dolinie rzeki Marsjangdi. Idąc szlakiem w górę mijamy malownicze wioski, czorteny i gompy - liczące ponad 500 lat. Wraz ze wzrostem wysokości zmienia się nie tylko krajobraz z himalajskiej dżungli, przez roślinność górską aż po ośnieżone gołoborza, ale zmienia się również świat religii z hinduizmu do wierzeń i kultury buddyzmu. Droga wiedzie wzdłuż starego szlaku karawanowego, który niegdyś łączył Tybet z Nepalem i Indiami.

 

Najwyższym punktem na naszym trekkingu była przełęcz Thorung La (5416m n.p.m.), na której powiewają buddyjskie flagi modlitewne. Stąd rozpościera się piękny widok na pasmo gór z najwyższym szczytem Dhaulagiri „Biała Góra” (8167m n.p.m.). Trekking kończymy w miejscowości Muktinath - świętym miejscu dla buddystów i hinduistów, na wysokości 3800m n.p.m., gdzie przesiadamy się do jeepów, by następnego dnia z przygodami dotrzeć do turystycznej miejscowości Pokhara, gdzie kończy się zimno i nasza himalajska przygoda.

 

Wojtek Sobik - mieszkaniec Gaszowic. Ojciec dwójki wspaniałych dzieci. Pasjonat podróży, fotografii oraz turystyki górskiej. W kręgu jego zainteresowań znajdują się również motocykle, a także obiekty nocnego nieba. Od młodzieńczych lat pokonywał szlaki pobliskich Beskidów, by wraz z rosnącym bagażem doświadczeń sięgać coraz to wyższych szczytów, przekraczając kolejne bariery. Wraz z grupą przyjaciół zdobywał górskie szczyty polskich i słowackich Tatr przygotowując się do spełnienia swojego największego marzenia, o którym opowie na wtorkowym spotkaniu w Żółtym Młynku.

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny www.rybnik.com.pl
zamknij