Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
Młynarski na Dzień Matki, Koncert M... jak M. po prawej sylwetka mężczyzny po lewej duży czerwony godździl
Paweł Widera wystawa malarstwa, na banerze fragment jednej z prac autora
Wystawa Pejzaż wewnętrzny, wystawa malarstwa na banerze fragment pracy prezentowanej na wystawie
piracki dzień dziecka, w kartonowej łódce dwóch małych piratów wypatruje czzegoś

Festiwal RAJ NAJNAJ - Letnia Akademia Malucha

2018-06-26

30 czerwca - 1 lipca 2018 r. Spektakle teatralne, warsztaty, wystawy, spektakle i warsztaty plenerowe, sztuka i zabawa dla najmłodszych!

PROGRAM FESTIWALU:

Sobota 30 czerwca

 

WARSZTATY

12.00, 12.30, 13.00, 13.30 Grafoskopowe malowanki (czas trwania 20 minut, 6 osób w grupie, wiek uczestników 3-6 lat). Bilet - 5 zł (opiekun wchodzi z dzieckiem).

14.00 Mali odkrywcy - warsztaty z elementami sesnoplastyki (1 grupa - wiek uczestników 9-mcy - 3 lata, 10 dzieci w grupie).

16.30 Mali odkrywcy - warsztaty z elementami sesnoplastyki (2 grupa - wiek uczestników 3-5 lat, 10 dzieci w grupie, 60 min., strój na zmianę (korzystamy z naturalnych składników). Bilet - 5 zł (dziecko + rodzic).

WARSZTATY PLENEROWE - wstęp wolny.

12.00 - 13.00 Kolorkowo (max. 20 osób, malowanie, budowanie ze styropianu, ciastolina).

12.30 - 13.30 Bajdurzy (max. 20 osób (dzieci i rodzice).

13.30 - 14.30 Bańkowo ( max. 20 osób).

14.00 - 15.00 Klockowo (max. 15 osób).

SPEKTAKLE

12.00 Etiuda teatralna dla najmłodszych „Tęcza”(wiek 0-3 lat).Bilet - 10 zł.

15.00 i 17.30 spektakl „SPLOTY” (50 min. 0-5 lat, dzieci z opiekunami, max. 40 osób). Bilet - 10 zł/os.

16.30 Księżniczka na ziarnku grochu - spektakl plenerowy, wstęp wolny.

WYSTAWY

16.00 Wernisaż wystawy ilustracji Macieja Szymanowicza pt. „Różne ilustracje” (wystawa Śląskiego Teatru Lalki i Aktora w Katowicach), wernisaż fotografii Moniki Ekiert Jezusek pt. „Monalli dolls - lalki z pasji i miłości”.

 

Niedziela 1 lipca

 

WARSZTATY

11.45, 12.10, 13.15, 13.40 Grafoskopowe malowanki (czas trwania 20 minut, 6 osób w grupie, wiek uczestników 3-6 lat). Bilet - 5 zł (opiekun wchodzi z dzieckiem).

11.45, 12.00, 12.15, 13.15, 13.45, 14.00 Sensorium - instalacja zmysłowa (wiek uczestników 0-5 lat, 3 dzieci w grupie, 15 min.). Bilet - 5 zł (opiekun wchodzi z dzieckiem).

WARSZTATY PLENEROWE - wstęp wolny.

12.00 - 13.00 Kolorkowo (max. 20 osób, malowanie, budowanie ze styropianu, ciastolina).

12.30 - 13.30 Kocykowy Teatrzyk (max. 20 osób - dzieci i rodzice).

13.00 - 14.00 i 16.00 - 17.00 Rabatkowo (max. 15 osób).

13.30 - 14.30 Bańkowo ( max. 20 osób).

14.00 - 15.00 Klockowo (max. 15 osób).

SPEKTAKLE

11.00 i 12.30 Spektakl „CO TO?” - Studio Blum (45 min., 0-5 lat, dzieci z opiekunami (max. 40 osób). Bilet - 10 zł/os.

15.00 Spektakl ABC - pektakl plenerowy, wstęp wolny.

Spektakl ABC będzie można zobaczyć również w Halo! Rybnik o godz. 12:30.

WYKŁAD

14.00 - 14.45 Wykład Katarzyny Pawłowskiej pt. „Dziecko i sztuka” - wstęp wolny.

 

 

UWAGA! NA WSZYSTKIE WARSZTATY OBOWIĄZUJĄ ZAPISY:

tel. 32 4216222, dkchwalowice.biuro@gmail.com.

 

 

SPEKTAKLE - opis:

Etiuda teatralna dla najmłodszych „Tęcza”. Lekkie i ciężkie, długie i krótkie, duże i małe... . Słońce i deszcz… .Tęcza to zjawisko optyczne, które powstaje, kiedy współistnieją dwa różne zjawiska atmosferyczne: deszcz i słońce. Powstaje z przeciwności. „Tęcza” to zabawa przedmiotami, które są różnej wielkości, wagi, faktury. Pochodzą ze Świata. Ten, kogo, zachwyca ten Świat, jego barwy, zasysa kolory i tworzy tęczę: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy. Etiuda w reżyserii Marty Fulczyk, występują: Ewa Suleja, Anastazja Jaszczyk, Bartosz Pietrzyk.

 

W spektaklu „SPLOTY” będziemy splatać ... zmysły. Stworzymy przestrzeń integrującą zmysł dotyku, wzroku, słuchu i zapachu. Przywołując myśl Teatru Małego Widza zaczęrpnięta z "Sensorycznego Labiryntu Muzycznego" stworzymy: "...bezpieczne i przytulne wnętrze, pełne różnorodnych faktur, kolorów, efektów wizualnych, muzycznych i dotykowych (...) W magiczny świat wprowadzać będą przewodnicy, którzy poprzez ruch i animacje przeniosą odbiorców w zupełnie inny wymiar - wymiar cudownego spokoju i relaksu, tam, gdzie zatrzymuje się czas". Projekt artystyczny skierowany będzie dla najmłodszych widzów od 1 do 5 lat oraz ich opiekunów. Projekt wpisuje się w nurt teatru dla najnajmłodszych, który zainicjowany został w Polsce w 2006 roku, za sprawą Zbigniewa Rudzińskiego z poznańskiego Centrum Sztuki Dziecka i od tej pory z sukcesem rozgościł się w repertuarach prawie wszystkich teatrów w Polsce. Reżyseria: Katarzyna Chwałek-Bednarczyk i Karina Abrahamczyk-Zator. Scenografia: Magdalena Sierpińska. Muzyka: Jarosław Hanik. Reżyseria światła: Marcin Ploch. Choreografia i obsada: Wojciech Chowaniec i Anna Kasprzak-Chowaniec (www.movytza.pl). Projekt zrealizowano przy współpracy z Urzędem Miasta Rybnik.

 

Księżniczka na ziarnku grochu” - polska bajka muzyczna, z tekstemJana Brzechwy według baśni H.Ch. Andersena. „Powiem Wam coś w sekrecie. Był sobie raz król na świecie, przy królu była królowa, a przy nich syn - pusta głowa.” Królewicz nie należał do najzaradniejszych, a już za nic nie potrafił znaleźć sobie żony. Pomimo długich wędrówek po świecie żadna panna nie zyskała jego uznania. W tej sytuacji zadanie przejęła sama królowa, a przybyła do zamku księżniczka Pirlipatka wyjątkowo przypadła jej do gustu. Jednak czy panna jest prawdziwą księżniczką..? Nowatorska adaptacja Bajki Jana Brzechwy, pełna koloru, wzruszenia i dobrej zabawy. Poza olbrzymią dawką humoru, którymi nacechowane są liczne sytuacje komediowe, bajka zawiera w sobie przesłanie, które uczy młodego widza wiary we własne możliwości. Przedstawienie stawia na akceptację siebie oraz dostrzeganie nieograniczonego piękna w sobie. Opowiada również o tym, że nasze marzenia się spełniają. Trzeba tylko mocno w nie wierzyć. Całość oprawiona jest oryginalną muzyką, tańcem oraz piosenkami. W trakcie bajki podziwiać możemy rodzinę królewską tańczącą hip- hop podczas „tańca poduszek”, księżniczka zaprosi nas do wspólnego zaśpiewania piosenki, natomiast urokliwy „taniec tortów” będący serią pomyłek kucharzy, w których zamienia się ród królewski, przyprawi nas o gromki śmiech.Spektakl przygotował Teatr Fabryka Kultury www.facebook.com/FabrykaKultury.

 

 

CO TO?” - jeden z pierwszych w Polsce spektakli dla dzieci najmłodszych 0-3 lat. Hopek i Siupek, dwa zabawne stworki, będące łącznikami różnych światów: dziecięcego i dorosłego, wyobraźni i realności, teatru i codzienności, wyczarowują barwną miękką i przytulną rzeczywistość dziecięcej zabawy. Dzięki nim pluszowe figury wydobywają się ze snu, ożywają w przestrzeni pośród małych widzów, by ostatecznie utworzyć kolorową płaszczyznę dziecięcego obrazka. Scenariusz, reżyseria, oprawa plastyczna i muzyczna spektaklu: Katarzyna Pawłowska i Lucyna Winkel. Występują: HOPEK: Katarzyna Pawłowska SIUPEK: Lucyna Winkel. Czas trwania - ok. 40 min. Spektakl „Co to?” nagrodzony został na festiwalu Korczakowskim w Warszawie i reprezentował Polskę m.in. na największym na świecie festiwalu teatrów „Small Size - Visioni di futuro visioni di teatro” w Bolonii.

Studio Teatralne BLUM www.teatr-blum.pl zostało założone w Poznaniu przez Lucynę Winkel-Sobczak i Artura Szycha w 2003 r. jako pierwszy zawodowy teatr dla dzieci naj-najmłodszych. Od 15 lat zajmuje się produkcją spektakli dla maluszków. Na podstawie autorskich scenariuszy powstają spektakle z własną scenografią, kostiumami i muzyką, w tym spektakle plenerowe. Zespół aktorski dobierany jest starannie nie tylko ze względu na umiejętności aktorskie, ale także pod kątem znajomości psychiki i potrzeb małego dziecka. Podczas przedstawień razem z dziećmi na widowni przebywa pedagog teatralny, który czuwa nad bezpieczeństwem i komfortem psychicznym widowni. Wiele ze spektakli zdobyło nagrody i wyróżnienia. Wśród najbardziej prestiżowych grantów znalazła się Nagroda Specjalna Ministra Kultury (2014) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru dla dzieci oraz Atest Korczak. Spektakle grane były m.in. w Lizbonie (Portugalia) , Moskwie (Rosja), Wilnie (Litwa), Bolonii (Włochy), Umea (Szwecja), Nancy (Francja), Hanowerze (Niemcy), Newry (Irlandia), Frankfurcie (Niemcy). Spotkania z zespołem Studia Teatralnego Blum są miłym i pełnym harmonii wydarzeniem w życiu dziecka, dla którego często jest to pierwsze "wyjście" w świat i pierwsze oswajanie się z innymi dziećmi i nową przestrzenią poza domem rodzinnym.

 

ABC” to spektakl stworzony z myślą o najmłodszych widzach. Chcemy by maluszki miały okazję polubić teatr, czerpać z niego garściami i wracać tak często jak się da. Już kilka godzin po porodzie niemowlę zaczyna rozpoznawać kontrasty, a także rozróżnia głos i zapach matki od innnych kobiet. Każdy kolejny dzień to poznawanie świata za pomocą wszystkich zmysłów. Czy wiesz, że dziecko w wielku 0 do 3 lat jest w stanie nauczyć się każdego języka? Jednak aby to się stało, musimy do niego mówić. To samo dzieje się ze zmysłem wzroku. Jeżeli nie będziemy pokazywać maleństwu ciekawych rzeczy, nigdy nie nauczy się się dostrzegać piękna świata. „ABC” to przede wszystkim dobra zabawa i poczucie bezpieczeństwa. Dwójka aktorów przeniesie się z dziećmi do świata wyobraźni, w którym odnaleźć można cały alfabet. Najmłodsi nawet się nie zorientują, kiedy poznają pierwsze litery i słowa. Starsze dzieci będą mogły pomóc aktorom w ich poszukiwaniach i poprzez zabawę utrwalić zdobytą wcześniej wiedzę. Niech nie zwiedzie Cię prostota scenografii - biały, czarny i czerwony to kolory, które są najlepiej rozpoznawane przez małe dzieci. Takie zestawienie ułatwia zapamiętywanie obrazów, a tym samym w naturalny sposób przyśpiesza naukę. Reżyserką i aktorką spektaklu „ABC” jest Anna Gabrysz.

 

 

WARSZTATY:

 

BAJDURZY. Tym razem Bajdurzy w składzie Joanna Kisielewska, Andrzej Teofil opowiedzą celtycką baśń nazywaną Trzej Młynarze. Opowieść potoczy się słowami, muzyką ( pobuczy akordeon, posmuci kalimba, pofika koncovka) . Czekają też na Was zabawy z rytmem, wędrówką i szczypta grozy ,no i koniecznie walka z lsmokiem. Opowieść wyruszy w świat z trzema braćmi, którzy to postanowią szukać swojego miejsca w świecie. I jak to bywa z wędrówkami, świat obdarzył ich licznymi przygodami. Zapraszamy do słuchania i wybawienia się z nami.

 

 

WYSTAWY:

 

Wystawa Macieja Szymanowicza pt. „Różne ilustracje” swoją premierę miała w Galerii Ateneum w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicah www.ateneumteatr.pl 19 stycznia 2018 r. Jej żartobliwie opisowy podtytuł brzmi: Ilustracje łapką i elektronicznym piórkiem, które nie rysuje w technice głównie cyfrowej. Obok ilustracji książkowych prezentowane są na niej również plakaty teatralne. Maciej Szymanowicz pochodzi z Białegostoku. Jest absolwentem Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Akademii Teatralnej. Krótko współpracował jako aktor z Piotrem Tomaszukiem i jego Teatrem Wierszalin, szybko jednak wrócił do swojej wcześniejszej pasji - rysowania - próbując sił w grafice komputerowej, projektując początkowo reklamy i pocztówki. Dziś ilustruje i projektuje książki, zarówno dla dzieci jak i dorosłych czytelników, tworzy plakaty teatralne i gry planszowe. W 2014 r. zadebiutował jako pisarz, wydając autorską książkę „Najmniejszy słoń świata”. Jest jednym z ilustratorów oryginalnego komiksu o warszawskiej Pradze z czasów II wojny światowej pod tytułem „Praga gada. O wojnie!”. W ubiegłym roku artysta opracował natomiast piątą część ilustrowanego cyklu „Rok w….” zatytułowaną „Rok w Krainie Czarów”. Za ilustracje do „Asiuni” Joanny Papuzińskiej, Maciej Szymanowicz otrzymał Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy (2011), a za „Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej nagrodę w konkursie „Przecinek i Kropka” oraz nagrodę Festiwalu Literatury dla Dzieci (2014). Strona FB: www.facebook.com/maciejszymanowiczilustrator.

 

 

 

Wystawa fotografii Moniki Ekiert Jezusek pt. „Monalli dolls - lalki z pasji i miłości”.

 

Od dziecka tworzyłam lalki... Koc na trawie albo poszewka od „jaśka” zabierana w podróż, a w niej kawałki materiału, nitka i igła. Zawsze można było coś wyczarować. Coś z niczego. Teraz na nowo ożyła potrzeba stwarzania małego człowieka, materializacji tego, co noszone w głowie od lat. Powstają z pasji i miłości. Kilka skrawków materiału, koronki, małe guziki i co najbardziej kocham - twarz, która zaczyna mówić do mnie zaraz po tym, jak oczy zaczynają patrzeć. Słucham ich podpowiedzi. Prowadzą mnie opowiadając historie nie z tej ziemi... szepcą tajemnice, marzą i tęsknią, smucą się, płaczą, uśmiechają... kochają i chcą być kochane. A ich małe serduszka biją mocno pod kawałkiem lnu./Monalli/. Monika Ekiert Jezusek - fotografka, malarka, lalkarka. Miłośniczka farb, kolorów, kresek i form przeróżnych. Dusza niespokojna, przez która przelewają się obrazy. Najpierw nucą się w głowie jak melodie, coraz głośniej, potem przyciskają do ściany wołając o materializację. Strony: http://monalli.blogspot.com/, http://niezlasztuka.net/portfolio/monika-ekiert-jezusek/ , https://www.pepiniera.pl/artysta,monika-ekiert-jezusek-,438.html, http://salonliteracki.pl/new/do-zobaczenia/585-monika-ekiert-jezusek.

 

 

 

  

 

 

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij