Poligon

PODRÓŻE W NIEZNANE w Żółtym Młynku.

2018-04-30

8 maja (wtorek) 2018 r. o godz. 19.00. Żółty Młynek (Rybnik ul. Św. Jana 2). Patryk Świtała - „Grenlandia - w lodowej pułapce”. Wstęp wolny.

Pomijając ostatnie dni przygotowań do ekspedycji, to przygody zaczęły się już na lotnisku w Pyrzowicach. Gdy wreszcie wylądowaliśmy na Islandii stwierdziłem, że pierwszą noc spędzę w namiocie obok lotniska. Potem rano spotkaliśmy się ze znajomymi, którzy przylecieli w nocy innym samolotem, wynajęliśmy samochody i zaczęliśmy podróż po zachodniej Islandii. Po 3 dniach dotarliśmy do portu, gdzie już czekał na nas jacht. Podróż przez Ocean Arktyczny, jak na ucieczkę przed sztormem, przebiegała całkiem spokojnie, ale jak sie później okazało najgorsze dopiero miało nadejść - 18 godzin walki z lodem. Jak to wyglądało? Wpadnijcie do Żółtego Młynka, a wszystkiego się dowiecie. Jeszcze nie jesteście przekonani, czy warto przyjść? To co powiecie na więzienie na Grenlandii, połów dorsza, wyspę bez nazwy, brak słodkiej wody na oceanie, wyspę Grimsey, największy wodospad Europy, gorące źródła w jaskini na styku płyt tektonicznych, tygodniowy autostop, helikopterostop, pola lawy, albo Wyspy Owcze? O tym wszystkim Wam opowiem. Zapraszam na swoją prezentację!


Patryk Świtała - śląski podróżnik, antropolog kultury i tancerz ludowy. Już od dziecka zafascynowany obcymi kulturami i językami. W przedszkolu postanowił sobie, że kiedyś pojedzie w odwiedziny do Eskimosów, i oto w 2017 r. spłnił swoje marzenie dopływając jachtem na Grenlandię do wioski Innuitów. Strona: www.facebook.com/slonzokrajzuje.

 

"Grinlandyjo - we lodowyj pułapce"
Pomijajōnc ôstatni dni prziszykŏwań do ekspedycyje, to przigody zaczōły sie już we Pyrzowicach... Jak my wkōńcu wylōndowali na Islandyji uznołech, że piyrszõ noc spyndzã we namiocie kole lotniska. Potym rano my sie trefili ze kamratami, kierzi przilecieli w nocy inkszym fligrym, wynajyni my auta i zaczyni my rajzã po zachodnij Islandyji. Po 3 dniach dotarli my do portu, kaj już czekoł na nŏs jacht. Rajza bez Ôcean Arktyczny, jak na ucieczkã przed sztormym, szła całkiym spokojnie, ale jak sie ôkŏzało nojgorsze bōło dziepro przed nami - 18 godzin walki z lodym... Jak to wyglōndało? Wpadnijcie do Żōłtego Młynka a sie wszyjstkigo dowiycie ;) Jeszczeście niy sōm przekōnani eli warto prziść? To co powiycie na hereszt na Grinlandyji, połōw dorsza, wyspã bez nazwy, brak słodkij wody na ôceanie, wyspa Grimsey, nojwiynkszy wodospad Europy, gorki źrōdła we jaskini na styku płyt tektonicznych, tydniowy autostop, helikopterostop, pola lawy, abo Wyspy Ôwcze? Ô tym wszyjstkim Wōm ôpowiym! Zaprŏszōm na swoja prezyntacyjo!
Patryk Świtała - ślōnski rajzownik, antropolog kultury i tancerz ludowy. Już ôd bajtla zafascynowany ôbcymi kulturami i gŏdkami. W przedszkolu postanowiōł se, że kiedyś pojedzie na byzuch do Eskimosōw, a w 2017 roku spełniōł swoji marzyni dopływajōnc jachtym na Grinlandyjo do wioski Innuitōw. Autor bloga Ślōnzŏk rajzuje / Silesian travels

rybnik.eu kultura.rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny www.rybnik.com.pl
zamknij