Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
Młynarski na Dzień Matki, Koncert M... jak M. po prawej sylwetka mężczyzny po lewej duży czerwony godździl
Paweł Widera wystawa malarstwa, na banerze fragment jednej z prac autora
Wystawa Pejzaż wewnętrzny, wystawa malarstwa na banerze fragment pracy prezentowanej na wystawie

Warsztaty fotografii w technikach szlachetnych - CYJANOTYPIA.

2017-11-01

W sobotę 4 listopada 2017 r. w godz. 10.00 - 13.00. Warsztat w ramach VII Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2017.

 

Warsztaty poprowadzą: Jakub Kaszuba i Krzysztof Sowa. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Koszt warsztatu to jedyne 20 zł. Zgloszenia przyjmuje Krzysztof Łapka: krzysztof.offo@wp.pl , tel. 513064196.

 

Warsztaty polegają na omówieniu techniki oraz na samodzielnym pokrywaniu papieru substancją światłoczułą, a następnie tworzeniu odbitek przy pomocy negatywów foliowych. Aby naświetlić papier wystawiamy go na słońce lub inne źródło promieniowania UV.

 

Program warsztatów:

- prezentacja prowadzących i omówienie techniki fotograficznej,

- krótka prezentacja multimedialna,

- pokaz zdjęć wykonanych w technice cyjanotypii,

- zajęcia praktyczne - wykonywanie zdjęć, wywoływanie i utrwalanie fotografii,

- pokaz zdjęć wykonanych podczas warsztatów.

 

Cyjantoypia - to jedna z najstarszych technik kopiowaniu obrazu, w której negatyw kopiowany jest na warstwie światłoczułej będącej mieszaniną cyjanożelazianu potasu i cytrynianu amonu i żelaza. Jest to jedną z najtańszych metod fotograficznych a wynaleziona została w 1842 roku przez Sir Johna Herschela. To on stworzył nazwę - fotografia, wprowadził terminy negatyw i pozytyw. Jednym z najwcześniejszych zastosowań cyjanotypii były zapiski fotograficzne biologa - Anny Atkins (1799 - 1871), która w latach 1841-1851 wykorzystała je w swojej pracy dokumentującej algi i paprocie. Była pierwszą kobietą-fotografem i autorką pierwszej książki, ilustrowanej wyłącznie fotografiami. Cyjanotypia cieszy się popularnością do dnia dzisiejszego, jako tzw. technika specjalna. Jej główną zaletą jest dobra jakość zrobionej odbitki stykowej w ciekawym kolorze niebieskim. Obecnie przeżywa renesans, głównie ze względu na niskie koszty i spore możliwości ekspresji.

 

Jakub Kaszuba - wieczny student jaworznickiej Szkoły Widzenia i członek Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego. Jest entuzjastą fotografii otworkowej i tradycyjnej, również tej w technikach szlachetnych. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Wraz z Krzysztofem Sową tworzy nieformalny tandem autorski Kaszuby. Razem też od lat prowadzą warsztaty fotograficzne. Twórcy słynnego już projektu pt. Fabryka słońca.

 

Krzysztof Sowa - wierny członek jaworznickiej Szkoły Widzenia, członek Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych, jest wspołautorem albumu fotograficznego „JAWORZNO Miasto w fotografii Szkoły Widzenia”. Dla wspolnych działań wraz z Jakubem Kaszubą tworzą Tandem Fotograficzny Kaszuby, który jest mocnym ogniwem Grupy Trzymającej OFFO - organizatora Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej.

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij