Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
42 festiwal piosenki dziecięcej zgłoszenia od 4 marca do 8 kwietnia 2024 przesłuchania 23 i 24 kwietnia 2024, po prawej logo festiwalu.
po lewej portret kobiety, po prawej informacje o wystawie i wernisażu
po lewej zdjęcie kopbiety z profilu, po prawej adunu ziemia duchów

PODRÓŻE W NIEZNANE w Żółtym Młynku.

2018-05-08

15 maja 2018 r. o godz. 19-tej. Żółty Młynek (Rybnik ul. Św. Jana 2). Spotkanie z Krzysztofem Błażycą, autorem książki "Krew Aczoli". Wstęp wolny!

KREW ACZOLI - dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy. Spotkania z ofiarami Bożej Armii Oporu i wojsk rządowych. Spot: https://www.youtube.com/watch?v=JINs_4tN86k

 

Książka Krzysztofa Błażycy to wstrząsające wspomniena świadków i uczestników jednej z najbardziej przerażających wojen jaka miała miejsce w kraju określanym "Perłą Afryki". Jak dziesięć lat po koszmarze wygląda życie na północy Ugandy, naznaczonej rebelią, rozpętaną przez samozwańczego proroka Josepha Kony'ego w imię... Dziesięciu Przykazań. I co myślą Ugandzyjczycy o trzydziestu latach rządów prezydenta Yoweri Museveniego?

 

Krzysztof Błażyca - dziennikarz, podróżnik, wspótwórca Fundacji Razem dla Afryki (https://www.facebook.com/RazemdlaAfryki/), członek ugandyjskiej Solidarity For Rural Development Organisation (www.sorudeo.org.ug) oraz Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor wystaw fotograficznych, oraz książek: "Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle (Pelplin 2015), http://kblazyca.wixsite.com/kuraya/tego-drzewa-nie-zetniesz, "Krew Aczoli. Dziesięć lat pio zapomnianej wojnie w Ugandzie" (Pelplin 2017), za którą otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017 w kategorii "Książka podróżnicza roku" Nagroda im. Szwarc Bronikowskiego http://kblazyca.wixsite.com/kuraya/krew-aczoli. Strona prywatna: www.blazyca.pl.

 

Niektóre RECENZJE:

  • Czytając "Krew Aczoli" miałem wrażenie, że stanowi ona doskonałe dopełnienie "Nocnych wędrowców" Wojciecha Jagielskiego i "Dzieci-żołnierze. Kalami idzie na wojnę" Giuseppe Carrisiego. To właśnie wyniki bezpośrednich rozmów, w formule wywiadów pogłębionych, są największą wartością publikacji.
    dr hab. Andrzej Polus, Polskie Centrum Studiów Afrykanistycznych

  • Wojna zawsze jest straszna, ale w Afryce straszniejsza. Wie to każdy, kto ją widział, o niej słyszał lub choćby przeczytał „Strategię antylop” Jeana Hatzfelda. Potwierdza to świetna książka Krzysztofa Błażycy o ponad dwudziestoletniej, okrutnej i mało znanej wojnie w Ugandzie. Wstrząsająca i piękna zarazem.
    Tadeusz Biedzki, autor "W piekle eboli", "Dziesięć bram świata"

    • "... ta historia poraża mocą samych faktów. I zdumiewa, że mimo ogromu cierpienia wiele ofiar ocaliło w sobie dobro... „Krew Aczoli” jest świetnie wykonaną robotą reporterską, pozwalającą spojrzeć na okrucieństwo wojny z różnych perspektyw".
      Szymon Babuchowski, Gość Niedzielny

    • Okrucieństwo nieprawdopodobne. Ta książka jest pełna opisów bardzo graficznych...
      Dariusz Rosiak, Trójka Polskie Radio

    • "Bez znieczulenia o regionie świata i wojnach i ludziach tam, który mało kogo obchodzi. Z szacunkiem i otwartością - najlepsze cechy reportażu!"
      Izabel Dziugieł, recenzja na goodreads.com

    • Bardzo dobry, wiarygodny dokument otwierający oczy na Afrykę zupełnie u nas nie znaną. Czyta się jednym tchem
      opinia Czytelnika



rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij