W programie Wieczoru wernisaże: wystawy malarstwa Dominiki Stach pt. "Bezkres", wystawy fotografii Macieja Mierzejewskiego pt. „Echa podświadomości” oraz performance „NAJAZD NA ŻÓŁTE” - Teatr Mariana Bednarka. Wstęp wolny! Wystawy czynne do 24.02.2019 r.
Dominika Stach - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach (2007 r. - Dyplom na Wydziale Grafiki, w Pracowni prof. Mariusza Pałki, 2011 r. - Dyplom na Wydziale Malarstwa, w Pracowni prof. Zbigniewa Blukacza). Absolwentka Podyplomowych Studiów Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki (Wydział Architektury Politechniki Śląskiej). Autorka widowisk plenerowych (m.in. „Animalium”, „ Wianki” ), autorka scenografii i realizacji artystycznych w kraju i za granicą (m.in. Geteborg, Boras, Koping, Baranowicze), autorka programów edukacyjnych ( m.in. „Ogród Sztuk”, „ABC Architektury”, „Sztuka w przestrzeni publicznej”) i projektów rewitalizacji obiektów publicznych i sakralnych. Prowadzi w Rybniku Artystyczną Pracownię Witraży www.witraze.dominikastach.pl.
„Echa podświadomości”
Podświadomość, mimo że jest nazwana, pozostaje dla nas obszarem wciąż niejasnym i niejednoznacznym, tajemniczym i pociągającym, a tym samym czasem i przerażającym. Przybiera rozmaite maski, które mają nas zmylić, przerazić i zgubić trop do prawdziwego, schowanego „ja”. Fotografie Macieja Mierzejewskiego są jak bramy, przez które przenikamy na tę drugą stronę, by wydobyć z cienia i podejrzeć to, co jest ukryte za tymi maskami. Co jest nami, naszą prawdziwą, dziką podskórną naturą, łączącą nas w jedno z otaczającym mikro - i makrokosmosem. Przyglądamy się nieznanemu, ale i ono spogląda nam w oczy. To nieznane jest lustrem, echem tego, czego się boimy, przed czym uciekamy. Surowe kadry hipnotyzują nas, zasysają w głąb. „Echa podświadomości” wydają się trochę takim medium, które pomaga oswoić lęki i strachy oraz pokazuje, że należy uznać je za część nas. Kontakt z tym, co podświadome pozwala lepiej zrozumieć, że to, co niewidzialne może być widzialne. Choć z drugiej strony, może to tylko miraże, którym uległ autor i zatrzymał w chropowatej fakturze skał i korze drzew. /Hanna Wittstock/.
Maciej Mierzejewski - (1964) toruński fotografik, autor ośmiu indywidualnych wystaw fotograficznych oraz filmu dokumentalnego „Matka poety” poświęconego matce Edwarda Stachury. Pracował również jako fotoreporter i nauczyciel młodych adeptów fotografii. Obecnie bierze udział w tworzeniu Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej. Miłośnik poezji we wszystkich jej postaciach. Strona FB: www.facebook.com/maciej.mierzejewski.14?ref=br_rs.
„NAJAZD NA ŻÓŁTE”
Performance jest improwizacją do wiersza „Najazd na żółte” M.L. Bednarka. To zderzenie koloru z formą i słowem. Kolor próbuje być ożywiony, wyzwolony, formułujący rzeczywistość metafizyczną ale i nawiązujący do naszej codzienności. Coś bliskie epifanii, w której drobne wydarzenia urastają do rangi wieloznacznych symboli. To budowanie świata przez 3 aktorów własnym językiem ciała, mowy i ruchu. Niby zabawa, ale bez zabawy, wiadomo, nie da się żyć, więc tym razem pobawimy się w żółte.
Premiera „Najazdu na żółte” odbyła się 13.05.2018 r. podczas 20 Festiwalu Sztuki Teatralnej w Rybniku www.facebook.com/FestiwalSztukiTeatralnej. Realizacja - Teatr Mariana Bednarka, reżyseria, scenariusz, tekst - Marian Bednarek, opracowanie choreograficzne i stroje: Marian Bednarek i zespół, występują: Małgorzata Krajczok, Mariusz Banaszkiewicz, Maja Wolfard-Dąbrowska, muzyka - utwory klasyczne, realizacja - miks: Daniel Spadło. Zwiastun: www.youtube.com/watch?v=Lnv4huqwKIM.
Teatr Mariana Bednarka powstał w 1992 r. w Rybniku. Od 1996 działa przy Fundacji PGE Energia Ciepła w Rybniku. Głównym tworzywem teatru jest metafora, podbudowana dynamiczną plastyką scen i grą aktora, ale także światłem, tańcem, ruchem i słowem. Fabuła i muzyka (a właściwie specyficzny dla tego teatru rytm i poetyckość) stanowią spoiwo i urodę każdego spektaklu. Teatr zrealizował 22 spektakle , 3 etiudy , 3 performance i 3 happeningi, które wystawiał na najważniejszych festiwalach teatru alternatywnego w kraju: poznańska MALTA, Krakowskie Reminiscencje Teatralne, Łódzkie Spotkania Teatralne, Biesiada Teatralna w Horyńcu-Zdroju, a także na Międzynarodowym Festiwalu Działań Ulicznych LA STRADA w Kaliszu, na Międzynarodowym Festiwalu WERTEP w Białowieży, na Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie i w Jeleniej Górze, w Teatrze Witkacego oraz za granicą, m.in. we Francji i na Ukrainie. Teatr w latach 1998 - 2016 zdobył 16 nagród na różnych ogólnopolskich festiwalach teatralnych.