Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
po lewej czarny trójkąt i linie. Oferta, zapisy od 8 sierpnia 2024 r.
akwarela, fioletowe tulipany, wystawa pracowni rysunku i malarstwa sztalugowego

PODRÓŻE W NIEZNANE w Żółtym Młynku - 17.09.2019 r. - Tadeusz Biedzki - “Wyspy niepoliczone - prawdziwe oblicze Indonezji”.

2019-09-10

Klubokawiarnia Żółty Młynek (Rybnik ul. Św. Jana 2). Start o 19-tej. Wstęp wolny!

Dotąd nie było polskiej książki o całej Indonezji, bo to kraj wielki jak Europa i sto razy bardziej zróżnicowany. Od teraz jest - to „Wyspy niepoliczone” Tadeusza Biedzkiego.

 

Mamy w niej pełny obraz Indonezji, a czyta się ją jak najlepszą sensację, a nawet kryminał. Autor znany z reporterskiego stylu pokazuje m.in. Dajaków wciąż ścinających wrogom głowy i zjadających ich serca, lud Toradżów, który grzebie zmarłych wiele lat po śmierci, a do tego czasu traktuje jak żywych, sypiając z nimi i biesiadując, zaś kilka lat po pogrzebie wyjmuje z grobów i trumien, przebiera i spaceruje po wsi. Biedzki dociera do plemion Papuasów żyjących wciąż w epoce kamienia i wyjaśnia, z jakiego powodu w najdzikszej dżungli świata wciąż trwają walki plemienne, a kanibalizm ma się dobrze oraz czemu Papuasi utraciliby sens życia, gdyby przestali zjadać ciała swych zmarłych bliskich oraz zabitych wrogów. Opisuje jedyną w świecie wielkanocną procesję morską, niewiarygodnie barwną i radosną, oraz jedyną na świecie wieś, której mieszkańcy polują na wieloryby, skacząc na nie z harpunami, a dzięki temu, że uczestniczy w takim połowie, przedstawia go ze szczegółami. Pokazuje mało znane hinduistyczne oblicze Bali i szczegółowo, niemal co do minuty, relacjonuje przebieg tragicznego zamachu terrorystów w słynnym balijskim kurorcie Kuta. Opisuje wyspy wielkie, jak Borneo, Sumatra, Jawa czy Nowa Gwinea, i maleńkie, których nazw nikt nie zna. Pije kawę po sto dolarów za filiżankę, walczy na dzidy z wodzem Dajaków, ucieka przed smokiem z Komodo, ratuje chorą żonę, pływa po rzekach i morzach oblewających 16 tysięcy indonezyjskich wysp, dusi się oparami siarki w kraterze wulkanu, z którego górnicy wynoszą na plecach prawie stuprocentową siarkę, dociera wkrótce po erupcji i krótko przed następną na wulkan Krakatau, gdzie zapada się w gorącym żużlu ‒ i o tym wszystkim też pisze. A także o Indonezji nowoczesnej, która jest w światowej czołówce użytkowników telefonów komórkowych i Internetu. Soczysta, barwna, świetna książka uzupełniona o dwieście fantastycznych fotografii. /Wydawnictwo Bernardinum: www.wyspyniepoliczone.bernardinum.com.pl/.

 

Tadeusz Biedzki - przedsiębiorca, podróżnik i pisarz. W latach 70-tych i 80-tych reporter „Polityki” i „Przeglądu Tygodniowego”. Po upadku komunizmu przez dekadę redaktor naczelny „Trybuny Śląskiej”. Od niemal trzydziestu lat podróżuje z żoną po świecie, docierając do miejsc, o których inni nie odważą się pomyśleć. Odwiedził kilkadziesiąt państw. Wydany w 2012 roku „Sen pod baobabem” (czytany niedawno w Polskim Radiu w codziennych odcinkach) uznano za Podróżniczą książkę 2012 roku. W 2013 roku ukazała się „Zabawka Boga” porównywana z „Kodem Leonarda da Vinci” oraz „Imieniem róży” i nagrodzona Honorowym Mieczem Dobrego Rycerza (wkrótce będzie czytana w codziennych odcinkach w Radiu Katowice), w 2014 roku wydano „Dziesięć bram świata” - zbiór najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie przeżył w świecie. W następnym roku ukazała się jedyna dotąd w świecie książka o epidemii eboli w Afryce pt. „W piekle eboli”, za którą autora nagrodzono najważniejszą nagrodą polskiej literatury podróżniczej tj. Bursztynowym Motylem im. Arkadego Fiedlera. W 2017 roku wydano „Ostatnie srebrniki”, a przed wakacjami odbyła się premiera książki o Indonezji „Wyspy niepoliczone”. Wszystkie książki Biedzkiego uzyskały Trójkowy Znak Jakości.

 

Stefan Czerniecki - "Za siódmą górą", odc. 66 - Rozmowa z Tadeuszem Biedzkim:

https://www.youtube.com/watch?v=lJZf07vOZBw.

 

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij