Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
po lewej portret kobiety, po prawej informacje o wystawie i wernisażu
42 Festiwal piosenki dziecięcej im. Tadeusza Paprotnego. Przesłuchania 23 i 24 kwietnia 2024

VII Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej OFFO 2017

2017-11-06

Wystawy w ramach OFFO prezentowane są w naszych galeriach do 30.11.2017 r. WSTĘP WOLNY!

 

 

Wystawy fotografii otworkowych artystów z Czech:

- Marcela Chrenšťová - "Paper Town" i "Not so sweet fairy tailes from gingerbread house" - Galeria Drugiego Planu, Galeria Kolumnowa.

- Jiří Hanzel - „bez tytułu” - Galeria Fotografii DeKa.

- Anton Svrček - "Water, trees and light" - Galeria Drugiego Planu.

- Kateřina Machulková - "Only Ghosts Remain" i "Unknow Visitor" - Galeria Kolumnowa.

- Michaela Davidova - „The Journey” - Galeria Kolumnowa.

 

Fotografia otworkowa to dowód na to, że do wykonania zdjęć wcale nie potrzeba zaawansowanego sprzętu. Aby otrzymać obraz fotograficzny, wystarczy zwykłe, zaciemnione pudełko z niewielkim otworem oraz materiał światłoczuły. Powstające w ten sposób prace charakteryzują się bardzo długim czasem naświetlania, jak również specyficzną poetyką.

 

Artystów tworzących tą techniką od 2005 r. gromadzi Festiwal OFFO. W 2017 r. swoje wystawy prezentuje 38 artystów z Polski i 21 z zagranicy (Brazylia, Czechy, Francja, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Szwecja, Ukraina, USA, Wielka Brytania i Włochy) oraz 8 Grup Twórczych, w tym pochodzących z Portugalii i Włoch. Fotografie prezentowane są w 38 galeriach, w 18 miejscowościach na całym Górnym Śląsku oraz w Zagłębiu i Małopolsce. W festiwalu udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii - członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. Szczegółowe informacje na temat OFFO na stronach: www.offo.netarteria.info, www.facebook.pl/offo.festiwal.

 

Marcela Chrenšťová - pierwszym aparatem w 1996 r. była „Hama”, a ostatnim, tegorocznym „Chocolate pinhole camera”. "Papierowe miasto" (wszystkie fotografie zrobione zostały aparatem fotograficznym Dirkon - o papierowej matrycy z czasopisma "Abíčko"), "Nie tak słodkie wróżki z piernika" (wszystkie zdjęcia zrobiono kamerą z piernika). Dirkon - www.facebook.com/paperpinhole. Seminarium o budowie aparatu z piernika: www.youtube.com/watch?v=qlzDqgmQMx8.

 

Jiří Hanzel - Dobre zdjęcie nie musi być piękne, dobre zdjęcie musi być interesujące. Nie jestem pewny, czy mi się udaje, ale staram się”.

 

Anton Svrček - ur. w 1980 r. W 2013 r. odkrywa fotografię otworkową, rok później pojawia się „pudełko” na zwykły film, a rok temu odbywa się pierwsza wystawa pt. „Dotyk światła”, prezentowana w Havířovie wspólnie z Jiri Hanzlem.

 

Kateřina Machulková - urodzona w Olomuncu. W latach 2009 - 2012 studiowała Techniki Multimedialne na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Lubi eksperymentować ze wszystkimi rodzajami technik fotograficznych, zwłaszcza otworkami. W tegorocznym OFFO prezentuje swoją serię autoportretów - cykle: "Tylko duchy pozostają" i "Unknow Visitor".

 

Michaela Davidova - 4 lata temu pojecha do Londynu do pracy i tam dla zabawy w wolnym czasie zaczęła budować kamerę otworkową. Od tej pory wykonała dziesiątki fotografii, a kamera towarzyszy jej wszędzie. "Podróż" to zbiór zdjęć z otworków, które realizowane były głównie podczas jej podróży rowerowych i życia w Londynie. Latem ubiegłego roku odbyła rowerową podróż z Londynu do Czech. Zatrzymała się w „dżungli” - obozie dla uchodźców, aby zrobić warsztat z fotografii otworkowej wśród uchodźców. „Trudno było przekonać wszystkich, że znalezione pudełko na buty może być kamerą, ale gdy pojawiły się pierwsze zdjęcia, prawie niemożliwe było wydostanie chłopców z mojego namiotu, który służył jako improwizowana ciemnia”. I tak kameryotworkowe stały się świadkami jej codziennych opowieści, przechowującymi wspomnienia.

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij