Pokaż swoje marzenie baner
Zgłoszenie/oświadczenie Covid do pobrania

"KRAWIEC NITECZKA" - spektakl Teatru Lalka z Warszawy.

2018-08-22

W sobotę 1 września 2018 r. o godz. 16.00. Bilety: 8 zł/os. dostępne na: www.dkchwalowice.pl/kup-bilet.html oraz w Kasie DK Chwałowice tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com.

 

 

Spektakl dla dzieci w wieku od 4 lat trwa 65 minut.

Spektakl będzie również zagrany w Domu Kultury Boguszowice w dniu 02.09.2018 r.

 w ramach programu TEATR POLSKA.

 

Celem programu TEATR POLSKA www.teatrpolska.pl jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji przedstawień w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego www.instytut-teatralny.pl ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. X edycja programu rozpocznie się 1 września 2018 r. w Rybniku spektaklem "Krawiec Niteczka" w Domu Kultury Chwałowice.  

Przedstawienie "Krawiec Niteczka" w reżyserii Jarosława Kiliana było prezentowane 30 czerwca i 2 lipca 2018 r. w konkursie na prestiżowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry w Sopocie www.dwateatry.tvp.pl.

 

KRAWIEC NITECZKA Teatru Lalka z Warszawy www.teatrlalka.pl

- trailer spektaklu: https://www.youtube.com/watch?v=llWi5YQV8dQ

 

Przedstawienie powstało na podstawie baśni Kornela Makuszyńskiego „O tym jak krawiec, Pan Niteczka został królem” ze zbioru „Bardzo dziwne bajki”. Akcja przedstawienia rozpięta została pomiędzy pracownią krawiecką a… niebem. Droga, jaką odbywa tytułowy bohater pełna jest przygód i niebezpieczeństw. W lalkowym przedstawieniu przyjaźń zostanie wystawiona na niejedną próbę, a serce nie raz zabije mocniej ze strachu albo z miłości. Przedstawienie jest śpiewogrą, do której słowa piosenek napisał Jarosław Kilian, a muzykę skomponował Grzegorz Turnau. Była to już czternasta wspólna realizacja tych twórców. Dla dzieci zrealizowali m.in.: „Przygody Sindbada Żeglarza”, „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”, „Pinokia”, „Podróże Guliwera i Krzesiwo”. Premiera spektaklu „Krawiec Niteczka” miała miejsce 20 stycznia 2018 r.: adaptacja, teksty piosenek, reżyseria i lalki - Jarosław Kilian, muzyka - Grzegorz Turnau, aranżacja - Paweł Piątek, scenografia - Magdalena Gajewska, przygotowanie wokalne - Aldona Krasucka, asystent reżysera - Aneta Harasimczuk, skrzypce - Bartosz Blachura, autor plakatu - Piotr Młodożeniec. W tytułowej roli występuje Grzegorz Feluś, a w obsadzie zobaczymy: Anetę Jucejko-Pałęcką, Agnieszke Mazurek, Tomasza Mazurka, Andrzeja Perzynę, Olgę Ryl-Krystianowską.

 

Reżyser o spektaklu:

Poetycka opowieść Makuszyńskiego o krawcu z miasteczka Tajdarajda należy do klasyki polskiej baśni. Nie jest tylko opowieścią o sprytnym rzemieślniku, który dzielnie stawia czoła przeciwnościom losu. Krawiec Niteczka jest przede wszystkim opowieścią drogi. Bohater naszego przedstawienia, uszyty zręcznie z gałganków przez krawca Józefa, wyrusza z pracowni krawieckiej w podróż. W wędrówce towarzyszy mu Strach na wróble. Kornel Makuszyński z poczuciem humoru i potężną dozą swojskiego nadrealizmu prowadzi krawca z Ziemi, przez Piekło aż do Nieba. Bajki autora Koziołka Matołka od stu już prawie lat kształtują wyobraźnię i poczucie humoru Polaków. Z dziecięcą radością i zaciekawieniem wracamy do tych tekstów i chcemy zainteresować nimi kolejne pokolenie. Lalkowe przedstawienie dedykujemy najmłodszym widzom, ale także ich rodzicom i dziadkom. Liczymy, że znów odnajdą w sobie dzieci.” /Jarosław Kilian/.

 

W miasteczku Tajdarajda

żył Krawiec, co się zowie.

O Krawcu tym niezwykłym

niech toczy się opowieść.

Krawiec z niego był wybitny,

wirtuoz igły i esteta,

przy tym miał wesołą duszę,

krawiec, ale i poeta.

Wiersze, pieśni jak okruchy

najróżniejszej poetyki

wciąż nicował i przerabiał

jak nicuje się płaszczyki.

 

Bo krawiectwo, mawiał Józef,

wciąż z poezją się przeplata

i poeta jest jak krawiec:

dzierga, zszywa, pruje, łata.

Lecz fastrygą brzydką gardzi

i pięknego ściegu szuka,

by ze słów tak pozszywanych

mogła powstać czysta sztuka, czysta sztuka…

Ballada o Krawcu Niteczce , frg. (sł. J. Kilian, muz. G. Turnau)

 

 

Reżyser: Jarosław Kilian - historyk sztuki i reżyser. Absolwent Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Stypendysta British Council i Departamentu Stanu USA. Odbył staż reżyserski u Petera Brooka w Wiedniu. Od 2016 roku dyrektor Teatru Lalka w Warszawie. Wywodzi się z rodziny od trzech pokoleń związanej z teatrem (ojciec Adam Kilian był scenografem). Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, wieloletni dziekan Wydziału Reżyserii AT. W latach 1999-2010 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Polskiego w Warszawie. Reżyseruje m.in. opery, widowiska plenerowe, spektakle dla dzieci i przede wszystkim europejską i polską klasykę teatralną - dzieła Słowackiego, Fredry, Moliera, Szekspira (m.in.: „Sen nocy letniej”, „Jak wam się podoba”, „Burzę”, „Opowieść zimową”). Ostatnio m.in. zrealizował: „Podróże Guliwera” wg. Swifta oraz „Męża i Żonę” Fredry w Teatrze Polskim w Warszawie, operę Stefaniego i Bogusławskiego „Krakowiacy i Górale” w Teatrze Wielkim Operze Narodowej i „Halkę” Moniuszki w Teatrze Wielkim w Łodzi.

 

Autor muzyki: Grzegorz Turnau - kompozytor, piosenkarz i pianista, autor tekstów, aranżer. Gry na fortepianie uczył się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Paderewskiego w Krakowie. Studiował filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2016 roku kierownik muzyczny Teatru Lalka. Przez 13 lat związany z Piwnicą pod Baranami. W 1991 roku ukazał się jego debiutancki album Naprawdę nie dzieje się nic. Od tego czasu wydał 16 solowych albumów i uczestniczył w kilkudziesięciu innych projektach fonograficznych. Komponuje muzykę dla filmu i teatru, m.in. od wielu lat współpracując z reżyserem Jarosławem Kilianem; jest też autorem większych form muzycznych. Laureat wielu nagród, m.in.: 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu. Otrzymał medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi. W 2016 roku został laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki.

 

Scenografia: Magdalena Gajewska - absolwentka wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego poznańskiej ASP oraz Wydziału Scenografii ASP w Krakowie. Od 2006 roku scenograf Teatru Wybrzeże. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki, laureatka nagrody im. Teresy Roszkowskiej przyznawanej przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu ITI. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt scenografii teatralnych. Ostatnio zrealizowała m.in. scenografię do spektakli: „Broniewski” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego, „Urodziny, czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego, „Zakochany Szekspir” Marca Normana, „Toma Stopparda” w reżyserii Pawła Aignera.

 

 

 

 

 

 

rybnik.eu kultura.rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny www.rybnik.com.pl
zamknij