Facebook Kanał YouTube Instagram
Formularz wyszukiwania
42 festiwal piosenki dziecięcej zgłoszenia od 4 marca do 8 kwietnia 2024 przesłuchania 23 i 24 kwietnia 2024, po prawej logo festiwalu.
po lewej portret kobiety, po prawej informacje o wystawie i wernisażu
po lewej zdjęcie kopbiety z profilu, po prawej adunu ziemia duchów

Wieczór Sztuk - KOCHAĆ ŻYCIE

2018-04-23

W piątek 27 kwietnia 2018 r. o godz. 18.00. Wstęp wolny!

 

W programie Wieczoru:

- Koncert Duetu PIEPRZYK (Sala Widowiskowa).

- Wernisaż wystawy fotografii Moniki Juraszek-Małek pt. „Słowiańska Lunaria” 

  (Galeria Drugiego Planu).

- Wernisaż wystawy fotografii Moniki Juraszek-Małek

  pt. „Dreamcatcher / Łapacz snów” (Galeria DeKa).

- Wernisaż wystawy malarstwa Ilony Herc pt. „Ulotne” (Galeria Kolumnowa).

Wystawy czynne do 31.05.2018 r.

 

Dreamcatcher / Łapacz snów

Kilka słów o projekcie...

Przez swój projekt pragniemy ukazać świat rzeczywisty, przepleciony marzeniami, snami - świat, w którym znajduje się dziecko i to, jak ono ten świat widzi i jak odbiera otaczającą go rzeczywistość. Ono nie analizuje, nie rozdmuchuje niektórych spraw, nie myśli egoistycznie. Jest tu i teraz: marzy, śni - to dla niego naturalne i oczywiste... Dziecko jest częścią świata, jakże czystą, pełną wyobraźni i barwną nie tylko poprzez kolor. Dorośli natomiast często zatracają swoją indywidualność, gubią swoje marzenia, przestają śnić i zapominają o sobie. My „łapiemy” marzenia i sny. Ukazując ludzkie emocje, budujemy świat człowieka na nowo. Pozostawiając tło bezbarwne, dajemy możliwość dopowiedzenia emocji, przypomnienia o tym, może przekornie odrobinę, że człowiek jest obok, a „puste” nie zawsze znaczy puste. W ten sposób trafiając do punktu wspólnego, do świata dziecka, który znów możemy odbierać i interpretować według siebie - jednocześnie stajemy się dziećmi, odkrywającymi swoje marzenia, sny.

/Ewa Anna Lenard i Monika Juarszek-Małek/

 

Słowiańska Lunaria

To opowieść, w której słowiańskie boginie stanowią pierwotną naturę każdej kobiety. Same boginie poprzez symbolikę z jaką są powiązane, żywioły, atrybuty czy też moce, luźno nakreślają kierunek powstania postaci bohaterek wchodzących w role… Autorki wystawy prezentują nam poszczególne boginie i ich moce oraz atrybuty, dzięki czemu publiczność może wejść do słowiańskiego świata magii. Boginie: Wąda-Węda, bogini prania Śląkwa-Dżdża bogini pramatka czyli Białoboga, bogini wiatru Stryja, łowów- Łada, opiekunka ptaków- Pogoda, bogini wiosny i miłości - Dziewanna czy bogini zboża - Obiła. Autorka kreacji artystycznych i stylizacji Ewa Anna Lenard wcieliła się w portretową rolę bogini myśli i przeczuć - Chorsinę. To nie pierwszy wspólny projekt Ewy Anny Lenard i Moniki Juarszek-Małek. W grudniu 2017 r. w Galerii Obok w Raciborzu prezentowały wystawę pt. „Dreamcatcher”, wizualizującą marzenia senne najmłodszych. Natomiast "Słowiańską Lunarią" wracają do korzeni. To od idei tej wystawy zrodził się pomysł na spektakl "Usłyszeć srebrną Lunę czyli rzecz o boginiach słowiańskich", który miał swoją znakomitą premierę 17.03.2018 r. w Raciborskim Centrum Kultury.

 

Monika Juraszek - absolwentka ASP w Katowicach, aktualnie zajmuje się fotografią oraz projektowaniem graficznym. W swojej twórczości nieustannie poszukuje magii dotykając surrealistycznych sennych fantazji… Strony: www.monikajuraszek.pl, www.monikajuraszek.pl/blog/, www.facebook.com/monikajuraszekmalek.

 

Ewa Anna Lenard - jedna z najbardziej utalentowanych artystek młodego pokolenia, niezwykle inteligentna, kreatywna z nieograniczoną wyobraźnią.Rzeźbi, projektuje stroje, gra na wiolonczeli, pisze bloga, zajmuje się wizażem, uczy się śpiewu, prowadzi kreatywne zajęcia dla dzieci i młodzieży w Raciborskim Centrum Kultury. Artystka wielu talentów, której wyobraźnia nie zna granic. 5 lat temu pasjonaci mody poznali ją jako zdolną projektantkę podczas międzynarodowego konkursu Off Fashion w Kielcach. Dała się poznać, m. in. jako piekielnie zdolna, nieszablonowa projektantka strojów, tzw. „rzeźbionych sukienek”. Jedną z takich sukienek- rzeźb zaprojektowała do sesji zdjęciowej Michaliny Manios - finalistki jednej z edycji popularnego programu Top Model. Co, nieco później zaowocowało własnym pokazem mody. Po kilku latach przerwy wróciła z głową pełną pomysłów. Efekt jej przemiany, to stworzone wspólnie z Moniką Juraszek projektów: „Łapacz snów/Dreamcatcher” i „Słowiańska Lunaria”. Strony: www.facebook.com/ewa.lenard.77

 

Ilona Herc - urodziła się w 1972 r. w Chrzanowie. Jej kontakt ze sztuką rozpoczął się od muzyki i gry na skrzypcach. Potem poznawała wszystkie dziedziny sztuk plastycznych i uczyła się na czym polega męski zawód - sztukatorstwo. Ostatecznie zwyciężyła miłość do malarstwa, która trwa nieprzerwanie do dzisiaj. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Jest absolwentką Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Filia w Cieszynie. W 1998 r. uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Zygmunta Lisa. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i uczestnictwo w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Strony: http://rzeczypiekne.pl/project/ilona-herc/, www.facebook.com/ilona.herc.7.

 

PIEPRZYK - Hanna Jakubowska (śpiew, gitara), Zbigniew Dobrzyński (gitara, śpiew) - zadebiutował w 2010 roku podczas III Konkursu Piosenki Poetyckiej „Sowa” w Rybniku. Nieśmiała prezentacja autorskich utworów została wyróżniona drugą nagrodą i przyniosła propozycję kilku kolejnych występów. Sukces ten zachęcił również do próbowania swoich sił w konkursach i na scenach festiwali piosenki poetyckiej, studenckiej czy turystycznej w całej Polsce. Od czasu do czasu spadały na Pieprzyk zaszczyty: laureat konkursu „O ślad” podczas X Zajazdu Bardów (2011) oraz zdobywca I miejsc w V Przeglądzie Utworów z Charakterem na MFPT Kropka w Głuchołazach (2011) i na festiwalu z okazji Jubileuszu 85-lecia Schroniska Pod Biskupią Kopą (2012), II miejsce podczas VII Wrocławskiego Przeglądu Kultury Studenckiej (2011) i XXIII Poetycko-Muzycznej Bitwy Pod Gorlicami (2017), dwa wyróżnienia podczas XVII Poetycko-Muzycznej Bitwy Pod Gorlicami (2011) i V Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj Zabrzmi Bukowina” (2012). Pieprzyk gra po prostu piosenkę. Prostą, lecz nie prostacką. Śpiewaną prozę życia. Niewydumanym tekstom towarzyszy muzyczna zwyczajność. Zgodnie z nazwą wszystko zestawione jest ze smakiem i doprawione w sam raz. Pieprzyk w 2016 roku wydał płytę "Pranie", na której znalazło się 12 lirycznych i niebanalnych utworów. Strony: www.pieprzyk.art.pl, www.facebook.com/Pieprzyk.duet.

 

rybnik.eu Karta seniora Karta dużej rodziny fishkamagazyn.pl
zamknij