Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
po lewej portret kobiety, po prawej informacje o wystawie i wernisażu
42 Festiwal piosenki dziecięcej im. Tadeusza Paprotnego. Przesłuchania 23 i 24 kwietnia 2024

MALARSTWO - Marian Rak - wystawa czynna do 31 grudnia 2018 r.

2018-11-14

Wystawa prezentowana w Galerii Kolumnowej w ramach Jubileuszu 60-lecia Domu Kultury Chwałowice.

Źródło inspiracji oraz impulsy do działań twórczych tkwią w materii tego świata, w niezbadanej dotąd złożoności BYTU - zatem i we mnie samym.

A sztuka? Sztuka pozwala dotrzeć do głębokich pokładów naszej podświadomości, do utajonych i przypuszczam, że dla nauki nieosiągalnych, a może nawet niedostępnych tajemnic naszego istnienia. Natomiast wiedza i doświadczenie potrzebne są nade wszystko po to, by rozsądnie i mądrze gospodarując doznaniami, wzruszeniami i emocją, móc kroczyć drogą pełną tajemnic i niespodzianek - tą jedną jedyną, wybraną przez siebie drogą, która pomaga odnaleźć samego siebie - swoją własną zgodność z PRAWDĄ.

Jakaż zatem rola twórcy i jego dzieła? 

/Marian Rak/

 

MARIAN RAK - Dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie - 1957 r. Udział w przeszło 160 Wystawach Międzynarodowych i Ogólnopolskich oraz Festiwalach Malarstwa Współczesnego w tym 46 Wystaw Indywidualnych. Rzeczoznawca Dzieł Sztuki Współczesnej o zasięgu Krajowym. Przewodniczący wielu komisji artystycznych. Juror wielu ogólnopolskich wystaw i konkursów malarskich i graficznych. Redaktor, publicysta, krytyk i teoretyk sztuki, autor wielu artykułów i recenzji w prasie oraz wstępów do katalogów wystaw. Wykładowca malarstwa, rysunku i filozofii sztuki współczesnej na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Tamże, w oparciu o własny program pełni funkcję kierownika „Zespołu Dydaktyki Pozaprogramowej” prowadząc równocześnie „Ogólnopolski Punkt Konsultacyjny dla Plastyków Nieprofesjonalnych”. Instruktor amatorskich zespołów plastycznych. Od wielu lat wraz z żoną Barbarą kształtuje w placówkach kultury postawy twórcze dzieci artystycznie uzdolnionych, których prace zdobyły 41 medali i 22 plakiety z laurami na krajowych i międzynarodowych wystawach i konkursach plastycznej twórczości dziecka. Konsultant i wykładowca Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Katowicach, wizytator ds. plastyki w Okręgowym Ośrodku Metodycznym w Katowicach. Prelegent Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, prelegent Klubu Inteligencji Katolickiej. Autor około 400 wykładów i spotkań autorskich w Centrach Kultury i Sztuki w kraju i za granicą. Założyciel i przewodniczący 16-osobowej grupy artystów plastyków pod nazwą „GRUPA ROW” (1969). Założyciel i prowadzący od 1980 r. według własnego programu 45-osobowy zespół plastyków nieprofesjonalnych pod nazwą „OBLICZA” w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Twórca jest autorem „NAMIOTU ŚWIATŁOŚCI” - sztuki komplementarnej (environment, ikonosfera, happening) oraz scenariusza PROWOKACJI - AKCJI PLASTYCZNEJ „MISTERIUM JAŹNI”. Scenariusze obydwu przedsięwzięć artystycznych dedykowane papieżowi Janowi Pawłowi II znajdują się w zbiorach Watykanu.

Warszawskie „Prawo i życie” zaliczyło Mariana Raka (obok Krzysztofa Kieślowskiego) do „ZŁOTEJ PIĘTNASTKI” za wizyjne, pobudzające wyobraźnię obrazy oraz spektakl „NAMIOT ŚWIATŁOŚCI”(1994).

W 2002 r. Wielka Narodowa Kapituła Św. Stanisława przyznała Marianowi Rakowi ustanowiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego „Order Św. Stanisława - Biskupa Męczennika - Patrona Polski” za „służbę na rzecz drugiego człowieka i przyczynienie się do rozkwitu kultury i sztuki oraz nauki polskiej”.

Artysta ma na swoim koncie wiele nagród, wyróżnień oraz odznaczeń.

Przez wiele lat był związany zawodowo z Domem Kultury Chwałowice.

 

 

 

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij