Poligon

PODRÓŻE W NIEZNANE w Żółtym Młynku

2018-04-23

24 kwietnia (wtorek) 2018 r. o godz. 19.00 - Klubokawiarnia Żółty Młynek 

"Przestrzeń rzeczy niesamowitych - wieczór muzyczno-filmowy". Wstęp wolny.

W programie: muzyka Sahary - koncert Mustapha El Boudani, projekcja filmu „Przestrzeń rzeczy niesamowitych” oraz degustacja marokańskiej herbaty i oleju arganowego.


Wszystko to w ramach projektu „Górale na Saharze - Nomadzi w Beskidach” realizowanego przez Stowarzyszenie Współpracy Polsko - Marokańskiej „Africae Deserta Project” z siedzibą w Etno Chacie Topolej http://topolej.pl/. Efektem wspólnych działań jest film dokumentalny reżyserii Elwiry Surdy, zdjęcia Mateusza Jachym pt.: „Przestrzeń rzeczy niesamowitych”, ukazujący spotkanie pomiędzy beskidzkimi góralami i nomadami z Sahary. Opowiada historię niezwykłej fuzji kultur. W 2017 roku polscy górale - muzycy zostali zaproszeni na 14 International Festival Des Nomades do rodzinnej wioski muzyków zespołu Chigaga Group - M’Hamid w południowym Maroko. Pojechała Kapela DudySkrzypce - Rafał Bałaś i Marta Matuszna - Wejchenig, Kamila i Martyna Pońc - podopieczne Fundacji Braci Golec, oraz zespół Dikanda i Magda Navarrete&Andrzej Lewocki. Również w ramach projektu, Saharę odwiedzili muzycy kapeli Po Pieronie - Zuzanna Węglarz, Wojciech Maciejowski oraz Karolina Bałaś. Więcej o projekcie na stronie: www.facebook.com/Africae-Deserta-Project-Stowarzyszenie-Współpracy-Polsko-Marokańskiej-163095520396849/.

 

Mustapha El Boudani - urodził się w tradycyjnej, wielodzietnej rodzinie Nomadów i pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M'Hamid El Ghizalne, która znajduje się u wrót piasków Sahary. Jest wokalistą, gitarzystą i bębniarzem. Gra na kastanietach - karkabat oraz tańczy. Jest członkiem zespołu Chigaga Group z Sahary, który swoją nazwę wywodzi od wysokich wydm zwanych Erg Chigaga (erg oznacza wydmę). Podczas koncertu muzyk prezentuje tradycyjny, autentyczny folklor oraz muzykę saharyjską graną w obecnych czasach (tu - gitara elektryczna). Utwory śpiewane są w języku Hassani (dialekcie Hassaniya). Piosenki opowiadają o przyrodzie, ludziach, zwierzętach, gwiazdach, miłości, Bogu, pustyni. W zależności od rodzaju występu, muzyk często ubrany jest w tradycyjny stroju Nomadów. W Polsce oraz w Maroko od 2015 r. realizuje projekt "Górale na Saharze - Nomadzi w Beskidach”. Razem z muzykami, instruktorami oraz podopiecznymi Fundacji Braci Golec aktywnie bierze udział w różnych imprezach organizowanych na terenie łuku Karpat Polskich. Bierze udział w redykach oraz uczestniczy w imprezach w ramach projektu „Karpaty Łączą”. Został zaproszony do nagrania wspólnej płyty z zespołem Dikanda. Na płycie „Devla Devla „ znajdują się dwa jego kompozycji utwory tradycyjna „Africa Zina” oraz „ Yamali charme alah”. Razem z zespołem występował z trasą koncertową po Polsce i za granicą. Brał udział w wielu festiwalach oraz spotkaniach organizowanych dla różnych instytucji i osób prywatnych. Strona: www.facebook.com/El-Boudani-Mus-113820702293071/."Przestrzeń rzeczy niesamowitych"
to krótkometrażowy film dokumentalny przedstawiający muzyczny dorobek Stowarzyszenia Współpracy Polsko-Marokańskiej Africae Deserta Project. Zdjęcia do dokumentu realizowane były na terenie Polski oraz Królestwa Maroka w tzw.strefie wiecznego powrotu, gdzie kamera uczestniczyła między innymi w XIV Międzynarodowym Festiwalu Nomadów w M’Hamid u wrót Sahary. W ramach łączeni kultur na marokańskiej scenie wystąpiły polskie zespoły m in. Kapela Dudyskrzypce oraz siostry Kamila i Martyna Pońc. Przestrzeń rzeczy niesamowitych - trailer filmu: https://youtu.be/EHBV2dVU8DU , https://youtu.be/hZYV_gdL2Ro.

 

Elwira Surdy - podróżnik, fotograf i filmowiec. Pracuje obrazem i dźwiękiem, często podróżuje i wraca w miejsca, z którymi wiąże się jej praca. Absolwentka animacji Społeczno-Kulturalnej na Międzynarodowym Uniwersytecie Zielonogórskim na kierunku film i fotografia, oraz Wrocławskiej Szkoły Fotograficznej AFA_PHO_BOSS, gdzie zdobyła dyplom w pracowni fotografii reklamowej. Nagrywała i fotografowała na kilku kontynentach. W Kirgistanie brała udział w Polskiej Wyprawie Narciarsko-Wspinaczkowej Chan Tengri 2004. Dokumentowała przebieg podróży, która stała się tematem filmu "chantengri.com", dokumentu wyróżnionego na II Krakowskim Festiwalu Górskim oraz na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Jest autorką zdjęć do wielu filmów dokumentalnych, np. "Długodystansowiec" w reżyserii Jacka Szarańskiego, "Stan Snu", "Stan Życia", w reżyserii Alfreda Sosgórnika. Na Ukrainie dokumentowała życie Hucułów przedstawione później w filmie "Ja Hucuł" i „Wesołych Świąt Jura” reż. Danuta Buchczyk . Wykonała także zdjęcia do filmów Alfreda Sosgórnika "Oczami Buddów" i „Trans”, nagrywanych w Azji, oraz „Mały Tybet”, zrealizowanego we wrześniu 2013 roku w Ladakhu. Od 2015 roku zajmuje się m.in. tematyką marokańską. Stworzyła najpierw film „Morocco”, za który wspólnie z Mateuszem Jachymem zdobyła I nagrodę na VII Bielskim Festiwalu Filmowym, a później „Przestrzeń rzeczy niesamowitych”, film dokumentujący niezwykłą fuzję kultur - beskidzkiej i marokańskiej. Obecnie razem ze Stowarzyszeniem Współpracy Polsko - Marokańskiej organizuje Filmowo-Fotograficzne Karawany na Saharę www.facebook.com/przygodanapustyni/. Strona: www.facebook.com/elwirasurdy/.

Kontakty:
Elwira Surdy +48 508286433 - karawany fotograficzno- filmowe.
Aneta Okupska-Pońc +48 607272831 - spotkania, imprezy, koncerty.

rybnik.eu kultura.rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny www.rybnik.com.pl
zamknij