Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
po lewej portret kobiety, po prawej informacje o wystawie i wernisażu
42 Festiwal piosenki dziecięcej im. Tadeusza Paprotnego. Przesłuchania 23 i 24 kwietnia 2024

"OPOWIEŚCI CHWAŁOWICKIE" online! - w piątek 8 maja 2020r. godz. 18.00

2020-04-28

Spotkanie autorskie z Janem Krajczokiem promujące jego nową książkę "Opowieści Chwałowickie", które poprowadzi Małgorzata Krajczok. W trakcie spotkania będzie można na bieżąco w komentarzach zadawać pytania.

 

Link:  https://www.facebook.com/dkchwalowice

 

Nowa rzeczywistość zmusza do nowych form komunikacji. Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach nie zaprzestaje organizowanych wydarzeń kulturalnych i zaprasza na spotkanie autorskie online z Janem Krajczokiem autorem „Opowieści Chwałowickich”, które odbędzie się na fanpage’u facebook domu kultury.

 

„Opowieści Chwałowickie” są książką o mieszkańcach rybnickiej dzielnicy. Akcja utworu toczy się od 1918 do 1947 roku. Losy chwałowiczan przeplatają się z losami postaci znanych z podręczników historii, takich jak cesarz Wilhelm Hohenzollern, Wojciech Korfanty, czy Winston Churchill. Sąsiedztwo tak różnych osób jest zabiegiem celowym, po to by ukazać, że wielka i mała historia są z sobą nierozerwalnie związane. Wszystkie postacie i wydarzenia spaja postać tajemniczego młynarza Oślizloka – nie wiadomo ile ma lat i w jaki sposób może być w jednej chwili w Chwałowicach, a w drugiej na Kremlu, po to by rozmawiać z Józefem Stalinem.

W książce zostały opisane dramatyczne wydarzenia powstań śląskich, okres międzywojenny i lata okupacji. Czytelnik uczestniczy w życiu rodzin Tkoczów, Kożdoniów, Pukowców, Malcherów i Siwców, może być świadkiem budowy kościoła w Chwałowicach i może uczestniczyć w strajku na kopalni Donnersmarcka. Dzięki powieści można zanurzyć się w gwar rozmów prowadzonych w gasthausie Emanuela Kuczery i można być świadkiem akcji górnośląskiej policji ścigającej Franciszka Siwca i jego gang. Akcja utworu dotyczy także bohaterskich misji kurierskich Jerzego Malchera i losów Górnoślązaków podczas wojny w Afryce. W Powieści nie brakuje wątków sensacyjnych i miłosnych. W utworze śmiech bardzo często przeplata się z grozą, której nie sposób uniknąć, kiedy trzeba dotknąć bolesnych wątków pobytu więźniów w obozie w Auschwitz lub przesłuchania  w ubeckiej katowni w Rybniku.

Historia nie jest w książce dekoracją a tworzywem, które służy przekonaniu, że pozornie zwykli ludzie są unikalną wartością, a pozornie zwykła miejscowość w rzeczywistości jest niezwykła i jedyna na świecie.

Jeżeli po przeczytaniu tej książki czytelnik bardziej polubi miejsce w którym mieszka i życzliwiej spojrzy na człowieka, który jest obok niego, to wtedy będziemy mieli do czynienia z poważnym dowodem na to, że słowa mogą zmieniać rzeczywistość. Na lepszą.

 

dr Jan Krajczok - urodził się w Czernicy, 3 grudnia 1969 roku. Wraz z żoną Martyną wychowuje trójkę dzieci: Klarę, Agatę i Benedykta. Od 1995 roku pracuje jako polonista w IV Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku. Jest autorem kilku książek o tematyce związanej ze Śląskiem a dotyczących kultury i historii regionu. Napisał między innymi: „Opowieści o pięknej ziemi i niezwykłych ludziach”, „Opowieści czernickie Vali von Roth”. Współautor publikacji „Wspomnienia mieszkańców Czernicy i Łukowa Śląskiego, cz.I i II”. W wolnych chwilach jeździ na rowerze, a także "sztyjc pamjynce ślónsko godka i jako się rzyko do Pónbóczka".

 

Małgorzata Krajczok - społeczniczka, pasjonatka lokalnej historii, członkini SDL „Spichlerz”. Współtwórczyni i realizatorka wielu niesamowitych projektów m.in. książki „Co dawna Czernica widziała” oraz „Wspomnienia mieszkańców Czernicy i Łukowa Śląskiego z lat 1939-1989”. Prywatnie siostra Jana Krajczoka, która wspomagała go w gromadzeniu materiałów do powieści.

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij